KVÍZ: Jak se vyznáte v historii play-off utkání na MS mezi Kanadou a Švédskem?

Švéd Jacob Josefson si vyměňuje názory s Nathanem MacKinnonem z Kanady
Zdroj: ČT sport

Jak se vyznáte v historii play-off utkání na MS mezi Kanadou a Švédskem?

Za posledních 20 let svedla obě mužstva ve vyřazovací části MS celkem dvanáct soubojů (včetně tří finálových duelů v roce 1997 – hrálo se tehdy na dva vítězné zápasy). Kolikrát (včetně prodloužení a nájezdů) triumfovala Kanada?

Kolikrát (včetně prodloužení a nájezdů) se radovalo Švédsko?

První utkání ve zmíněném období se odehrálo od 11. do 14. 5. 1997 helsinská Hartwall Arena. Kdo slavil zisk titulu po legendárním finále?

Nejpamátnější střetnutí hostila 11. 5. 2003 opět Hartwall Arena. Hokejisté "Tre Kronor" vedli ve finále šampionátu 2:0 a směřovali k titulu. Horcoff s Doanem se však postarali o vyrovnání a zlatý gól vstřelil v prodloužení Anson Carter. Jeho památnou trefu musel stvrdit až český rozhodčí, který po "videokonzultaci" odstartoval kanadské oslavy. Vzpomenete si na jeho jméno?

Finále o rok později nabídlo neméně úžasné galapředstavení, opět s javorovým podpisem. V Praze kralovali v první třicetiminutovce Švédové, vedli 3:1 a reprezentaci z kolébky hokeje válcovali. Kanada nicméně znovu povstala, skóre duelu otočila a zvítězila 5:3. Dvěma body (1+1) přispěl k triumfu nejužitečnější hráč MS. Kdo byl tehdy lídrem zámořských favoritů?

Vendeta se podařila Seveřanům na MS v roce 2006. Zkušeného brankáře Roberta Luonga překonali pětkrát během úvodních 23 minut, čímž postavili základ postupu do finále, kde porazili českou reprezentaci. Vzpomenete si na konečný výsledek zmíněného klání?

Před čtyřmi lety zářili před vlastními příznivci Švédové. K titulu světových šampionů nakročili ve čtvrtfinále skalpem Kanady po samostatných nájezdech. Kdo proměnil rozhodující "penaltu" ?

Poslední vzájemný zápas, jenž proběhl na loňském MS, skončil nemilosrdnou demolicí Švédska. Kolik puků lovil ze sítě brankář Jacob Markstrom?

Bilancí 1+2 zazářil ve zmíněném utkání Mark Scheifele. Za který klub momentálně nastupuje v NHL?

Který trenér dovedl Kanadu k titulu, zůstal ve funkci a momentálně útočí na zlatý hattrick?