sobota 25. listopadu 2017 Kateřina

Podívejte se na 5 zápasů, které zvedaly diváky ze sedadel

Praha – Kanada uchvacuje lehkostí a profesorskou hrou, s jakou dokázala přehrát všechny týmy pražské skupiny. Příjemně překvapili (až na drobný výpadek s Bělorusy) Američané, kteří vyhráli nad jinak výborně v obraně hrajícími Finy i nad hvězdami nabitou ruskou sbornou. Češi ustáli ohromný tlak, ukázali hlavně velké ofenzivní možnosti a s přehledem postoupili ze třetího místa. Zklamali Slováci, hráli sice vyrovnané zápasy, ale k jejich smůle i s méně kvalitními soupeři. Navíc jim chybělo i trochu štěstí, a tak jedou domů už před čtvrtfinále. Francouzští hráči připomněli, že naděje umírá poslední. Připomeňte si pět nejlepších zápasů v základních skupinách MS.

Kanaďan Jason Spezza slaví gól v síti Švédska

Česko - Švédsko 5:6 SN

První hrací den, očekávání domácího publika nesmírné. Češi vlétli na led zběsileji, než by bylo zdrávo. V osmé minutě prohrávali o dva góly. Jágr vykřesal jiskru naděje, ale na konci druhé třetiny to bylo znovu o dvě branky. A ještě jednou totéž: české snížení a švédské zvýšení. Pak ovšem přišel bleskový obrat. Všeobecné veselí nejen v naplněné O2 areně pokazil švédský gól v poslední minutě a prohrané nájezdy. Velkolepý začátek.

Rusko - USA 2:4

Malkin, Kovalčuk, Dadonov, Panarin nebo Tichonov. To je jen drobný výčet velkých ruských jmen. Proti nim stálo mužstvo USA složené z nadějných mladíků – jak už to mají Američané na světových šampionátech ve zvyku. Sborná sice od začátku mohutně tlačila, ale vedoucí gól vstřelil Američan Lewis. Rusové dokázali srovnat, ale houževnatí zámořští hráči opět odskočili. V úvodním zápase přejeli hokejisté USA Finy 5:1, po gólu do opuštěné ruské branky na 4:2 v jejich druhém zápase bylo jasné, že mladý tým neznamená slabý tým s nízkými ambicemi.

Švédsko - Kanada 4:6

Více než polovinu utkání to vypadalo, jako by se i ledová plocha dala udělat nakloněná. Švédové šokovali Kanaďany třemi góly v první třetině, hráči ze zámoří ve druhé části rychle stav srovnali. Ve třetí třetině dokázali další náskok pohodlně vymazat a nakonec obrat dokonali. Kanaďané začali hrát aktivně, až když to doopravdy potřebovali. Jejich snadně vypadající kombinace a tradiční důraz zatím nenašel na šampionátu konkurenta.

Slovensko – Rusko 2:3 PP

Slováci se mohli v Ostravě cítit jako doma. I Rusové měli v ochozech pořádnou podporu. Navíc Slováci, aby si udrželi šance na postup ve vlastních rukou, museli zvítězit. První gól daroval Slovákům gólman Bobrovskij. Favorizovaná sborná dokázala otočit, ale slovenský hrdina Gáborík ještě stačil vyrovnat. Drama až do prodloužení, ve kterém rozhodl Panarin. Slováci definitivně přišli o naděje až po zápasu Běloruska s Norskem, ale i přesto předvedli další skvělý výkon v závěrečném duelu s USA. Sice to dopadlo velmi podobně jako s Ruskem, ale loučící se Slováci se za bojovnost nemuseli stydět.

Lotyšsko - Francie 2:3 SN

První dvě třetiny nebyly bůhvíjaké. Ale závěr stál za to. Rakušané měli hotovo a tiše doufali, že utkání nedopadne výhrou Francouzů v prodloužení. Jedině takový výsledek je odsuzoval k sestupu. Lotyši vedli o dva góly, loňský čtvrtfinálový účastník Francie stál nad propastí. Jenže borci s galským kohoutem na dresech nic nevzdali. Vyrovnali a pár vteřin před závěrečnou sirénou se řítil sám na gólmana Masalskise Desrosiers. Tehdy ještě Francouz neuspěl. V prodloužení trefili tyč nejdříve Lotyši, pak nadvakrát Francouzi. Desrosiers si spravil chuť v nájezdech, Masalskise ještě bravurně překonali Fleury a Da Costa a Rakušanům navzdory zisku pěti bodů zůstali oči pro pláč.