Buly - debata expertů

Voráček vyrovnal rekord Lemieuxe: V Utkání hvězd NHL nasbíral šest bodů

Columbus - Jakub Voráček si připsal v Utkání hvězd NHL šest bodů za tři branky a stejný počet asistencí a vyrovnal tak 27 let starý rekord Maria Lemieuxe. Letošní exhibice byla gólově nejbohatší v historii: výběr Jonathana Toewse přestřílel tým Nicka Foligna 17:12. Do statistik utkání se zapsali také Patrik Eliáš a Radim Vrbata.

Jakub Voráček
zdroj: ČTK/AP

Pětadvacetiletý Voráček, který vládne kanadskému bodování soutěže, měl stejnou bilanci jako Lemieux v roce 1988. Legenda Pittsburghu tehdy v St. Louis zařídila třemi trefami a třemi přihrávkami vítězství Walesovy konference nad Campbellovou 6:5 v prodloužení. "Voráček a Lemieux - myslím, že je to trošku něco jiného, nemám pravdu? Měl jsme tři druhé asistence, takže není se čím moc vzrušovat," řekl serveru nhl.com Voráček.

Opora Philadelphie si užila exhibici v místě svého prvního působiště v NHL (2008 až 2011), ale na rozdíl od Lemieuxe nezískala cenu pro nejužitečnějšího hráče. Tím byl vyhlášen útočník Columbusu Ryan Johansen z poraženého týmu, který zaznamenal dvě trefy a stejný počet přihrávek. Rozhodovali o tom fanoušci v hale hlasováním na Twitteru a díky nim získal Johansen navíc nový vůz Honda Accord.

Góly jejich týmu také během exhibice stejně jako při zápasech Columbusu doprovázela střelba z děla, takže bylo jasné, kdo je pro fanoušky favorit. Navíc za Toewsův tým hrál Rick Nash, který si v roce 2012 vyžádal výměnu z Blue Jackets a útočníka New York Rangers provázelo na ledě bučení.V zápase se prosadili vedle Voráčka i další dva čeští účastníci. V bílém dresu vítězného výběru zaznamenal dvě asistence Patrik Eliáš. Radim Vrbata, který stejně jako Voráček na prestižní exhibici debutoval, v černých barvách Folignova celku nasbíral dva body za gól a asistenci.

První gól večera vstřelil Vrbata

Vrbata se v čase 3:09 zapsal mezi střelce jako vůbec první hráč večera, který se ve svém prvním střídání dostal do úniku a prostřelil Roberta Luonga. V polovině úvodní části se na druhé straně prosadil proti Careymu Priceovi i Voráček, který otočil stav na 2:1 pro Toewsovu partu. Pak se vyrovnané skóre dlouho přelévalo, ale od 25. minuty šel Toewsův tým ze stavu 6:6 do čtyřbrankového trháku.

Přesně v polovině utkání Voráček svou druhou trefou v utkání po rychlém úniku upravil už na 10:6. K obratu se pokusil zavelet kapitán Foligno, následoval jej Steven Stamkos, ale tříbrankový náskok vrátil Toewsovu výběru John Tavares, který minutu před koncem druhé části dovršil hattrick. Celkem jedenácti trefami v prostředním dějství padl nový rekord gólů za jednu třetinu.

Na další maxima dosáhli zástupci Toewsova výběru při cestě za vítězstvím, kterým oplatili Týmu Foligno porážku ze sobotních dovednostních soutěží. Ve 47. minutě Tavares zvýšil na 13:9 a čtvrtým gólem v jednom utkání vyrovnal výkony Waynea Gretzkého (z roku 1983), Maria Lemieuxe (1990), Vincenta Damphousseho (1991), Mikea Gartnera (1993) a Danyho Heatleyho (2003). "Ano, to beru. Gretzky a Lemieux jsou jedni z nejlepších, kteří kdy hráli hokej. Pravděpodobně první a druhý. Je to příjemné," pochvaloval si lídr New York Islanders, že se jeho jméno dostalo do vybrané společnosti.

Vzápětí dovršil hattrick také Voráček, jenž se pak zapsal do historie v 57. minutě asistencí na trefu Filipa Forsberga. Stav 11:17 ještě zmírnil Brent Burns a konečný účet 29 branek překonal dosavadní maximum z roku 2001 z Denveru, kde tehdy výběr Severní Ameriky vyhrál nad zbytkem světa 14:12. I 17 branek jednoho týmu bylo novým rekordem, dosud měl nejvíce 16 gólů na kontě výběr Walesovy konference z roku 1993.

Přehled výsledků Utkání hvězd NHL za posledních 20 let:

2015 (Columbus) - Tým Foligno - Tým Toews 12:17 (nejužitečnější hráč Ryan Johansen),

2014 - nehráno kvůli olympijským hrám v Soči,

2013 - nehráno kvůli výluce NHL,

2012 (Ottawa) - Tým Alfredsson - Tým Chára 9:12 (Marián Gáborík),

2011 (Raleigh) - Tým Staal - Tým Lidström 10:11 (Patrick Sharp).

2010 - nehrálo se kvůli olympijským hrám ve Vancouveru,

2009 (Montreal) - Východní konference - Západní konference 12:11 po sam. nájezdech (Alexej Kovaljov),

2008 - (Atlanta) - Východní konference - Západní konference 8:7 (Eric Staal),

2007 - (Dallas) - Západní konference - Východní konference 12:9 (Daniel Briere),

2006 - nehrálo se kvůli olympijským hrám v Turíně,

2005 - nehrálo se kvůli výluce NHL,

2004 (St. Paul) - Východní konference - Západní konference 6:4 (Joe Sakic),

2003 (Sunrise) - Západní konference - Východní konference 6:5 po sam. nájezdech (Dany Heatley),

2002 (Los Angeles) - Svět - Severní Amerika 8:5 (Eric Daze),

2001 (Denver) - Severní Amerika - Svět 14:12 (Bill Guerin),

2000 (Toronto) - Svět - Severní Amerika 9:4 (Pavel Bure),

1999 (Tampa Bay) - Severní Amerika - Svět 8:6 (Wayne Gretzky),

1998 (Vancouver) - Severní Amerika - Svět 8:7 (Teemu Selänne),

1997 (San Jose) - Východní konference - Západní konference 11:7 (Mark Recchi),

1996 (Boston) - Východní konference - Západní konference 5:4 (Ray Bourque).