Hokejisté Norska, Německa a Slovinska postoupili na OH

Oslo/Minsk/Riga – Hokejisté Norska, Německa a Slovinska si vybojovali díky úspěšné kvalifikaci účast na olympijských hrách, které bude v roce 2018 hostit jihokorejský Pchjongčchang.

Anže Kopitar
zdroj: LEHTIKUVA autor: Jussi Nukari

Norové a Němci se zařadili do základní skupiny C ke Švédsku a Finsku, Slovinci budou hrát v "béčku" proti Rusku, USA a Slovensku. O složení skupiny A, v níž je Kanada, Česko, Švýcarsko a Korea, bylo rozhodnuto po loňském mistrovství světa v Praze a Ostravě.

Norové jako jediní dokázali využít domácí prostředí. Ve čtvrtek sice podlehli na úvod Kazachstánu 3:4 v prodloužení, ale po vítězství nad Itálií (4:1) zvládli i přímou bitvu o postup s Francií. Ta sice vedla po trefě Yoricka Treilleho, jenže hvězda New York Rangers Mats Zuccarello vyrovnal a dvě minuty před koncem rozhodl v přesilovce o výhře 2:1 obránce Mattias Nösterbö. Norsko tak nebude potřetí za sebou pod pěti kruhy chybět.

Němci měli v Rize po duelech s Japonskem (5:0) a Rakouskem (6:0) stejně jako domácí Lotyši na kontě plný počet bodů. V rozhodujícím duelu vedli po trefách Leona Draisaitla a Felixe Schütze 2:0. Domácí se nevzdali, během přesilových her smazali ztrátu Miks Indrašis a Martinš Karsums. Pět minut před koncem ovšem rozhodl útočník Tom Kühnhackl, letošní vítěz Stanleyova poháru s Pittsburghem. Němci si tak po absenci na minulé olympiádě v Koreji zahrají, Lotyši na rozdíl od minulých dvou turnajů nikoli.

Slovinci se mohou těšit po premiéře v Soči na další olympijský start. V Minsku porazili Polsko (6:1) a Dánsko (3:0) a proti rovněž stoprocentně úspěšnému domácímu Bělorusku vedli na začátku druhé třetiny 2:0. Rok Tičar se trefil dvakrát v přesilovkách. Za domácí sice odpověděl dvěma góly Andrej Stěpanov, ale nájezdy rozhodl Tičar a hattrickem odstartoval oslavy slovinského týmu, jenž je složen kolem hvězdy Los Angeles Anžeho Kopitara.

Kvalifikace hokejistů na OH v roce 2018 v Pchjongčchangu:

Skupina D (Minsk):

Polsko - Dánsko 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 14. Kalonowski, 51. Urbanowicz - 4. Storm, 26. Boedker, 36. P. Larsen, 43. Ehlers, 53. M. Madsen.

Bělorusko - Slovinsko 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 39. a 52. Stěpanov - 22., 23. a rozhodující sam. nájezd Tičar.

Skupina E (Riga):

Japonsko - Rakousko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 19. Grabner, 48. Kristler, 59. T. Raffl.

Lotyšsko - Německo 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 35. Indrašis, 47. Karsums - 17. Draisaitl, 25. Schütz, 55. Kühnhackl.

Skupina F (Oslo):

Itálie - Kazachstán 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 7. Scandella, 39. Traversa - 9. Chuďjakov, 29. Bochenski, 57. Starčenko.

Norsko - Francie 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 27. Zuccarello, 58. Nörstebö - 22. Y. Treille.