Neuvirth lapal i přihrál na vítězný gól, Palát ukončil sérii bez gólu

Nejenom že pochytal 29 střel, brankář Michal Neuvirth byl užitečný i směrem dopředu. Český gólman Philadelphie přihrál na vítězný gól svého týmu při triumfu 3:2 v prodloužení nad Torontem a byl vyhlášen druhou hvězdou duelu. Ondřej Palát ukončil téměř dvouměsíční čekání na gól, ale zůstal jediným střelcem Tampy Bay, která podlehla Vegas 1:4. David Krejčí ve druhém utkání za sebou zaznamenal dva body, když pomohl Bostonu dvěma asistencemi porazit New York Islanders 5:2.

Brankář Michal Neuvirth z Philadelphie chytá šanci Austina Matthewse z Toronta
zdroj: REUTERS autor: Eric Hartline

Neuvirth inkasoval první dvě branky zápasu ve druhé třetině v rozmezí 28 sekund. Nejdříve ho překonal ze sólového úniku Connor Brown střelou mezi betony a vzápětí zvýšil z dorážky Frederik Gauthier. Rodák z Ústí nad Labem ale pochytal i spoustu gólových šancí.

"Byl ohromný. Vytáhl minimálně tři zákroky té nejvyšší kvality," rozplýval se kouč Dave Hakstol nad výkonem Neuvirtha, který i vinou zranění nastoupil od konce listopadu teprve ke druhému utkání od první minuty.

Flyers v úvodu třetí třetiny rychle smazali ztrátu trefami Nolana Patricka a Waynea Simmondse. Obrat Philadelphie ve slavnostní večer, kdy vystoupal ke stropu haly dres Erika Lindrose s číslem 88, korunoval v čase 60:18 Sean Couturier. Vítězné akci předcházel zákrok Neuvirtha, který vychytal Austina Matthewse. Odražený puk převzal Travis Konecny a zavezl ho do útočného pásma, ve kterém pěknou přihrávkou uvolnil Couturiera.

Lindros, který kariéru ukončil v roce 2007, absolvoval s týmem ranní rozbruslení. Elitní útočník tvořil v 90. letech ve Flyers slavnou Legii zkázy s Johnem LeClairem a Mikaelem Renbergem, ale limitovaly ho časté otřesy mozku. Na tréninku hrál se Simmondsem a Jakubem Voráčkem a žasl, jak se hokej změnil.

"Dnešní hráči jsou mašiny. Hra je postavená na rychlosti, ale mají i šikovné ruce. Jejich hráčské schopnosti jsou na mnohem vyšší úrovni než dokonce jen před pěti lety," všiml si bývalý kanadský útočník.

Palát skóroval naposledy 25. listopadu, od té doby si připsal patnáct přihrávek v 21 utkáních. Rodáka z Frýdku-Místku našel v přesilové hře u levé tyčky přesným pasem Steven Stamkos a český útočník v polovině utkání snížil na 1:2. Nikdo další ale už Marka-Andre Fleuryho nepřekonal a Vegas si dvěma góly na přelomu druhé a třetí třetiny pojistilo výhru v souboji dvou nejlepších týmů soutěže.

"Vypadali jsme mnohem pomalejší než oni. První třetina nebyla moc dobrá. Ve druhé jsme měli navrch, ale ve třetí jsme byli otřesní. Máme teď před sebou šňůru utkání venku, musíme se zlepšit," řekl k utkání Palát. Prohru bral na sebe kapitán Stamkos, který figuroval stejně jako Nikita Kučerov u tří inkasovaných branek. "Musím být mnohem lepší a ostatním příkladem. To se dnes nestalo. Špatně jsme začali a je těžké dotahovat ztrátu," podotkl.

Krejčí získal první bod v polovině zápasu po vhazování, které sice prohrál, ale k puku se probojoval Ryan Spooner a dostal Boston do vedení 2:1. Druhou asistenci si český centr připsal při hře Islanders bez brankáře, když po jeho přihrávce zpečetil výhru Brad Marchand. Zbývající tři branky vstřelil Patrice Bergeron, u jehož první trefy asistoval David Pastrňák. Bruins bodovali popatnácté v řadě.

