Liga mistrů UEFA

Plekanec se gólem a asistencí zapsal do dějin Montrealu

Speciální duel prožil hokejový útočník Tomáš Plekanec. Gólem a asistencí pomohl k vítězství Montrealu nad Ottawou 4:1 a jako třináctý hráč v historii klubu pokořil hranici 600 kanadských bodů. Pětatřicetiletý rodák z Kladna skóroval po dvaceti zápasech a byl zvolen druhou hvězdou večera.

Tomáš Plekanec slaví se spoluhráči z Montrealu gól
zdroj: USA TODAY Sports autor: Jean-Yves Ahern

Senators otevřeli skóre na počátku druhé třetiny, ale Canadiens se díky dvěma využitým přesilovkám během 98 vteřin podařil obrat. Pod třetí branku domácích se nezištnou přihrávkou podepsal Plekanec. Brendan Gallagher tvrdě vypálil od modré čáry a gólman Mike Condon vyrazil puk pouze před českého forvarda, který zadovkou našel najíždějícího spoluhráče Artturiho Lehkonena, jenž skóroval podruhé.

V 57. minutě pak Plekanec zpečetil konečný výsledek, když mu obránce Thomas Chabot špatnou rozehrávkou připravil střeleckou pozici, což zkušený centr potrestal gólem.

Držitele stříbrné a dvou bronzových medailí z MS si zástupci kanadského celku vybrali v draftu 2001 ve třetím kole z 71. pozice. Debut v dresu nejúspěšnějšího týmu v historii NHL si Plekanec odbyl v ročníku 2003/04, kdy zasáhl do dvou utkání. Stabilním členem kádru se stal po výlukové sezoně 2004/05. V 974 utkáních si připsal 601 bodů za 231 gólů a 370 nahrávek. V historickém bodování klubu je před ním s 612 body Švéd Mats Näslund.

Nejlepší tým Západní konference Vegas uspěl ve Washingtonu 4:3, přestože třikrát prohrával. Capitals se na počátku závěrečné dvacetiminutovky znovu dostali do vedení, ale Reilly Smith druhou trefou v utkání srovnal a v 55. minutě rozhodl o výhře Golden Knights útočník Alex Tuch. Za washingtonský tým nastoupil Jakub Vrána, který se v předchozích třech zápasech nevešel do sestavy. Jednadvacetiletý český útočník vyšel popáté v řadě bodově naprázdno.

NHL:

Montreal - Ottawa 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 28. a 39. Lehkonen (na druhou Plekanec), 27. Petry, 57. Plekanec - 23. Hoffman. Střely na branku: 35:26. Diváci: 21.302. Hvězdy utkání: 1. Lehkonen, 2. Plekanec, 3. Ščerbak (všichni Montreal).

Washington - Vegas 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 8. Stephenson, 29. Niskanen, 41. Bäckström - 39. a 50. R. Smith, 17. Carpenter, 55. Tuch. Střely na branku: 23:31. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. R. Smith, 2. Tuch (oba Vegas), 3. Niskanen (Washington).