SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Pastrňák s Krejčím řídili výhru Bostonu, Jágr dvakrát asistoval

New York - Český hokejový talent David Pastrňák zařídil dvěma góly po spolupráci s Davidem Krejčím výhru Bostonu v přípravném utkání na nový ročník NHL nad Washingtonem 2:1 v prodloužení. Dvakrát se trefil také Jiří Sekáč, ale ani jeho příspěvek nezabránil porážce Anaheimu na ledě Colorada 4:5 v prodloužení. Dva kanadské body si připsali i další dva Češi. Tomáš Hertl se podílel na vítězství San Jose ve Vancouveru 4:0 gólem a asistencí. Třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr zaznamenal při domácím vítězství Floridy nad Dallasem 3:2 dvě přihrávky.

Radost hokejistů Bostonu
zdroj: AP autor: Jeff McIntosh

Devatenáctiletý Pastrňák nastoupil na pravém křídle po boku Krejčího a levého křídla Matta Beleskeyho a ve 49. minutě prolomil bezbrankový stav. Dostal přihrávku na levé straně od Krejčího a po otočce z úhlu bekhendem překvapil brankáře Philippa Grubauera. Vzápětí sice vyrovnal v přesilovce Nate Schmidt, ale po 12 sekundách prodloužení znovu zafungovala česká spolupráce a Pastrňák rozhodl.

Boston si nový systém hry v prodloužení ve třech proti třem otestoval jen chvíli, než Pastrňák pohotovou střelou z levého kruhu zužitkoval ideální přihrávku Krejčího. "Je to skvělý nahrávač, takže jsem čekal, že mi nahraje. Dal mi čas se připravit na golfák a měl jsem to pak celkem snadné," řekl Pastrňák, který ve své premiérové sezoně v NHL nasbíral ve 46 zápasech 27 bodů. Za dvě trefy prý vděčí hlavně Krejčímu, hvězdě Bostonu, pro kterou trenéři v přípravě hledají křídla.

S Pastrňákem ukázali, že by jejich spolupráce mohla fungovat. "To on zápas rozhodl, dal mi skvělé přihrávky," ocenil Pastrňák Krejčího. Devětadvacetiletý dvojnásobný vítěz kanadského bodování play-off má velkou chuť do hry po minulé sezoně, v které sehrál kvůli zraněním jen 47 utkání. "Jdu zápas po zápase a po každém tréninku a utkání se snažím starat o své tělo. Už jsem trošku starší, není mi dvaadvacet. Dělám to tak celé léto a v kempu se teď cítím dobře. Byl to dobrý zápasový test a už se těším na start sezony," prohlásil Krejčí.

Trenér si chválil formu Sekáče

Sekáč otevřel skóre duelu v Denveru už po 28 vteřinách střelou zápěstím a v zápase plném obratů ve 42. minutě vrátil Anaheimu vedení 3:2. Ducks po následném gólu Chrise Wagnera upravili na 4:2, ale domácí si vynutili prodloužení, v kterém rozhodl Alex Tanguay. Od začátku třetí třetiny chytal za Colorado český gólman Roman Will, který nahradil Semjona Varlamova a z 11 střel inkasoval dvě branky.

Trenér Anaheimu Bruce Boudreau chválil Sekáče za to, v jaké přijel na začátek přípravy formě. "Vypadá větší, silnější, rychlejší a odhodlanější být stabilním hráčem," uvedl Boudreau na adresu třiadvacetiletého loňského nováčka v NHL, který přišel do Anaheimu na konci února z Montrealu a v play-off za Ducks nenastupoval pravidelně.

Hertl se v přesilových hrách podílel na pojištění výhry San Jose ve Vancouveru. V 50. minutě při vyloučení Franka Corrada tečoval za gólmana Joea Cannattu ránu Justina Brauna a pak ještě asistoval u branky Nikolaje Goldobina.

Jágr dvakrát asistoval, trefil se i Jaškin

Jágr se ve svém prvním vystoupení v přípravě přestavil opět v útoku s Aleksanderem Barkovem a Jonathanem Huberdeauem a potvrdili, že jim spolupráce už od konce minulé sezony klape. Jágr po 38 sekundách připravil gól na 2:0 pro Huberdeaua, který se v utkání prosadil už podruhé. V polovině třetí třetiny čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL v přesilovce asistoval u trefy Nicka Bjugstada na 3:0.

Trefil se také Dmitrij Jaškin v dresu St. Louis, který na ledě Columbusu ve 42. minutě snížil na 1:3, další změna skóre už ale nepřišla. Asistenci si při premiéře v dresu obhájce Stanleyova poháru Chicaga v duelu s Detroitem (5:4 v prodloužení) připsal obránce Jan Hejda, kterého Blackhawks testují. V osmé minutě se bývalý hráč Columbusu a Colorada podílel na úvodním gólu Kylea Bauna. Hejda strávil na ledě téměř 22 minut a měl na kontě v bilanci plus/minus dva kladné body.

Přípravné zápasy před NHL:

Boston - Washington 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 49. a 61. Pastrňák (na obě Krejčí) - 50. Schmidt.

Philadelphia - New York Rangers 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)

Branky: 43. a 57. Gostisbehere, 9. Medveděv, 24. B. Schenn, 30. Gagner - 29. a 59. Bodie, 28. Lindberg (Nejezchleb).

Pittsburgh - Carolina 7:3 (4:2, 3:1, 0:0)

Branky: 20. a 31. Kessel, 5. Letang, 7. Määttä, 18. Sprong, 22. Gončar, 26. Crosby - 5. Wisniewski, 14. Faulk, 26. Skinner.

Columbus - St. Louis 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 4. Johansen, 27. Milano, 60. G. Campbell - 42. Jaškin.

Montreal - Toronto 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 16. McCarron - 40. Nylander, 61. Gardiner.

Tampa Bay - Nashville 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 23. Condra, 42. Drouin - 56. Bourque, 58. Arvidsson, 64. Ekholm.

Florida - Dallas 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Branky: 14. a 21. Huberdeau (na druhou Jágr), 51. Bjugstad (Jágr) - 51. Seguin, 59. Demers.

St. Louis - Columbus 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 11. P. Stastny, 29. Tarasenko, 36. Steen, 45. Pietrangelo, 51. Asuchak - 15. Jenner, 27. Falk.

Winnipeg - Minnesota 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branka: 65. Dumba. Brankář Ondřej Pavelec (Winnipeg) odchytal 40 minut, z 19 střel neinkasoval a měl úspěšnost zákroků 100 procent.

Chicago - Detroit 5:4 v prodl. (2:0, 1:1, 1:3 - 1:0)

Branky: 8. Baun (Hejda), 9. Toews, 27. Teräväinen, 43. Garbutt, 62. Daley - 35. Mantha, 46. Sheahan, 53. Pulkkinen, 58. Glendening.

Colorado - Anaheim 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 3. Bleackley, 27. Rantanen, 47. Skille, 52. Holden, 62. Tanguay - 1. a 42. Sekáč, 33. Nättinen, 44. Wagner. Brankář Roman Will (Colorado) odchytal 21:18 minuty, inkasoval z 11 střel dvě branky a úspěšnost zákroků měl 81,8 procenta.

Vancouver - San Jose 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 3. Martin, 18. Burns, 50. Hertl, 53. Goldobin (Hertl).

Los Angeles - Arizona 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 10. Mersch, 11. O'Neill, 64. Weal - 4. Strome 52. Martinook.