Colorado si v poslední době počíná jako lavina, kterou mají v názvu. Avalanche porazili doma San Jose 5:3, zvítězili po osmé za sebou a v tabulce Západní konference se úspěšnou sérií dostali na postupovou příčku do play-off. Základ poslední výhry položilo Colorado už v úvodních 22 minutách, kdy si vypracovalo vedení 4:0.

Hosté snížili na rozdíl jedné branky i díky asistenci Tomáše Hertla, který ale ve třetí části promarnil několik šanci k vyrovnání. "Je to trošku má vina, že jsme prohráli, protože jsem měl hodně šancí a měly z toho být góly. Mohl jsem jich dát klidně pět. Jejich gólman si mě dnes vychutnal," přiznal Hertl.

Výsledky NHL:

New Jersey - Washington 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 9. D. Stafford, 24. Greene, 31. M. Wood, 61. T. Hall - 13. a 57. Connolly, 32. Orlov. Střely na branku: 32:19. Diváci: 14 163. Hvězdy zápasu: 1. T. Hall (New Jersey), 2. Connolly (Washington), 3. M. Wood (New Jersey).

NY Islanders - Boston 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 8. Eberle, 55. Tavares - 14., 34. a 44. Bergeron (na první Pastrňák), 30. Spooner (Krejčí), 59. Marchand (Krejčí). Střely na branku: 24:34. Diváci: 11 803. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Marchand (oba Boston), 3. Eberle (NY Islanders).

Philadelphia - Toronto 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 42. Patrick, 44. Simmonds, 61. Couturier (Neuvirth) - 33. C. Brown, 34. F. Gauthier. Střely na branku: 37:31. Michal Neuvirth (Philadelphia) odchytal celé utkání, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Diváci: 19 860. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Neuvirth, 3. Patrick (všichni Philadelphia).

Columbus - Dallas 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 13. Schroeder, rozhodující sam. nájezd Panarin - 58. A. Radulov. Střely na branku: 26:36. Diváci: 17 574. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Panarin (oba Columbus), 3. Bishop (Dallas).

NY Rangers - Buffalo 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky: 2. a 47. Rick Nash, 29. J.T. Miller, 57. Bučněvič - 19. Okposo, 38. Falk, 55. Ristolainen. Střely na branku: 34:37. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Rick Nash, 2. Bučněvič (oba NY Rangers), 3. Okposo (Buffalo).

Ottawa - St. Louis 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Branky: 38. B. Ryan - 27. Tarasenko, 33. Pietrangelo, 37. B. Schenn, 59. Steen. Střely na branku: 21:37. Diváci: 14 002. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. Tarasenko, 3. Steen (všichni St. Louis).

Tampa Bay - Vegas 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 31. Palát - 1. J. Neal, 17. Schmidt, 38. D. Perron, 41. W. Karlsson. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury, 2. D. Perron, 3. J. Neal (všichni Vegas).

Nashvile - Arizona 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 39. Hartnell, 58. R. Ellis, rozhodující sam. nájezd Craig Smith - 40. Ekman-Larsson, 54. Perlini. Střely na branku: 39:29. Diváci: 17 138. Hvězdy zápasu: 1. R. Ellis, 2. Hartnell, 3. Craig Smith (všichni Nashville).

Colorado - San Jose 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)

Branky: 8. a 9. MacKinnon, 19. Söderberg, 22. Rantanen, 57. Nieto - 30. Meier, 41. Vlasic (Hertl), 45. J. Thornton. Střely na branku: 22:48. Diváci: 14 349. Hvězdy zápasu: 1.MacKinnon, 2. Bernier, 3. Rantanen (všichni Colorado).

Los Angeles - Pittsburgh 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky: 35. A. Kempe - 1. a 51. Hörnqvist, 41. Malkin. Střely na branku: 29:31. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. DeSmith (oba Pittsburgh), 3. Kempe (Los Angeles).