Golf Time

Dva Hertlovy góly na výhru nestačily. San Jose padlo s Ottawou v prodloužení

Ani dvě branky Tomáše Hertla nepomohly San Jose k vítězství. V utkání s Ottawou padl tým ze západu Spojených států v prodloužení (5:6). V dalším ze zápasů uspěl Pittsburgh, který i díky dvěma asistencím Dominika Simona porazil New York Islanders (4:0). Radoval se i Martin Frk, jehož přihrávka pomohla k výhře Detroitu nad Floridou (4:2).

Tomáš Hertl se raduje se spoluhráči ze San Jose
zdroj: Reuters autor: Kelley L. Cox

Ottawa - San Jose 6:5 PP

Hertl otevřel skóre v oslabení, když sólový únik zakončil přesnou ranou nad lapačku Craiga Andersona. Odchovanec pražské Slavie pak v druhé třetině se štěstím zvýšil na 5:2. Český útočník obkroužil branku a poslal puk do brankoviště, kde si ho gólman Ottawy srazil hokejkou do sítě. Hertl, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, dal poprvé v sezoně a celkově podeváté v NHL v utkání více než jeden gól.

Na obratu domácích se dvěma zásahy podílel Matt Duchene, který rozhodl prodloužení už po sedmi sekundách a překonal klubový rekord Radka Bonka. Český útočník byl v roce 2003 o 21 vteřin pomalejší. "Konečně jsme byli odměněni za všechny správné věci, které děláme a které nebyly ve výsledcích vidět," oddechl si Duchene. Ottawa totiž prohrála od poloviny listopadu 18 z 22 zápasů a klesla na předposlední místo ve Východní konferenci.

San Jose svedlo o den dříve těžkou bitvu v Torontu, kde zápas ztratilo až v nájezdech, ale kolaps ve třetí třetině tím hráči neomlouvali. "Je jedno, jak moc jsme byli unavení. Pořád jsme měli dost síly na to, abychom hráli lépe. Když vedete o tři góly, čekáte, že už vyhrajete. Ale nebudeme kvůli tomu věšet hlavy," prohlásil Joe Pavelski.

NY Islanders - Pittsburgh 0:4

Simon dosáhl stejné bilance dvou přihrávek jako ve svém úvodním utkání této sezony, v dalších šesti zápasech pak ale vyšel naprázdno. Pražský rodák si připsal dvě druhé asistence hlavně díky šikovnosti Sidneyho Crosbyho, po jehož boku nastupoval v první formaci Pittsburghu. Lídr Penguins figuroval u všech branek a zaznamenal gól a tři přihrávky. Crosby, Simon i Daniel Sprong, který dal dvě branky, získali ve statistice plus/minus tři kladné body.

"Hráli jsme rychle, hodně jsme stříleli a vytvářeli si spoustu šancí. Potřebujeme, abychom takhle hráli pořád," podotkl Crosby, lídr obhájců Stanleyova poháru, kteří jsou v polovině základní části mimo postupová místa do play-off. Pittsburgh podržel také gólman Tristan Jarry, který kryl 31 střel a vychytal druhou nulu v sezoně.

Detroit - Florida 4:2

Frk za nerozhodného stavu 2:2 vypálil v 49. minutě v přesilové hře z levé strany a Anthony Mantha usměrnil hokejkou puk do branky mimo dosah Jamese Reimera. "Měl jsem štěstí. Jeho střela je moc rychlá na to, abych mohl takhle reagovat. Měl jsem hokejku dole a předpokládám, že mi ji trefil," řekl autor vítězné trefy.

U zbývající branky si připsal Henrik Zetterberg jubilejní 600. asistenci v NHL. Hlavním strůjcem čtvrté výhry Detroitu za sebou byl ale gólman Jimmy Howard, který kryl 38 střel. Naopak Reimer čelil jen 19 pokusům domácích hráčů.

Chicago - Vegas 4:5

Mužstvo Vegas, které před touto sezonou rozšířilo počet účastníků NHL na 31, v lize rozhodně není jen do počtu. Po polovině soutěže to naopak vypadá, že se z nováčka stává jeden z kandidátů na zisk Stanleyova poháru. Tým s Tomášem Noskem v sestavě zvítězil v Chicagu 5:4 a potvrdil pozici nejlepšího týmu Západní konference.

"Nebudu říkat, že jsem to čekal. To by mi asi nikdo nevěřil," uvedl trenér Vegas Gerard Gallant. "Věděl jsem ale, že jsme v rozšiřovacím draftu získali dobré hráče a že máme dobré gólmany. Nespoléháme jen na jednu řadu, máme je vyrovnané. Chlapi jsou soutěživí, dřou. Sedlo si to, proto vyhráváme," vysvětlil. V dresu Chicaga zůstali opět mezi náhradníky obránci Jan Rutta i Michal Kempný.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Pittsburgh 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky: 21. a 54. Sprong (na první Simon), 24. Malkin, 36. Crosby (Simon). Střely na branku: 31:38. Diváci: 13 641. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Jarry, 3. Sprong (všichni Pittsburgh).

Ottawa - San Jose 6:5 v prodl. (1:2, 1:3, 3:0 - 1:0)

Branky: 49. a 61. Duchene, 11. Dzingel, 25. Mark Stone, 41. Brassard, 51. Hoffman - 7. a 34. Hertl, 13. M. Karlsson, 23. Tierney, 24. Burns. Střely na branku: 43:35. Diváci: 16 061. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Mark Stone (oba Ottawa), 3. Hertl (San Jose).

Detroit - Florida 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky: 1. Athanasiou, 28. Tatar, 49. Mantha (Frk), 56. Nyquist - 40. Matheson, 44. Barkov. Střely na branku: 19:40. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Athanasiou (oba Detroit), 3. Barkov (Florida).

Winnipeg - Buffalo 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Branky: 10. Byfuglien, 16. Trouba, 27. Wheeler, 41. Little - 12. Scandella, 39. J. Larsson, 53. S. Wilson. Střely na branku: 29:29. Diváci: 15 321. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler, 2. Byfuglien (oba Winnipeg), 3. J. Larsson (Buffalo).

Chicago - Vegas 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)

Branky: 19. Hinostroza, 28. Sharp, 40. Schmaltz, 41. J. Toews - 5. Tuch, 16. Marchessault, 26. W. Karlsson, 46. Eakin, 54. R. Smith. Střely na branku: 32:43. Diváci: 21 933. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith (Vegas), 2. Hinostroza, 3. J. Toews (oba Chicago).