FIS MČR Horní Mísečky

Voráček s Palátem zaznamenali dvě asistence, bod brali Kämpf, Rutta a Pastrňák

Dvakrát přesně nahráli a mohli se radovat. Jak Jakub Voráček z Philadelphie, tak Ondřej Palát z Tampy Bay pomohli svým celkům dvěma asistencemi k vítězství. Hvězda Flyers, kteří zdolali Buffalo 4:1, se navíc dostala přes 50 bodů v sezoně. Lightning pak vyhráli 5:2 nad Detroitem. Do statistik se zapsali i další Češi. David Pastrňák z Bostonu dal jeden gól. Jan Rutta a David Kämpf z Chicaga zaznamenali přihrávku.

Jakub Voráček
zdroj: ČTK/AP/Matt Slocum

Do branky Detroitu se poprvé od výhry 6:3 nad New York Islanders z 19. prosince objevil Petr Mrázek. Jako první ostravského rodáka překonal obránce Dan Girardi v deváté minutě tečovanou střelou. Girardi zaznamenal asistenci i u druhé trefy Lightning, kdy tečí usměrnil Palátovu přihrávku z pravého kruhu před branku na najíždějícího Tylera Johnsona.

Red Wings se v prostřední části podařilo snížit, ale centr Yanni Gourde vrátil floridskému týmu dvoubrankový náskok. V 44. minutě se Detroit Tampě opět přiblížil na dostřel, ale Steven Stamkos vyhraným vhazováním nabil Nikitu Kučerovovi na ránu z první, kterou ruský kanonýr proměnil v 27. gól v sezoně.

Finální podobu skóre zařídil druhým gólem večera Gourde, jenž za Mrázka dorazil Palátovu střelu. Kanadský útočník zaznamenal i nahrávku a byl zvolen první hvězdou utkání. Lightning uspěli po dvou porážkách, Red Wings naopak neprodloužili sérii čtyř výher v řadě.

"Děláme hodně věcí, které jsou potřeba k úspěchu. Musíme hrát stabilněji a přetavit to do více výher," zhodnotil trenér Detroitu Jeff Blashill první polovinu základní části.

Mezi tři tyče se postavil i další český brankář Michal Neuvirth, jenž na další šanci u Flyers čekal od  28. listopadu, kdy nezabránil prohře 1:3 se San Jose. Poté ho ze hry na téměř měsíc vyřadilo zranění v dolní části těla a v brance Flyers se znovu představil až 2. ledna v duelu s Pittsburghem, v němž ve třetí třetině nahradil Briana Elliotta.

Buffalo v první třetině předčilo Flyers 12:5 na střely. "Pokaždé je dobré, když na vás od začátku pálí. Dostane vás to do hry," řekl Neuvirth. "V prvních čtyřech minutách jsme se nechali dvakrát vyloučit a Neuvirth nás podržel. Předvedl několik výborných zákroků a díky němu jsme se soustředili sami na sebe a nedali jim moc šancí. Když už se do nějaké dostali, Neuvirth ji zneškodnil," pochválil gólmana Voráček.

Osmadvacetiletý forvard se přihrávkou podílel na vítězné trefě Seana Couturiera na 2:1 v přesilové hře v 28. minutě. Kladenský odchovanec asistoval i u Couturierova gólu do prázdné branky v závěru. Skóre pak ještě upravil další trefou při power play ruský zadák Ivan Provorov.

Voráček je s 43 přihrávkami nejlepším nahrávačem soutěže a s 51 body je aktuálně šestý v kanadském bodování.

Neuvirth zvítězil poprvé od 2. listopadu. "Je to pro mě důležitá výhra. V poslední době jsem si moc nevěřil. Je frustrující, když se zraníte a nemůžete týmu pomoci. Teď si věřím," prohlásil.

/video/embed/recap-buf-1-phi-4/t-277753022/c-56490403?autostart=false

V nedělním programu si zachytal i Ondřej Pavelec, který navzdory 32 zákrokům nezabránil prohře New York Rangers 1:2 na ledě Vegas. Hosté šli v 14. minutě do vedení, ale útočník James Neal před koncem první třetiny zařídil vyrovnání rychlou střelou pod horní tyč. O plném bodovém zisku pro Golden Knights rozhodl z přečíslení William Karlsson v čase 48:58. Nevadské mužstvo uspělo doma posedmé za sebou a v posledních 16 utkáních nebodovalo pouze jednou.

"Měli jsme pár dobrých příležitostí, ale Fowler (brankář Vegas Marc-André Fleury) chytal skvěle. Hráli jsme podruhé ve dvou dnech, takže to nebylo jednoduché, ale nemůžeme být spokojení," uvedl Pavelec.

