neděle 28. května 2017 Vilém

Brankář Vokoun kryl 47 střel a dovedl Floridu k vítězství

New York - Pod palbou se v pátečním utkání hokejové NHL ocitl brankář Tomáš Vokoun. Český gólman ve službách Floridy čelil v duelu proti San Jose celkem 50 střelám, 47 z nich chytil a přispěl k výhře Panterů 4:3. Hlavní hvězdou zápasu se ale stal útočník Cory Stillman, který vstřelil dva góly a na další přihrál.

Tomáš Vokoun

"Je to pro nás velice důležité vítězství. Poprvé v sezoně jsme vyhráli dvakrát za sebou, navíc proti opravdu silným soupeřům," radoval se Stillman, jenž ve středu se spoluhráči vyválčil vítězství 3:1 v Ottawě. Mezi střelce se zapsal také slovenský útočník Richard Zedník, který dal svůj první gól od únorového zranění, kdy mu bývalý spoluhráč Olli Jokinen bruslí rozřízl krční tepnu.

Florida v utkání nejprve od úvodní minuty prohrávala, ale ještě v první třetině otočila skóre na 3:1. Žralokům se v druhém dějství podařilo vyrovnat, teprve Stillmanův gól v 39. minutě rozhodl. V třetí třetině už branka nepadla, Vokoun zlikvidoval všech 16 střel soupeře. Klíčový zákrok předvedl sedm minut před koncem, kdy v oslabení betonem zmařil šanci Ryanu Clowemu. "San Jose střílelo úplně ze všech pozic, s tím nejde moc udělat. Od toho máme dobrého brankáře," řekl obránce Panterů Keith Ballard, který si připsal tři asistence.

Jako poslední tým v soutěži se po sedmi zápasech dočkali premiérové výhry v sezoně hokejisté Philadelphie. Jejich touhu po vítězství odnesli New Jersey Devils, kteří na domácím ledě podlehli vysoko 3:6. Hlavní zásluhu na tom měl kapitán Flyers Mike Richards, který přihrál na čtyři góly.

Hossa pomohl Detroitu dvěma góly a jednou asistencí

Povedený zápas proti svému bývalému týmu sehrál v pátek také Marián Hossa. Dvěma góly a jednou asistencí se podílel na výhře Detroitu 5:3 nad Atlantou, za kterou slovenský útočník nastupoval poslední tři sezony. Když se oba celky střetly 15. ledna letošního roku naposledy, Hossa pomohl Atlantě hattrickem k vítězství 5:1.

Velkolepý návrat do Columbusu prožil v dresu New Yorku Rangers útočník Nikolaj Žerděv, jehož se Blue Jackets před sezonou po pěti letech od draftu zbavili. Ruský kanonýr se jim za to "odvděčil" gólem a dvěma přihrávkami a zařídil tak vítězství Rangers 3:1. Jedinou branku Columbusu vstřelil český nováček Jakub Voráček, který v první třetině otevřel skóre zápasu. Pak už se ale trefovali jen hosté.

Kouč Rangers ale na rozdíl od Žerděva neprožil šťastný zápas a jeho tým se bez něho musel téměř polovinu utkání obejít. V průběhu druhé třetiny Renneyho na střídačce zasáhla do hlavy hokejka českého obránce Columbusu Rostislava Klesly, jehož předtím atakovali dva hráči Rangers. Kouč na chvíli ztratil vědomí, byl odveden do šatny a na lavičku se ve zbytku utkání nevrátil. Po zápase byl ale schopný krátce mluvit s novináři, takže by se nemělo jednat o vážné zranění.

Ani čtyřgólový náskok málem nestačil hokejistům Anaheimu k výhře na ledě Ottawy. Ducks vedli po dvou třetinách 4:0, jenže domácí Senators předvedli velký comeback a třemi góly během deseti minut utkání zdramatizovali. Dvě asistence si při tom připsal obránce Filip Kuba, který se tak posunul na pozici nejproduktivnějšího českého hráče v soutěže. Vyrovnat už se ale Ottawě nepodařilo.