Absa Cape Epic

Krejčí s Pastrňákem bodovali, Bostonu to ale na vítězství nestačilo

Body českých hokejistů nestačily. Ani gól Davida Krejčího, ani asistence Davida Pastrňáka nezabránily porážce Bostonu na domácím ledě s rozjetým Columbusem v poměru 4:5 po prodloužení. Blue Jackets zvítězili v osmém utkání po sobě a v Metropolitní divizi se bodově dotáhli na třetí Philadelphii.

David Pastrňák z Bostonu (uprostřed) v utkání proti Columbusu
zdroj: REUTERS autor: Bob DeChiara

Columbus po první třetině vedl 1:0, ale jednadvacetiletý americký olympionik Ryan Donato, který v neděli s Bruins podepsal dvouletý nováčkovský kontrakt, v 26. minutě při ligovém debutu premiérovým gólem v kariéře vyrovnal. Za necelé dvě minuty vyřešil Pastrňák přečíslení dva na jednoho přihrávkou na Brada Marchanda, který bekhendem pod horní tyč překonal gólmana Joonase Korpisala.

Boston zvýšil na 3:1 v přesilové hře zásluhou Rileyho Nashe, na jehož trefě se nahrávkou podílel Donato. Columbus však o 25 vteřin později odpověděl kontaktní brankou a ve třetí části obrátil skóre.

Dvacet sekund po trefě Artěmije Panarina na 4:3 poslal Krejčí zápas do prodloužení. Útočník Danton Heinen v souboji u mantinelu vybojoval puk a nahrál Donatovi, který z úrovně brankové čáry našel Krejčího, jenž z pokleku srovnal. V nastaveném čase rozhodl o bodu navíc pro Columbus forvard Cam Atkinson.

Trenér hostů John Tortorella si pochvaloval výkon Korpisala, který zastavil 34 střel. "Utkání mu patřilo. Mohlo skončit 9:4, ale chytal znamenitě," uvedl devětapadesátiletý Američan.

První hvězdou duelu byl díky třem bodům zvolen Donato. "Užil jsem si to, byl jsem nadšený. Jsem se svým výkonem spokojený, ale kvůli prohře mi utkání trochu zhořklo," uvedl Donato, který byl s pěti góly společně s Rusy Kirillem Kaprizovem a Iljou Kovalčukem nejlepším střelcem olympijského turnaje v Koreji.

"Hrál dobře. Chodil do soubojů u mantinelu, vytvářel si šance. Od úvodního zápasu nemůžete chtít víc. První branka je vždycky nejtěžší, zvedne mu sebevědomí," ocenil Donata Krejčí, který s ním nastoupil v druhém útoku.

"Je to výjimečný hráč. Když máte kolem sebe takové hokejisty, hned je vše snazší," oplatil mu pochvalu Donato, jehož Bruins draftovali v roce 2014 ve druhém kole z 56. místa. Dosud ale hrál v univerzitní lize NCAA. "Očividně si spolu rozumějí," všiml si kouč Bostonu Bruce Cassidy.

Nejlepší tým soutěže Nashville uspěl na ledě Buffala 4:0 a zvítězil ve 14. z posledních 15 utkání, přičemž i s New Jersey v této sérii bodoval, neboť podlehl 2:3 po samostatných nájezdech. Jde tak o nejdelší bodovou sérii v historii Predators.

Finský gólman Pekka Rinne si připsal 40. výhru a osmé čisté konto v sezoně. V obou kategoriích patří mezi nejlepší, pouze brankář Tampy Bay Andrej Vasilevskij vychytal stejný počet výher, na které ale potřeboval o pět zápasů víc. "Je to nejlepší gólman v lize," řekl o Rinnem obránce Nashvillu P.K. Subban.

Důležitý úspěch na cestě do play-off si připsala Florida díky triumfu 2:0 v Montrealu. Panthers stáhli ztrátu na New Jersey, které drží druhou divokou kartu zajišťující účast ve vyřazovacích bojích, na rozdíl tří bodů a navíc mají dva zápasy k dobru.

Los Angeles porazilo Minnesotu 4:3 v prodloužení a poskočilo na třetí pozici v Pacifické divizi. Kings v 58. minutě dostali gól na 2:3, ale 47 vteřin před koncem základní hrací doby útočník Dustin Brown srovnal. Obrat dokonal v prodloužení centr Jeff Carter. Nejlepší hráč večera obránce Drew Doughty asistoval u tří branek.

Kings navíc přišlo vhod zaváhání hokejistů Calgary, kteří kvůli prohře v Arizoně 2:5 ztrácejí na Los Angeles a zároveň na postup do play-off už šest bodů. O osudu utkání rozhodla 57. minuta, v níž bek Oliver Ekman-Larsson zlomil nerozhodný stav. Coyotes následně přidali při power play hostů ještě dvě branky.

Výsledky NHL:

Boston - Columbus 4:5 v prodl. (0:1, 3:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 26. Donato, 28. Marchand (Pastrňák), 37. Riley Nash, 52. Krejčí - 5. Jenner, 37. Milano, 46. Vanek, 52. Panarin, 63. Atkinson. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Donato (Boston), 2. Atkinson (Columbus), 3. Marchand (Boston).

Buffalo - Nashville 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky: 33. Fisher, 38. R. Johansen, 57. F. Forsberg, 60. Hart. Střely na branku: 35:32. Diváci: 17 507. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Fisher, 3. Arvidsson (všichni Nashville).

Arizona - Calgary 5:2 (0:0, 2:2, 3:0)

Branky: 38. a 60. Domi, 57. a 59. Ekman-Larsson, 26. Pánik - 30. D. Hamilton, 36. Monahan. Střely na branku: 30:44. Diváci: 13 288. Hvězdy utkání: 1. Ekman-Larsson, 2. Raanta, 3. Domi (všichni Arizona).

Minnesota - Los Angeles 3:4 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 33. Parise, 40. E. Staal, 58. J. Eriksson Ek - 27. a 65. Carter, 19. T. Pearson, 60. D. Brown. Střely na branku: 27:30. Diváci: 19 081. Hvězdy utkání: 1. Doughty, 2. Carter (oba Los Angeles), 3. E. Staal.

Montreal - Florida 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 19. Ekblad, 47. Barkov. Střely na branku: 28:40. Diváci: 21 302. Hvězdy utkání: 1. Trocheck, 2. Barkov (oba Florida), 3. Niemi (Montreal).