Jágr vstřelil vítězný gól proti Pittsburghu, skórovali i další Češi

New York - Jaromír Jágr vstřelil vítězný gól New Jersey, kteří porazili Pittsburgh 3:1 a poprvé po odvolání trenéra Petera DeBoera vyhráli. Ve dvanácti pondělních zápasech skórovali z českých hokejistů také Jiří Sekáč, jenž přispěl k výhře Montrealu 3:1 na ledě Caroliny, Aleš Hemský, jehož Dallas po osmi zápasech zastavil vítěznou sérii New Yorku Rangers (3:2), Dmitrij Jaškin, který se podílel na vítězství St. Louis 3:0 nad Coloradem, a Michael Frolík, jenž však neodvrátil porážku Winnipegu 2:3 s Minnesotou.

Jaromír Jágr
zdroj: ČTK/AP autor: Bill Kostroun

New Jersey - Pittsburgh 3:1

Devils, které podruhé vedl ze střídačky generální manažer Lou Lamoriello společně s dvojicí trenérů Adamem Oatesem a Scottem Stevensem, si připsali teprve třetí výhru z posledních dvanácti utkání. Po první třetině sice prohrávali zásluhou skvělé bekhendové střely Sidneyho Crosbyho 0:1, ve druhém dějství ale dvěma trefami skóre otočili.

Nejprve ve 26. minutě v přesilové hře vyrovnal Travis Zajac, 80 sekund před druhou sirénou dostal domácí do vedení po individuální akci Jaromír Jágr, jenž projel do útočného pásma a překvapil brankáře Fleuryho střelou zápěstím zpoza obránce. Ve 46. minutě pak náskok Devils pojistil Adam Henrique a vedení 3:1 udrželi domácí až do konce.

Jágr byl vyhlášen první hvězdou utkání, jedním z klíčových hráčů večera byl ale Jordin Tootoo, a to přesto, že odehrál jen dvě a půl minuty a nezaznamenal žádný gól ani asistenci. Krátce před oběma brankami "Ďáblů" ve druhé třetině se totiž popral s obráncem "Tučňáků" Robertem Bortuzzem. Splnil tak výhrůžky, že se pomstí za zákeřný faul Bortuzza na Jágra v minulém vzájemném duelu, po němž hvězdný český útočník zůstal otřesen, musel předčasně do kabin a za který urostlý zadák Pittsburghu dostal dodatečný distanc od vedení NHL na dvě utkání.

"Není pochyb o tom, že Tootoo byl klíčovou ingrediencí. Jak skvěle odvedl svou práci a navíc to načasování...," pochvaloval si Lamoriello. "Ukázal, že lidé nemají krátkou paměť, a byl rozhodujícím faktorem našeho vítězství. Koneckonců si to myslí i řada novinářů, když ho zvolili třetí hvězdou utkání," dodal trénující manažer.

"Několikrát jsem ho vyzval ke rvačce, on však odmítl. Ale sezona je dlouhá a já rozhodně nezapomenu, jaké nosí číslo," sliboval Tootoo pomstu Bortuzzovi po zmiňovaném posledním souboji začátkem prosince. Vendeta vyšla dokonale. Při první i druhé bitce rozdal soupeři více ran a hlavně domácí mužstvo i fanoušky přivedl do varu.

Jágr: Hvězdou utkání měl být Tootoo

"Hokej je týmová práce. Udělal jsem to pro parťáka, který sedí v kabině kousek ode mě," prohlásil jednatřicetiletý kanadský útočník. "V téhle hře záleží na výkonu každého jedince a každý máme na ledě jinou roli. Nebylo to tak, že jsem se chtěl hned poprat. Ale když přišel správný čas, pustili jsme se do sebe. Ve finále šlo hlavně o to, abychom získali dva body, a to se nám povedlo," dodal Tootoo.

Chválu sklidil i od samotného Jágra, který si připsal šestý gól v sezoně a první od 8. prosince. "Změnil obraz hry. Postavil se za tým, vyhrál obě bitky. On by měl být první hvězdou utkání," prohlásil Jágr, který vylepšil svůj rekord NHL v počtu vítězných gólů na 126. "Už si ani nepamatuju, kdy jsme naposledy vedli o dva góly. Možná v roce 2012? To jsem tady ještě nehrál," žertoval Jágr.

Carolina - Montreal 1:3

Jiří Sekáč byl v duelu s Carolinou zvolen druhou hvězdou hned za brankářem Careym Pricem, který zneškodnil 28 z 29 střel. Český útočník ve 27. minutě otevřel skóre, když se v útočném pásmu zmocnil puku u mantinelu, udělal otočku, prokličkoval se až před branku a bekhendem zavěsil. "Vypadal hladově. Byl rychlý na puku a dělal správná rozhodnutí," pochválil ho trenér Michel Therrien.

St. Louis - Colorado 3:0

Rovněž Dmitrij Jaškin načal střelecký účet utkání St. Louis s Coloradem, a to po 28 sekundách druhé třetiny, kdy překonal brankáře Varlamova pohotovou střelou z kruhu pro vhazování. Pro vsetínského odchovance to byl třetí gól v sezoně a druhý vítězný, jelikož hostující Avalanche ani jednou nevyzráli na veterána v brance domácích Martina Brodeura.

Legendární gólman potřeboval jen 16 zákroků, aby vychytal 125. čisté konto v NHL a zároveň první v dresu Blues, kam přišel na výpomoc po zranění týmové jedničky Briana Elliotta. Ten se však pomalu uzdravuje a Brodeurův čas v mužstvu Blues, kde je placen od zápasu, se nejspíš nezadržitelně krátí.

