V šachu

Washington válí: devátý triumf v řadě a vedení v soutěži

New York - Na první příčku celé soutěže se díky bodům za vítězství 5:2 nad Buffalem vyšvihl Washington. Capitals zápas zvládli i díky dvěma brankám Alexandra Ovečkina. Vyhráli tak už podeváté v řadě za sebou. Asistenci u vítězství San Jose nad Philadelphií 4:2 si připsal Tomáš Hertl.

Radost hráčů Washingtonu
zdroj: ČTK/AP autor: Carolyn Kaster

Wahington - Buffalo 5:2

Do čela celé ligy se vyhoupli hokejisté Washingtonu, kteří porazili 5:2 Buffalo a prodloužili vítěznou sérii na devět zápasů. Dvěma góly se na triumfu podílel ruský kanonýr Alexandr Ovečkin. Domácí prohrávali po dvou třetinách 1:2, ve třetím dějství ale skóre otočili čtyřmi góly. A to i přesto, že předtím se jim zranili dva centři Nicklas Bäckström a Jay Beagle.

Nejprve ve 42. minutě vyrovnal Ovečkin, v polovině závěrečné dvacetiminutovky pak Capitals odskočili do dvoubrankového vedení, když se v rozmezí 84 sekund trefili švédský útočník Marcus Johansson a rakouský mladík Andre Burakovsky. Triumf pak pečetil Ovečkin gólem při power play do prázdné branky.

"Jsme tým, který jen tak něco nezlomí. Když ztratíte dva hráče, je to samozřejmě těžké, ale my stejně umíme najít cestu k vítězství," pochvaloval si brankář Braden Holtby. "Máme spoustu sebevědomí, dobře víme, co jako mužstvo dokážeme. Myslím, že jsme hráli dobře celý zápas. Vypadá to, jako bychom váleli jen ve třetí třetině, ale góly jsme mohli dát už dřív," dodal Holtby.

San Jose - Philadelphia 4:2

Žraloci vyhráli v domácí hale teprve podruhé z posledních devíti zápasů. Naposledy se jim to povedlo před měsícem proti Calgary. A ani výhra s Flyers se nerodila snadno. Po gólu Seana Couturiera ve 45. minutě totiž Sharks prohrávali 1:2. Pak ale předvedli třígólový obrat a vyhráli pošestnácté z posledních devatenácti vzájemných duelů. Hosté doplatili především na nedisciplinovanost. Krátce po trefě Couturiera putoval na trestnou lavici za sekání R. J. Umberger a v přesilové hře vyrovnal přesnou střelou zápěstím Brent Burns.

V 52. minutě obránce Letců Shayne Gostisbehere zahákoval Hertla a tři sekundy po vypršení jeho trestu vstřelili domácí rozhodující gól. Hertl zavezl puk do útočného pásma, tam ho přenechal Justinu Braunovi, který přihrávkou od pravého mantinelu našel na druhé straně osamoceného Joea Pavelského a ten pohotově zakončil. Stejný hráč pak 49 sekund před závěrečnou sirénou potrestal další vyloučení Gostisbeherea a uzavřel skóre večera. Sharks tak využili celkem tři přesilovky ze šesti, i jejich první gól ve 30. minutě totiž vstřelil Joe Thornton v početní převaze.

V brance Philadelphie nastoupil popáté za sebou Steve Mason. Původně měl utkání odchytal Michal Neuvirth, jenž naposledy stál mezi tyčemi v polovině prosince. Českého gólmana ale odpoledne před zápasem přepadly příznaky nemoci, a tak nakonec zůstal jen na střídačce.

Ve zbývajících třech zápasech vítězili hosté. Toronto uspělo 3:2 po samostatných nájezdech v Pittsburghu, New Jersey dobylo 3:0 Ottawu a New York Rangers vyválčili výhru 5:2 v Tampě.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Toronto 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Kunitz, 25. Crosby - 4. Phaneuf, 22. Gardiner, rozhodující sam. nájezd Parenteau. Střely na branku: 41:36. Diváci: 18 662. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Gardiner (Toronto).

Washington - Buffalo 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Branky: 42. a 59. Ovečkin, 35. Justin Williams, 49. Johansson, 50. Burakovsky - 6. Gionta, 39. Girgensons. Střely na branku: 43:27. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Eichel (Buffalo).

Tampa Bay - NY Rangers 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 17. Marchessault, 40. Stralman - 2. Boyle, 21. Zuccarello, 44. Moore, 59. Stalberg, 60. Nash. Střely na branku: 22:26. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Moore (Rangers), 2. Stralman (Tampa), 3. Boyle (Rangers).

Ottawa - New Jersey 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 10. a 19. Cammalleri, 60. Stempniak. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19 825. Hvězdy zápasu: 1. Cammalleri, 2. Schneider (oba New Jersey), 3. Karlsson (Ottawa).

San Jose - Philadelphia 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 54. a 60. Pavelski (na první Hertl), 30. J. Thornton, 46. Burns - 36. Giroux, 45. Couturier. Střely na branku: 33:19. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. J. Thornton, 2. Pavelski, 3. Couture (všichni San Jose).