Svět motorů

Pastrňák dal své první dva góly v NHL, trefil se i Michálek

New York - Osmnáctiletý hokejový talent David Pastrňák pomohl svými prvními dvěma góly v NHL k výhře Bostonu 3:1 na ledě Philadelphie. Nejmladší hráč soutěže si vysloužil ocenění pro největší hvězdu zápasu. Byl dokonce blízko hattricku, ale jeho trefu do prázdné branky při power play rozhodčí neuznali, protože přišla až po závěrečném klaksonu. Milan Michálek ukončil po osmi zápasech čekání na gól a svou čtvrtou trefou v sezoně přispěl k výhře Ottawy na ledě Arizony 5:1.

David Pastrňák střílí druhý gól do sítě Philadelphie
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Slocum

Philadelphia - Boston 1:3

Havířovský rodák Pastrňák se prvních gólů v elitní soutěži dočkal v celkově sedmém utkání a druhém po návratu do týmu po mistrovství světa do 20 let. "První góly v NHL, a ještě jsme navíc vyhráli, což je samozřejmě o mnoho lepší. Cítím se skvěle," radoval se.

Poprvé se prosadil ve 12. minutě díky bekhendové dorážce v přesilovce. Jeho druhá trefa přišla ve 45. minutě po dokonalé souhře s Davidem Krejčím, jehož mladý Čech uvádí jako svůj vzor. "David je výborný hráč a tyhle dva góly mu ohromně pomůžou, hlavně psychicky. Shodil ze sebe tlak, naroste mu sebevědomí. Teď už ví, že se v téhle lize může střelecky prosadit. Mně to trvalo čtyřicet zápasů," prohlásil Krejčí.

První gól Davida Pastrňáka:

Pastrňák, který letos vstřelil 10 gólů ve 24 zápasech na farmě v Providence, odehrál s Krejčím druhý zápas v jedné formaci. "Chce to čas, abychom si na sebe zvykli a na ledě o sobě věděli. Myslím, že to bude každým zápasem lepší a lepší," věří juniorský reprezentant. "Jsem si jistý, že nám to může fungovat," přidal se Krejčí. "Ale ještě je před námi spousta práce."

Druhý gól Davida Pastrňáka (přihrával David Krejčí):

Nejmladšího hráče v lize v aktuální sezoně pochválil i kouč Claude Julien. "Nemá strach prát se před brankou, nebojí se soubojů v rozích kluziště. Teď jde jen o to, jestli je ve svém věku už dost silný a odolný a bude schopen takhle hrát standardně zápas co zápas. Přece jenom je mu pořád jen osmnáct let. V dalších zápasech se ukáže," uvedl Julien.

Pět minut po Pastrňákově druhém gólu přidal pojistku pro Boston po brejku ve vlastním oslabení Chris Kelly, za domácí už dokázal pouze snížit Claude Giroux.

U gólu kapitána Flyers asistoval český útočník Jakub Voráček, jenž si tak připsal jubilejní 50. bod v sezoně a v kanadském bodování celé ligy zůstává na prvním místě o dva body před Tylerem Seguinem.

Colorado - Dallas 4:3

Seguin při prohře Dallasu 3:4 na ledě Colorada rovněž zaznamenal jednu asistenci. Porážku Stars neodvrátil ani Aleš Hemský, jenž vstřelil svůj šestý gól v sezoně a čtvrtý v posledních sedmi zápasech.

Arizona - Ottawa 1:5

Třicetiletý Michálek se prosadil v osmé minutě, kdy v přesilové hře po velkém závaru před brankou dorazil puk do sítě a vyrovnal na 1:1. Zlomil tak prokletí Senators v početních výhodách, kterých promarnili 28 v řadě a v nichž neskórovali od 20. prosince v osmi zápasech za sebou. Nakonec Ottawa využila ještě jednu a přerušila sérii tří porážek.

"Byli jsme odměněni za naše úsilí, což je příjemný pocit," prohlásil trenér Dave Cameron. "Přesilovky nám v poslední době nešly, ale pořád jsme v nich měli světlé momenty. A dnes jsme je konečně dokázali proměnit v góly," dodal Cameron. "O přesilovkách jsme se teď bavili snad nonstop. Řešili jsme, jak je zlepšit. Konečně můžeme změnit téma," usmíval se Cody Ceci, jenž ve 42. minutě v početní výhodě zvýšil na 4:1.

Washington - Detroit 3:1

Podruhé v novém roce si zachytal v brance Detroitu Petr Mrázek. Ve Washingtonu měl sice plnit jen roli náhradníka, jenže už ve druhé minutě musel na led poté, co se při prvním inkasovaném gólu zranil Jimmy Howard. Gólman č. 1 předtím chyboval, když za brankou otálel s rozehrávkou tak dlouho, až se puku zmocnil Troy Brouwer a zasunul ho do odkryté klece. Howard si při pokusu zabránit gólu poranil třísla a z ledu ho museli odvézt na nosítkách.

