úterý 17. října 2017 Hedvika

Tampa se i díky gólu Prospala dočkala první výhry v sezoně

aktualizováno 22. 10. 2008 08:28

New York - Hokejisté Tampy Bay se v šestém utkání nové sezony NHL konečně dočkali prvního vítězství. V úterním duelu porazili Atlantu 3:2 v prodloužení a zásluhu na tom měl i český útočník Václav Prospal, který vstřelil druhý gól Lightning. Na první branku přihrál Radim Vrbata, rozhodující gól obstaral v druhé minutě nastavení v přesilové hře Vincent Lecavalier.

Václav Prospal se raduje ze vstřeleného gólu.

Hráči Tampy si cestu za premiérovou výhrou pořádně zkomplikovali. Po dvou třetinách vedli 2:0, jenže v třetím dějství o náskok přišli. O vyrovnání se postaral pouhých 36 sekund před koncem při hře bez brankáře Todd White. Domácí tak vysvobodil až Lecavalier, jenž v prodloužení potrestal faul Bryana Littlea. "Vůbec jsem nemířil, prostě jsem vystřelil a doufal, že to tam spadne," řekl ke své vítězné trefě Lecavalier.

Z prvního vítězství se konečně mohl radovat také nový trenér Lightning Barry Melrose. "Mohlo to být trochu jednodušší, třeba 7:0 nebo tak něco. Ale samozřejmě jsem moc rád. Je to pro nás důležitá výhra, zvlášť když jsme promarnili vedení 2:0," konstatoval Melrose.

Jeho svěřenci prohráli předchozích pět duelů o jedinou branku, a když White v poslední minutě třetí třetiny vyrovnal na 2:2, na střídačce zavládla chmurná nálada. "Vidíte ty sklopené hlavy a svěšená ramena, nebyl to příjemný pohled," přiznal Melrose. "Když vedete 2:0, nechcete zápas dostat do prodloužení. Ale naštěstí jsme se po vyrovnání nesložili a dál věřili, že vyhrajeme," doplnil Lecavalier.

Voráček se v dresu Columbusu blýsknul dvěma asistencemi

O tom, jak je důležité mít v týmu šikovné mladíky, se znovu přesvědčili v Columbusu. Blue Jackets na domácím ledě porazili Vancouver 4:2 i díky dvěma asistencím českého nováčka Jakuba Voráčka, vítězný třetí gól vstřelil další zelenáč Derek Dorsett. Jednadvacetiletý kanadský útočník si tak připsal premiérový gól v NHL. "Před patnácti lety jsem snil o tom, že budu dávat góly v NHL. A teď je to realita," uvedl Dorsett, jenž v 35. minutě zvýšil na 3:1.

Vancouver v Columbusu zakončil šestizápasovou sérii na hřištích soupeřů, přičemž si připsal třetí porážku za sebou. Canucks se museli obejít bez trojice zraněných opor: obránce Samiho Sala (třísla) a útočníků Darcyho Hordichuka (koleno) a Pavla Demitry (žebra). "Celý výjezd samozřejmě nedopadl podle našich představ," řekl trenér Vancouveru Alain Vigneault. "Ale stále jsme v procesu hledání optimální sestavy. Musíme ještě na některých věcech zapracovat."

Boston podlehl na samostatné nájezdy

Ani gól Davida Krejčího v penaltovém rozstřelu nepomohl hokejistům Bostonu k úspěchu v Buffalu. Krejčí na konci třetí série samostatných nájezdů vyrovnal na 1:1, jenže vítězství 3:2 nakonec stejně získali Sabres díky trefě Thomase Vaneka v páté sérii, na kterou už Bruins nedokázali odpovědět.

Boston může porážka mrzet dvojnásob, ztratil totiž dvougólové vedení a navíc spálil řadu dalších slibných šancí. Hrdinou večera se stal brankář Buffala Ryan Miller, který předvedl několik akrobatických zákroků a s 30 zásahy byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Jeho tým se ocitl pod tlakem především v první třetině, kdy byl v jednu chvíli poměr střel 2:14 v neprospěch Sabres.

Miller ale v úvodní dvacetiminutovce kapituloval pouze jednou. "Podržel nás, když jsme to nejvíc potřebovali, a dodal týmu sebevědomí," pochválil brankáře trenér Lindy Ruff, jehož tým si připsal páté vítězství z úvodních šesti zápasů. "Ryan chytal neuvěřitelně," řekl střelec vítězného nájezdu Vanek. "Byl absolutně fenomenální," doplnil další útočník Buffala Jason Pominville.

Penaltový rozstřel rozhodl i duel Toronta s Anaheimem

Do samostatných nájezdů dospěl i zápas Toronta s Anaheimem, na rozdíl od Buffala se v něm ale z vítězství 3:2 radovali hosté. Kouč Maple Leafs Ron Wilson před penaltovým rozstřelem vystřídal gólmany a místo Vesy Toskaly poslal do branky Curtise Josepha. Zkušený Cu-Jo však ze dvou nájezdů dvakrát kapituloval, zatímco na druhé straně Tomáš Kaberle ani Nikolaj Kuljomin neuspěli.

Po více než devíti letech skončila neporazitelnost hokejistů Washingtonu v zápasech s Calgary. Od 13. března 1999 prohráli Flames osm vzájemných zápasů, než v úterý zvítězili 2:1. Oba góly vstřelili Jarome Iginla a Matthew Lombardi během 102 sekund v úvodu druhé třetiny.