středa 26. dubna 2017 Oto

Hokejista Olesz dal v NHL první gól v nové sezoně

aktualizováno 23. 10. 2008 10:11

New York - Prvním gólem v sezoně pomohl český útočník Rostislav Olesz ve středečním utkání NHL k vítězství hokejistů Floridy 3:1 na ledě Ottawy. Hlavní hvězdou zápasu však byl brankář Craig Anderson, náhradník Tomáše Vokouna, jenž si připsal 41 úspěšných zásahů.

Ottawa Senators - Florida Panthers

Základ úspěchu Panthers položili už na začátku první třetiny, kdy se v rozmezí 48 sekund trefili Olesz s Hortonem. "Chtěli jsme mít povedený vstup do utkání a právě to nám dnes vyhrálo zápas," uvedl trenér Floridy Peter DeBoer.

Od druhé dvacetiminutovky už přebrala taktovku Ottawa, jež zasypala Andersona v prostřední a závěrečné třetině 38 střelami. "Chtěl jsem bojovat za kluky a ujistit je, že jim dám šanci vyhrát. V první třetině na ně vlítli, získali náskok. Potom jsme se snažili vedení udržet," řekl americký brankář, kterého překonal pouze Daniel Alfredsson po přihrávce Filipa Kuby.

Českému obránci se v novém působišti daří, bodoval v každém z šesti odehraných utkání a s osmi asistencemi patří k nejlepším v soutěži. Závěrečné slovo měl útočník Stillmann, jenž v závěru druhé třetiny upravil na konečných 3:1 pro Panthers.

Khabibulin vychytal nulu, Edmonton poprvé prohrál

Nikolaje Chabibulina v týmu Chicaga kvůli vysokému platu nechtěli. Setrvání pětatřicetiletého ruského gólmana je však na začátku sezony pro Blackhawks přínosem, podle statistik patří k nejlepším brankářům soutěže. V souboji s Edmontonem zlikvidoval všech 23 střel, zaznamenal 39. nulu v kariéře a byl hlavní strůjcem ukončení neporazitelnosti Oilers.

"Celý tým hrál dobře. Skutečně jsme zanechali dobrý dojem. V defenzivě jsme si výborně pokrývali soupeřovy hráče, a přestože patří Edmonton k rychlým týmům, tak jsme je dneska přebruslili," zhodnotil utkání Chabibulin.

O výhru 3:0 se postarali Patrick Sharp, Brent Seabrook a Aaron Johnson, u jehož branky si připsal asistenci Martin Havlát. Obránce Edmontonu Ladislav Šmíd si do statistik zapsal pět trestných minut za bitkařský souboj.

Ďáblové hladce porazili Dallas

Brankářský hrdina vzešel i z duelu mezi New Jersey a Dallasem. Gólman Devils Martin Brodeur se podílel 21 úspěšnými zásahy na vítězství 5:0 a zaznamenal již 98. nulu v NHL. K vyrovnání historického rekordu Terryho Sawchuka mu chybí ještě pět čistých kont.

New Jersey dostal do vedení již v druhé minutě Langenbrunner, náskok si pak Devils pojistili dvěma brankami v polovině zápasu. "Když dáte rychlý gól, hraje se pak mnohem uvolněněji," konstatoval Brodeur, kterému zároveň chybí osm vychytaných vítězství k vyrovnání ligového rekordu Patricka Roye.

Dallas v letošním ročníku patří společně s Philadelphií k nejhůře bránícím týmům, v průměru obdrží více než čtyři branky na zápas. "Když dostanete pět gólů z 20 střel, nemůžete vyhrát. Můžete být týmem Oilers z 80. let, a stejně to nebude stačit," uvedl trenér Stars Dave Tippett. Zbývající dva zásahy přidali v závěrečné části Parise a Clarkson.

Až nájezdy rozhodly zápas ve Filadelfii

Gólové hody byly k vidění ve Filadelfii, kde domácí podlehli San Jose 6:7 po samostatných nájezdech a stále čekají na první výhru. Penaltový rozstřel rozhodli Joe Pavelski a Jeremy Roenick, jenž se zřejmě naposledy představil ve městě, kde hrál v letech 2001 až 2004 a u fanoušků patřil k nejoblíbenějším.

Osmatřicetiletý veterán sklidil od diváků obrovský aplaus, když se objevil na obří obrazovce. "Bylo to nádherné. Nikdy na tuto halu nezapomenu. Byl to zde pravděpodobně můj poslední zápas a měl moc hezký konec," uvedl Roenick. O šestou výhru San Jose v sedmi odehraných utkáních se nejvíce přičinil útočník Patrick Marleau, autor čtyř kanadských bodů.

Detroit zdolal zásluhou švédských hokejistů St. Louis 4:3. Ve čtvrtém utkání v řadě skóroval Thomas Holmström, který na začátku druhé třetiny navázal na vedoucí gól Henrika Zetterberga. Do tříbrankového vedení dostal Red Wings gólem z přesilovky Nicklas Lidström, a byť domácí dvěma zásahy utkání zdramatizovali, klid hráčům Detroitu opět dodal Johan Franzén.