úterý 12. prosince 2017 Simona

Francouzský obrat trval jen minuty. Švédsko má po výhře jisté druhé místo

aktualizováno 11. 5. 2015 22:29

Praha – Když se v druhé třetině dostali do vedení 2:1, chvíli to vypadalo, že by hokejisté Francie mohli i na tomto mistrovství dosáhnout na jeden senzační výsledek. Favorizované Švédsko však v dalších minutách zvýšilo tempo a nakonec zvítězilo 4:2. Reprezentace Tre Kronor si díky výhře zajistila ve skupině B druhé místo. Český tým tak skončí třetí. To Francouzi naopak v závěrečném utkání budou odvracet hrozbu sestupu.

Švédští hokejisté se radují ze vstřelené branky v utkání proti Francii

Souboj obou celků na posledním šampionátu nabídl relativně vyrovnané utkání, ve kterém nechybělo mnoho, aby Francouzi vydolovali nějaký bod. Tentokrát však první vteřiny napovídaly, že na ledě by měli být vidět především favorizovaní Švédové. Reprezentace Tre Kronor si hned od úvodu vytvořila převahu a několikrát nebezpečně pálila. V prvních minutách hráčům v žlutém ale chyběla lepší muška.

K pořádnému ohrožení brankáře Hueta došlo až v páté minutě, kdy se před něj dostal a Sjörgen a francouzský gólman musel zasáhnout betonem. Ještě lepší zákrok si připsal o pár chvil později při přečíslení Švédů, které zakončil střelou Lindström a Huet lapačkou vyrazil.

Francouzský gólman byl i nadále v permanenci a v jedenácté minutě na něj Švédové našli recept. Po střele Klefboma se puk odrazil přímo na hokejku Josefsona a ten neměl problém trefit odkrytý prostor. Outsider utkání mohl hned vzápětí odpovědět, když se sám před Enrothem zjevil z ničeho nic Fleury, ale švédský brankář první vážnější situaci zvládl a jeho pokus vyrazil.

Švédové zápas v poklidu kontrolovali až do druhé části. Hned na jejím úvodu však pro ně přišla černá tříminutovka, jejíž hlavní hvězdou se stal Fleury. Útočník Francie nejprve do sítě z kruhu napálil odražený puk a vyrovnal. V třiadvacáté minutě pak bylo v táboře Les Bleus ještě veseleji, když hráč s devítkou na zádech dorazil přečíslení 4:2 a otočil vývoj duelu.

Francie se dokonce mohla dostat do dvojbrankového vedení, ale to by musel Roussel využít samostatný nájezd, a podobně dopadl i na druhé straně Eriksson. V obou případech své týmy podrželi gólmani.

Favorit s přibývajícím časem svého soka opět začal přehrávat, ale dlouho si nedokázal vytvořit šanci. To Francie opět zahrozila z rychlého brejku a Enroth musel opět zasahovat. V pětatřicáté minutě se však nechal vyloučit Bertrand a Švédové přesilovku po pár sekundách využili. Forsberg udělal od mantinelu pár rychlých pohybů a propálil vše, co mu stálo v cestě.

Co se nepovedlo Möllerovi, to ale na začátku závěrečné třetiny dokázal nejlepší střelec šampionátu Forsberg. Ten se dostal při špatném střídání Francie do samostatného úniku a nezaváhal. V sedmapadesáté minutě favorit svoje vedení ještě zvýšil. Ekman-Larsson si stáhl puk a z mezikruží ranou zápěstím zvýšil. To už bylo moc na Hueta, který přepustil místo v brance Hardymu.

Švédové od té doby dostali zápas opět pod svoji kontrolu a Francie s vědomím, že ji klíčový duel čeká až v úterý, poněkud polevila. Oba celky si přesto ještě vytvořily několik nadějných střeleckých pozic, což zejména platilo pro favorita, ale do konce utkání už žádná další branka nepadla.

Švédsko - Francie 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Josefson (Klefbom, Ekman-Larsson), 35. Forsberg (Lindholm), 41. Forsberg (Ekman-Larsson), 44. Ekman-Larsson (Eriksson, Klefbom) - 21. Fleury (Roussel, T. da Costa), 23. Fleury (Roussel, Auvitu). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš (SR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 12 490.

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Granberg, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm - Eriksson, Lander, F. Forsberg - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson, Thuresson. Trenér: Pär Marts.

Francie: Huet (44. Hardy) - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Besch, Janil, Diedue Fauvel, Chakiachvili, Trabichet - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Rech, Claireaux, Guttig. Trenér: Dave Henderson.

Zdroj: ČT sport