Nejlepší český střelec soutěže David Pastrňák 17. gólem v ročníku neodvrátil porážku Bostonu proti Pittsburghu 5:6 v prodloužení. Havířovský rodák v 33. minutě dokonal obrat Bruins z 1:3 na 4:3 poté, co objel branku Penguins a překonal Matta Murrayho. Jednadvacetiletý Pastrňák bodoval ve čtvrtém utkání v řadě.

Souboj dospěl do prodloužení, v němž druhým gólem večera rozhodl o bodu navíc pro Penguins Jevgenij Malkin, který si navíc připsal i asistenci. Tři nahrávky zaznamenal kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Obránce Jan Rutta a útočník David Kämpf se přihrávkami podíleli na výhře Chicaga 4:1 nad Edmontonem. Rutta nahrál na úvodní branku zápasu, kterou v deváté minutě zařídil Nick Schmaltz. O 86 vteřin později navýšil skóre Alex DeBrincat po Kämpfově asistenci, jenž v šestém startu v dresu Blackhawks bodoval podruhé. Oilers se sice v druhé třetině povedlo snížit, ale Chicago si výhru vzít nenechalo. Kanadský tým prohrál šestý z uplynulých sedmi duelů.

Výsledky zápasů NHL:

New York Islanders - New Jersey 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0)

Branky: 16. A. Lee, 31. Beauvillier, 48. Aho, 56. Clutterbuck, rozhodující sam. nájezd B. Nelson - 25. a 37. Zajac, 43. M. Wood, 44. T. Hall. Střely na branku: 38:46. Diváci: 15 136. Hvězdy zápasu: 1. Aho (Islanders), 2. Zajac (New Jersey), 3. Halák (Islanders).

Philadelphia - Buffalo 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 28. a 59. Couturier (na obě Voráček), 24. Gostisbehere, 60. Provorov - 22. R. O'Reilly. Střely na branku: 29:31. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval jeden gól z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Diváci: 19 662. Hvězdy zápasu: 1. Gostisbehere, 2. Couturier (oba Philadelphia), 3. R. O'Reilly (Buffalo).

Chicago - Edmonton 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 9. Schmaltz (Rutta), 10. DeBrincat (Kämpf), 40. Saad, 50. Oesterle - 25. Nurse. Střely na branku: 29:33. Diváci: 21 901. Hvězdy utkání: 1. A. Forsberg, 2. Saad, 3. J. Toews (všichni Chicago).

Winnipeg - San Jose 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 40. a 57. Perreault, 13. Hendricks, 32. Daňo - 35. Couture. Střely na branku: 30:32. Diváci: 15 321. Hvězdy utkání: 1. Hendricks, 2. Hellebuyck, 3. Copp (všichni Winnipeg).

Columbus - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 10. N. Foligno, 38. Dubois, rozhodující sam. nájezd J. Anderson - 21. Huberdeau, 59. Barkov. Střely na branku: 48:44. Diváci: 16 535. Hvězdy utkání: 1. Bobrovskij (Columbus), 2. Reimer (Florida), 3. Dubois (Columbus).

Montreal - Vancouver 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 10. Alzner, 23. Galchenyuk, 49. Gallagher, 59. P. Byron, 60. Pacioretty - 34. D. Sedin, 43. Del Zotto. Střely na branku: 45:36. Diváci: 21 302. Hvězdy utkání: 1. Gallagher, 2. Alzner (oba Montreal), 3. D. Sedin (Vancouver).

Detroit - Tampa Bay 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky: 24. Nyquist, 44. Abdelkader - 40. a 57. Gourde (na druhou Palát), 9. Girardi, 15. T. Johnson (Palát), 54. Kučerov. Střely na branku: 36:24. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval pět gólů z 24 střel a úspěšnost zákroků měl 79,2 procenta. Diváci: 19 515. Hvězdy utkání: 1. Gourde (Tampa Bay), 2. Nyquist (Detroit), 3. Girardi (Tampa Bay).

Pittsburgh - Boston 6:5 v prodl. (3:1, 1:4, 1:0 - 1:0)

Branky: 40. a 63. Malkin, 4. Oleksiak, 12. Kessel, 14. Letang, 43. Sheahan - 2. Spooner, 28. Marchand, 29. Acciari, 33. Pastrňák, 38. Backes. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18 553. Hvězdy utkání: 1. Malkin, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Marchand (Boston).

Washington - St. Louis 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 14. Connolly, 49. Ovečkin, 51. Eller, 65. Bäckström - 22. Tarasenko, 26. Steen, 56. Gunnarsson. Střely na branku: 33:34. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Bäckström, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Steen (St. Louis).

Vegas - NY Rangers 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 18. Neal, 49. W. Karlsson - 14. Zibanejad. Střely na branku: 34:29. Ondřej Pavelec odchytal za NY Rangers 58:01 minut, inkasoval dva góly z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Diváci: 18 234. Hvězdy utkání: 1. W. Karlsson, 2. M. A. Fleury, 3. Neal (všichni Vegas).