úterý 24. října 2017 Nina
MS hráčů do 18 let

Američané ve finále udolali Finy a slaví triumf

Zug (Švýcarsko) - Hokejisté USA obhájili titul mistrů světa v kategorii do 18 let, když ve finále šampionátu porazili Finsko 2:1 v prodloužení. Seveřané vedli, favorit vyrovnal ve třetí třetině a v čase 72:44 rozhodl Colin White. Bronz obhájila Kanada, která v duelu o třetí místo porazila domácí Švýcarsko 5:2.

Radost amerického týmu

Finále mělo překvapivý úvod. Po šanci Američanů přišel rychlý kontr Finů, kteří se dostali do přečíslení dvou na jednoho a Nättinen po pouhých 17 vteřinách otevřel skóre. Ve čtvrté minutě navíc Saarela trefil tyč. Přestože do první přestávky následovalo množství slibných příležitostí na obou stranách, stav 1:0 pro Finy se nezměnil.

Ve druhém dějství zámořský výběr ještě přitlačil a Finové se dostali pod velký tlak, o čemž svědčil i poměr střel na branku v této části 15:3 pro USA. Finský gólman Vehviläinen však vychytal Kunina a i díky porci štěstí držel těsné vedení Seveřanů.

Na začátku 33. minuty vykombinovali Američané obrovskou šanci pro Jonese, jenže ten zblízka proti Vehviläinenovi neuspěl. Až ve 39. minutě museli sudí vylučovat: Leskinen zamířil na trestnou lavici za zdržování, tam ho navíc za stejný prohřešek následoval po 28 sekundách Jesper Mattila. Finové ale těžké chvíle přestáli.

Ve 46. minutě si svou jedinou početní výhodu zahráli Finové, ovšem bez úspěchu a mohlo je to záhy mrzet, neboť ve 49. minutě bylo vyrovnáno. Před brankovištěm zapomenutý Roslovic dostal přihrávku zpoza branky a odmazal nulu na kontě inkasovaných branek skvěle chytajícího Vehviläinena. V závěrečných vteřinách základní hrací doby mohl rozhodnout Puljujärvi, z mezikruží však poslal kotouč jen do připraveného Sarthoua.

Muselo se prodlužovat. Zlato mohl brzy zajistit Američanům Bracco, ale Vehviläinen byl znovu proti. Právě Bracco však své zaváhání odčinil v 73. minutě, kdy skvělou akcí připravil kotouč do velké šance pro Whitea a ten ho protlačil za záda finského hrdiny finále Vehviläinena. Rozhodl tak o devátém triumfu čtvrtfinálových přemožitelů českého výběru.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Zugu (Švýcarsko):

USA - Finsko 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 49. Roslovic (Tkachuk, Krys), 73. White (Bracco) - 1. Nättinen (Aho). Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Iverson - Piche (oba Kan.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 4457.