"Užívám si každou minutu, každý okamžik na ledě. Záleží na rozhodnutí někoho jiného, jen doufám, že se ho dozvím jako první. Jestli to byl ale můj poslední zápas, jako rozlučka to nebylo špatné," prohlásil Brodeur.

Dallas - NY Rangers 3:2

Také Aleš Hemský si v Dallasu připsal třetí zásah v sezoně a zrovna proti soupeři, který je momentálně v nejlepší formě ze všech ligových týmů. Pardubickému odchovanci pomohla proti Rangers velká dávka štěstí, když v 16. minutě překvapil brankáře Henrika Lundqvista bekhendovým nahozením před branku od zadního mantinelu, které si švédský gólman smolně srazil za záda.

Stars se tak dostali do vedení 2:1, které sice přesně za 60 sekund vymazal Kevin Hayes, na začátku druhé třetiny ale vrátil domácím náskok Antoine Roussel a vedení 3:2 udrželi až do konce. Hlavně zásluhou brankáře Kariho Lehtonena, jenž pochytal 28 střel a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

"Byl to těžký zápas. Oba týmy tvrdě bojovaly, oba předvedly slušný výkon. Myslím, že dnes se rozhodovalo ve středním pásmu. Nebyli jsme schopni se přes něj dostat.

Dallas podal dobrý výkon a donutil nás zaplatit za naše chyby," shrnul utkání trenér Rangers Alain Vigneault. Dallas k vítězství nepotřeboval ani žádný příspěvek Tylera Seugina, který tak v kanadském bodování ligy stále zůstává na druhém místě o tři body zpět za Jakubem Voráčkem, jenž se při prohře Philadelphie 2:4 v Arizoně rovněž neprosadil.

Calgary - Los Angeles 2:1

Naopak se mu přiblížil druhý nejproduktivnější český útočník Jiří Hudler, který přihrál na oba góly Calgary při výhře 2:1 nad Los Angeles. Hudler tak bodoval ve čtvrtém utkání za sebou a vylepšil své statistiky na 13 gólů a 23 asistencí, což ho s 36 body řadí v tabulce produktivity NHL na 14. místo. Na Voráčka nyní bývalý vsetínský útočník ztrácí 10 bodů.

Výsledky:

Boston - Detroit 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Branky: 3. R. Smith, 17. Campbell, 18. Söderberg, 46. Griffith (Krejčí), 58. Kelly - 12. Abdelkader, 36. Tatar. Střely na branku: 45:30. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Söderberg, 2. R. Smith (oba Boston), 3. Tatar (Detroit).

New Jersey - Pittsburgh 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 26. Zajac (Židlický), 39. Jágr, 46. Henrique - 15. Crosby. Střely na branku: 27:28. Diváci: 16.592. Hvězdy utkání: 1. Jágr, 2. Zajac, 3. Tootoo (všichni New Jersey).

NY Islanders - Washington 4:3 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Branky: 9. Lee, 31. Višňovský, 42. De Haan, 63. Boychuk - 45. Fehr, 47. Bäckström, 58. Ovečkin. Střely na branku: 39:26. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. Boychuk, 2. Lee (oba Islanders), 3. Ovečkin (Washington).

Carolina - Montreal 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky: 43. E. Staal (Tlustý) - 27. Sekáč, 39. Eller, 60. Pacioretty. Střely na branku: 29:19. Diváci: 17.123. Hvězdy utkání: 1. Price, 2. Sekáč (oba Montreal), 3. E. Staal (Carolina).

Ottawa - Buffalo 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky: 19., 39. a 44. Ryan, 52. MacArthur, 60. Greening - 22. Pysyk, 29. Girgensons. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.284. Hvězdy utkání: 1. Ryan, 2. Karlsson, 3. Pageau (všichni Ottawa).

Arizona - Philadelphia 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Branky: 36. a 60. Vermette (na první Z. Michálek a Erat, na druhou Hanzal), 19. Doan, 43. Ekman-Larsson - 53. a 56. Umberger. Střely na branku: 25:32. Diváci: 16.521. Hvězdy utkání: 1. Vermette, 2. Dubnyk, 3. Ekman-Larsson (všichni Arizona).

St. Louis - Colorado 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 21. Jaškin, 25. Butler, 56. Tarasenko. Střely na branku: 25:16. Diváci: 19.749. Hvězdy utkání: 1. Brodeur, 2. Stastny, 3. Jaškin (všichni St. Louis).

Winnipeg - Minnesota 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)

Branky: 17. Frolík, 21. Perreault - 25. R. Carter, 37. Fontaine, 40. Scandella. Střely na branku: 30:31. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Perreault (Winnipeg), 2. Scandella, 3. B. Sutter (oba Minnesota).

Chicago - Nashville 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 31. B. Richards, 36. Shaw, 38. Hossa, 59. Bickell, rozhodující sam. nájezd Toews - 28. a 40. Neal, 12. Josi, 18. C. Smith. Střely na branku: 42:40. Diváci: 22.208. Hvězdy utkání: 1. Bickell (Chicago), 2. Neal (Nashville), 3. Keith (Chicago).

Dallas - NY Rangers 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Branky: 10. Klingberg, 16. Hemský, 21. Roussel - 6. Miller, 17. Hayes. Střely na branku: 27:30. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Lehtonen, 2. Klingberg, 3. Roussel (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 13. Glencross (Hudler), 14. Granlund (Hudler) - 40. Toffoli. Střely na branku: 15:27. Diváci: 19.289. Hvězdy utkání: 1. Hiller, 2. Hudler (oba Calgary), 3. Toffoli (Los Angeles).

Tampa Bay - Toronto 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky: 27. Callahan, 30. Filppula, 52. Stamkos - 5. Santorelli, 8. Lupul. Střely na branku: 41:23. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Stamkos, 2. Callahan, 3. Hedman (všichni Tampa).