sobota 16. prosince 2017 Albína
EURO HOCKEY TOUR

Finové otočili gólovou smrští severské derby, nad Švédy zvítězili 4:1

aktualizováno 6. 11. 2016 19:04

Helsinky – Dvanáct utkání v řadě nedokázali Finové v základní hrací době porazit Švédy, na Karjala Cupu čekali na vítězství nad svými severskými sousedy celé tři roky. Ani do souboje o konečné třetí místo na finském turnaji nevstoupili domácí dobře, když skóre utkání otevřel Švéd Sehlin. Finové však ovládli druhou třetinu a čtyřmi góly vývoj skandinávského derby otočili ve svůj prospěch. Po výhře 4:1 obsadili celkovou třetí příčku, Švédsko skončilo poslední bez bodu.

Slavící hokejisté Finska po výhře nad Švédy

Finská i švédská sestava byla na rozdíl od té ruské a české mnohem zkušenější, výsledky na turnaji to však vůbec neodrážely a severské derby už rozhodovalo pouze o tom, kdo obsadí třetí, respektive poslední příčku.

Finové dali v úvodních dvou zápasech jen čtyři góly, naopak inkasovali hned desetkrát, což je ve statistikách řadilo na poslední místo. Slabou produktivitu však hráči Suomi napravili v posledním utkání před domácími fanoušky, když Švédy rozstříleli čtyřmi brankami.

O celém osudu zápasu rozhodla druhá třetina, kterou hráči se lvem na hrudi zcela ovládli. Švédi do ní vstupovali s jednobrankovým vedením po gólu Sehlina, ale dva slepené góly Finů změnily celý vývoj utkání.

Sestřih utkání Finsko - Švédsko

Elorinne vypálil na švédského brankáře Svedberga, který jeho ránu ještě dokázal vyrazit, ale na Kemppainenovu pohotovou dorážku byl již krátký. Nerozhodný stav trval necelých třicet sekund, protože po tvrdé střele Lajunena od modré zakončoval jako přes kopírák zkušený Aaltonen.

Švédové se ani nestihli oklepat z rychlé ztráty vedení a domácí jim odskočili již na dvoubrankový rozdíl. Švéd Ahnelöv udělal v obranném pásmu velkou chybu, po které Pyörälä nahazoval puk do švédského brankoviště. Mezitím Lundqvist fauloval Filppulu, který zboural švédského brankáře, a puk se v nastalém zmatku doklouzal za brankovou čáru. Hráči Tre kronor se sice snažili protestovat, ale čeští sudí gól správně uznali.

Ještě ve druhé třetině stačil na konečných 4:1 zvýšit Savinainen, který ve středu hřiště nadzvedl hokejku švédskému obránci, udělal piruetu, elegantně převzal dlouhou přihrávku z obrany a v samostatném úniku překonal bekhendem brankáře Svedberga. Ten se ihned poté odebral na střídačku a mezi tyčemi ho nahradil Lassinantti.

Švédové už sice žádný další gól neinkasovali, zároveň se jim však v ofenzivě nepodařilo žádný přidat. V závěru třetí třetiny ještě zkusili odvolat brankáře, ale ani hra v šesti mužích tíženou branku nepřinesla. Obhájci loňského i předloňského triumfu na Karjala Cupu tak po třech prohrách nezískali ani bod a se skóre 6:13 skončili poslední.