EP Benátky nad Jizerou

Zacha v českém souboji překonal Ritticha, výhru ale slavilo Calgary

David Rittich kryl třicet střel a dovedl v NHL Calgary k výhře 3:2 na ledě New Jersey. Jihlavského odchovance jednou překonal Pavel Zacha, který skóroval poprvé od 23. prosince. Nejproduktivnější český hráč v soutěži Jakub Voráček pomohl Philadelphii gólem k výhře 5:3 nad Montrealem a bodoval v sedmém zápase v řadě.

David Rittich v utkání s New Jersey
zdroj: USA Today Sports autor: Ed Mulholland

Rittich nastoupil v NHL od začátku utkání posedmé a v každém z těchto startů Calgary bodovalo (pět výher a dvě prohry po samostatných nájezdech). Klíčovou pasáží se v New Jersey stala prostřední část, ve které se hosté po bezbrankové první třetině ujali vedení 3:1. Český gólman inkasoval pouze z hole Taylora Halla, který z dorážky vyrovnal na 1:1.

"Chytá dobře. A nejde jen o zápasy. Je to opravdu dobrý gólman i v trénincích. Je to neskutečný dříč, což se odráží i v zápasech. Opět předvedl několik důležitých zákroků. Pokaždé, když nastoupí, dává nám šanci vyhrát," řekl trenér Calgary Glen Gulutzan. Rittich byl pod palbou hlavně ve třetí třetině, v níž New Jersey soupeře přestřílelo 12:1.

Zacha zdramatizoval zápas ve 48. minutě nádherným gólem v přesilové hře. Brněnský rodák převzal na hranici brankoviště puk a zády k Rittichovi překonal svého krajana bekhendem mezi bruslemi. Český útočník zastavil sérii sedmnácti utkání bez vstřelené branky a připsal si čtvrtý zásah v sezoně. V dresu Calgary odehrál Michael Frolík 700. zápas v NHL.

New Jersey se nepovedlo ubránit elitní formaci Flames. Sean Monahan skóroval dvakrát, zbývající gól vstřelil Johnny Gaudreau. "Jejich první útok je velmi nebezpečný. Nepotřebuje moc šancí, aby se prosadil. Bohužel jsme je neuhlídali a ztížili si to. Ve třetí třetině jsme hráli velmi dobře, ale už bylo trochu pozdě. Nevím, proč se nám posledních deset dvacet zápasů nedaří dostat do vedení. Zápasy jsou vyrovnané, nehrajeme špatně, ale nestačí to," uvedl útočník Devils Taylor Hall.

Také Voráček se prosadil v početní výhodě, když se při vyloučení Tomáše Plekance trefil přesně z pravého kruhu. Kladenský odchovanec jedenáctým zásahem sezony zlomil v úvodní minutě třetí třetiny nerozhodný stav 2:2. Voráček v posledních sedmi utkáních nasbíral deset bodů (3+7) a v produktivitě soutěže je pátý.

Rozhodčí vyloučili Plekance v utkání třikrát, celkově hrál Montreal pět oslabení. "Vyloučení nám ublížila, v podstatě nás stála zápas. Jejich přesilové hry vypadaly dobře, našim formacím na oslabení to moc nešlo. Při hře pět na pět jsme se jim vyrovnali, vypracovali jsme si šance. Ale vyloučení rozhodla," prohlásil trenér kanadského týmu Claude Julien.

Victor Hedman zpečetil gólem v závěru výhru Tampy Bay 5:2 nad Vancouverem a v klubové historii je nejlepším střelcem mezi obránci. Švédský bek dal v barvách Lightning 73. branku a v čele statistiky vystřídal Pavla Kubinu. Vedoucí tým soutěže rozhodl o vítězství už v úvodních dvou třetinách, po kterých vedl 4:0. U třetí branky si připsal asistenci Andrej Šustr.