Mrázek pak až do přestávky držel čisté konto, jenže ve druhé třetině dvakrát inkasoval a Detroit nakonec prohrál 1:3. Capitals tak potvrdili, že mají momentálně nejlepší formu ze všech týmů, když od začátku prosince získali 28 bodů, což je nejvíc v lize.

Los Angeles - Winnipeg 4:5 po sam. nájezdech

Michael Frolík přihrál na jeden gól při divoké přestřelce mezi Winnipegem a Los Angeles. Hostující Jets vedli po necelých sedmi minutách 3:0, domácí Kings ale stihli ještě do přestávky snížit na rozdíl jediného gólu a ve třetí třetině skóre dvěma trefami otočili. Vzápětí ale hosté vyrovnali a nakonec se radovali z vítězství 5:4 po samostatných nájezdech.

Vancouver - Calgary 0:1

Winnipeg se díky vítězství posunul do elitní osmičky v tabulce Západní konference, která je mimořádně vyrovnaná. Pátý Vancouver a deváté Calgary, které vyhrálo na ledě Canucks 1:0, dělí pouhé dva body.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Boston 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky: 55. Giroux (Voráček) - 12. a 45. Pastrňák (na druhou Krejčí), 50. Kelly. Střely na branku: 25:18. Diváci: 19 907. Hvězdy utkání: 1. Pastrňák (Boston), 2. Giroux (Philadelphia), 3. Kelly (Boston).

Minnesota - Nashville 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky: 15. Coyle - 5. Fisher, 44. Järnkrok, 49. Wilson. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19 052. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Wilson (oba Nashville), 3. Coyle (Minnesota).

Colorado - Dallas 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)

Branky: 28. E. Johnson, 29. Mitchell, 40. MacKinnon, 41. Duchene - 1. Ritchie, 10. Sceviour, 43. Hemský. Střely na branku: 30:40. Diváci: 18 007. Hvězdy utkání: 1. Duchene, 2. MacKinnon (oba Colorad), 3. Seguin (Dallas).

Montreal - Pittsburgh 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 19. Pacioretty - 39. Malkin, 64. Crosby. Střely na branku: 28:37. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Price (Montreal), 3. Fleury (Pittsburgh).

Washington - Detroit 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky: 2. Brouwer, 22. Carlson, 32. Joel Ward - 40. Ericsson. Petr Mrázek odchytal za Detroit 56 minut, ze 14 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 17:27. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Carlson, 2. Holtby, 3. Beagle (všichni Washington).

San Jose - NY Rangers 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky: 48. Karlsson - 11. St. Louis, 16. Kreider, 60. Rick Nash. Střely na branku: 31:32. Diváci: 17 562. Hvězdy utkání: 1. Lundqvist, 2. Kreider (oba Rangers), 3. Karlsson (San Jose).

Arizona - Ottawa 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Branky: 5. Boedker - 8. M. Michálek, 14. MacArthur, 30. Hoffman, 42. Ceci, 60. Legwand. Střely na branku: 32:33. Diváci: 14 933. Hvězdy utkání: 1. MacArthur, 2. Anderson (oba Ottawa), 3. Boedker (Arizona).

St. Louis - Carolina 5:4 po sam. nájezdech (3:1, 1:2, 0:1 - 0:0)

Branky: 7. Steen, 25. Schwartz, 26. Berglund, 47. Tarasenko, rozh. nájezd Oshie - 3. Rask, 8. Skinner, 13. E. Staal, 36. Riley Nash. Střely na branku: 35:30. Diváci: 19 411. Hvězdy utkání: 1. Steen, 2. Allen (oba St. Louis), 3. Skinner (Carolina).

Vancouver - Calgary 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka: 6. Backlund. Střely na branku: 36:23. Diváci: 18 870. Hvězdy utkání: 1. Ortio (Calgary), 2. Lack (Vancouver), 3. Backlund (Calgary).

Columbus - NY Islanders 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Branky: 5. J. Johnson, 44. Foligno - 1. Kuljomin, 31. Martin, 34. Lee, 38. B. Strait, 55. Okposo. Střely na branku: 18:40. Diváci: 16 589. Hvězdy utkání: 1. Strome, 2. Lee, 3. Hickey (všichni Islanders).

Los Angeles - Winnipeg 4:5 po sam. nájezdech (2:3, 0:0, 2:1 - 0:0)

Branky: 15. Kopitar, 16. Justin Williams, 42. Gáborík, 53. Clifford - 5. a rozh. nájezd Little, 4. Perreault (Frolík), 7. Wheeler, 55. Bogosian. Střely na branku: 29:25. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Byfuglien (Winnipeg), 2. Kopitar (Los Angeles), 3. Little (Winnipeg).