neděle 19. listopadu 2017 Alžběta

Připomeňte si 10 nejlepších gólových akcí základních skupin

Praha - Souboje základních skupin na mistrovství světa jsou minulostí a na řadě je čtvrtfinále. Výsledkově vyrovnané bitvy i debakly přinesly nádherné hokejové okamžiky, kdy puk skončil (někdy těsně) za brankovou čarou a rozvlnil síť. Vybrali jsme 10 gólových momentů, které stojí za to zhlédnout. Podívejte se.

Finský "hračička" Joonas Donskoi (vlevo) proti Sergeji Bobrovskému

Tyson Barrie – gól na 1:0 proti Rakousku

Překrásná kombinace kanadských útočníků byla k vidění v duelu s Rakouskem. Claude Giroux výborně předvídal a zadovkou poslal po zatažení kotouče do útočného pásma na Ryana O`Reillyho, který naservíroval puk Tysonovi Barriemu před prázdnou klec. Zápas nakonec skončil debaklem 1:10 z pohledu Rakušanů.

Gól v utkání Kanada - Rakousko: Barrie - 1:0 (7. min.)

Matthias Plachta – gól na 2:1 proti Lotyšsku

Gól, který nikdo neviděl. Tedy až na video rozhodčího. Matthias Plachta skóroval v duelu s Lotyšskem, které tak ztratilo naději na případný postup do dalších bojů. Jeho gól o třech bodech rozhodl, ale až se zpožděním. "Upřímně říkám, že jsem neviděl, že se puk odrážel až za brankovou čárou. Odrazil se od horní tyčky dolů za gólmana, ale vůbec nikdo nijak nezareagoval, tak jsme hráli dál. Pak to překontrolovali na videu a byl z toho gól," popsal Plachta.

Gól v utkání Německo - Lotyšsko: Plachta - 2:1 (58. min.)

Kaspars Daugavinš – gól v prodloužení proti Švýcarsku

Lotyšský útočník Lauris Darzinš byl u gólové situace v prodloužení duelu se Švýcarskem, když si s Daugavinšem skvěle vyměnil puk a pohotovou přihrávkou připravil lotyšskému kapitánovi dorážku do prázdné brány. Obrana Švýcarů trestuhodně zaspala a Lotyšši tak mohli slavit první výhru na mistrovství, byť 2:1 po prodloužení.

Gól v utkání Švýcarsko - Lotyšsko: Daugavinš - 1:2 (63. min.)

Joonas Donskoi – gól na 2:2 proti Rusku

Finský útočník Donskoi vyrovnal a vynutil si prodloužení. Nesmírně elegantně si stáhl puk metr před brankářem a bekhendem ho poslal nechytatelně do vinglu. Brankář Rusů Sergej Bobrovskij se marně natahoval. Donskoi pak svůj výkon korunoval úspěšným nájezdem, kde svými šikovnými pohyby rukou poslal puk mezi betony a znemožnil ruského brankáře.

Gól v utkání Finsko - Rusko: Donskoi - 2:2 (58. min.)

Julien Desrosiers – druhý nájezd proti Lotyšsku

Lahůdkové zakončení nájezdu předvedl francouzský útočník Julien Desrosiers. Gólman Lotyšů Edgars Masalskis skončil na zádech a zcela bezmocný. Dlouhá klička Desrosierse do forhendu a zavěšení pod břevno pomohla zachránit Francii v elitní skupině mistrovství světa.

Nájezdy v utkání Lotyšsko - Francie

Martin Zaťovič – gól na 1:1 proti Švýcarsku

Podle jeho slov šťastný gólový moment předvedl zatím druhý nejlepší střelec Čechů na turnaji Martin Zaťovič, který v 51. minutě natáhl hůl a vypálil z pravého kruhu přímo pod horní tyč švýcarské branky. "Potkali jsme se s Honzou Kovářem očima a já přesně věděl, co udělá. Tak jsem jen čekal, až se mi otevře místo. Střílel jsem do protipohybu gólmana, ale trefil jsem to hodně špatně. Takže puk letěl pomalu a se štěstím zapadl do brány," okomentoval svou trefu. I tak pěkný gól.

Gól v utkání Česko - Švýcarsko: Zaťovič - 1:1 (51. min.)

Tyler Ennis – gól na 5:4 proti Švédsku

Pavučinku v rohu branky Švédska vymetl Kanaďan Tyler Ennis. Duel se Švédy byla skvostná hokejová podívaná, kdy Javorové listy dokázaly obrátit skóre 0:3 po první třetině. Trefa Ennise poslala Kanadu poprvé v zápase proti Tre Kronor do vedení.

Gól v utkání Švédsko - Kanada: Ennis - 4:5 (54. min.)

Tomáš Kopecký – gól na 1:0 proti Rusku

K šampionátu patří i góly kuriózní a lacině. Jeden hodně snadný dal Tomáš Kopecký proti Rusku. Slovenský kapitán, který do té doby na MS neskóroval a utkání s Norskem sledoval z výkonnostních důvodů pouze z tribuny (jeho "céčko" převzal Marián Gáborík), nahodil puk od mantinelu na branku a jeho pokus k překvapení všech skončil za zaskočeným Sergejem Bobrovským.

Gól v utkání Slovensko - Rusko: Kopecký - 1:0 (7. min.)

Jevgenij Dadonov – gól na 6:0 proti Bělorusku

Forvard mistrovského Petrohradu z KHL sehrál šestý ruský gólový okamžik proti Bělorusku po spolupráci s Jevgenijem Malkinem a Iljou Kovalčukem. Počkal si se střelou po ledu v momentě, kdy ještě mohl přihrávat volnému spoluhráči a mezi betony vyškolil obránce i gólmana najednou.

Gól v utkání Bělorusko - Rusko: Dadonov - 0:6 (45. min.)

Roman Červenka – gól na 4:4 proti Švédsku

Výstavní bekhend Romana Červenky v úvodním utkání Česka proti Švédům posadil národní tým na koně. Zanedlouho totiž skóroval na 5:4 Zaťovič a Růžičkův výběr sahal po výhře. Nakonec vyrovnal na druhé straně Mattias Sjögren a Češi padli se Švédy v nájezdech.

Gól v utkání Česko - Švédsko: Červenka - 4:4 (53. min.)
Zdroj: ČT sport