Hokejisté Dallasu uspěli na ledě Chicaga 4:2 a poprvé od sezony 2005/06 porazili jeden z nejlepších týmů poslední dekády ve všech čtyřech zápasech základní části. U druhé trefy Stars zaznamenal asistenci Radek Faksa. Jeho spoluhráč Martin Hanzal po zásahu pukem do kolena odstoupil ve druhé třetině, ale ve třetí části se do zápasu vrátil.

Dva týmy ve čtvrtek promarnily tříbrankový náskok. Buffalo ztráta vedení v utkání s New Yorkem Islanders nemusela mrzet, protože 73 sekund po vyrovnání vstřelil rozhodující gól Sam Reinhart a zařídil výhru 4:3. Naopak Minnesota se už ze šoku nevzpamatovala a Arizoně podlehla 3:4 v prodloužení.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:

Buffalo - NY Islanders 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
Branky: 8. Eichel, 14. Rodrigues, 28. R. O'Reilly, 56. S. Reinhart - 34. Tavares, 48. Johnston, 55. A. Lee. Střely na branku: 22:29. Diváci: 16 872. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Eichel (oba Buffalo), 3. Tavares (Islanders).

New Jersey - Calgary 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Branky: 28. T. Hall, 48. Zacha - 25. a 39. Monahan, 35. J. Gaudreau. Střely na branku: 32:25. Brankář Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 93,75 procenta. Diváci: 13 085. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Calgary), 2. T. Hall (New Jersey), 3. J. Gaudreau (Calgary).

Philadelphia - Montreal 5:3 (0:0, 2:2, 3:1)
Branky: 21. a 42. Konecny, 30. Giroux, 41. Voráček, 60. Provorov - 30. Lehkonen, 39. L. Shaw, 58. Gallagher. Střely na branku: 27:28. Diváci: 19 655. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Konecny, 3. Gostisbehere (všichni Philadelphia).

Ottawa - Nashville 4:3 v prodloužení (1:2, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 8. DiDomenico, 25. McCormick, 32. Pääjärvi, 64. Hoffman - 1. a 56. P.K. Subban, 19. Järnkrok. Střely na branku: 36:38. Diváci: 14 632. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman (Ottawa), 2. P.K. Subban (Nashville), 3. DiDomenico (Ottawa).

Tampa Bay - Vancouver 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)
Branky: 15. Kučerov, 22. Gourde, 34. Erne (Šustr), 38. Stamkos, 57. Hedman - 47. Boeser, 51. S. Bärtschi. Střely na branku: 36:29. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Gourde, 2. Kučerov, 3. Erne (všichni Tampa Bay).

St. Louis - Colorado 6:1 (1:0, 4:1, 1:0)
Branky: 9. a 26. B. Schenn, 25. Barbašov, 28. Brodziak, 56. Pietrangelo, 46. P. Stastny - 23. G. Bourque. Střely na branku: 31:24. Diváci: 18 951. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. V. Dunn, 3. Barbašov (všichni St. Louis).

Minnesota - Arizona 3:4 v prodloužení (1:0, 2:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 18. E. Staal, 26. Cullen, 30. Reilly - 32. a 60. Cousins, 49. Connauton, 64. Keller. Střely na branku: 28:40. Diváci: 18 816. Hvězdy zápasu: 1. Keller (Arizona), 2. Cullen (Minnesota), 3. Cousins (Arizona).

Chicago - Dallas 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 10. J. Toews, 33. Anisimov - 26. a 60. Seguin, 27. Johns (Faksa), 40. Pitlick. Střely na branku: 39:30. Diváci: 21 422. Hvězdy zápasu: 1. Pitlick, 2. Bishop (oba Dallas), 3. Seabrook (Chicago).

San Jose - Vegas 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Branky: 5. a 48. Pavelski, 32. Meier - 14. Haula, 21. W. Karlsson, 50. McNabb, 56. Neal, 59. Marchessault. Střely na branku: 38:33. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury, 2. D. Perron (oba Vegas), 3. Burns (San Jose).