pondělí 18. prosince 2017 Miloslav
2. kolo

První venkovní utkání Olomouci nevyšlo, z Třince si odvezla "šestku"

aktualizováno 14. 9. 2014 18:12

Třinec – Do zápasu vstoupili tím nejlepším možným způsobem, když se na ledě Třince dostali hokejisté Olomouce do vedení. Nováček soutěže však poté již pouze sledoval, jak góly střílí domácí. A nebylo jich málo. Oceláři nakonec vyhráli 6:1, k čemuž největší měrou pomohl Tomáš Plíhal, který nasázel hattrick.

Třinecký Zbyněk Irgl (vlevo) se raduje z gólu s Jiřím Polanským

Kdo čekal ustrašeného nováčka, v prvních minutách nevycházel z údivu. Favorita už po třinácti sekundách šokoval Hrňa, který za Hrubce doklepl Lašovu bombu doraženou od tyče. Hanáci odehráli úvod odvážně, s aktivním forčekinkem a ve druhé minutě nebyl vůbec daleko druhého gólu Dlouhý, který po brejku dva na jednoho ale trefil jen Hrubce.

Nováčka vrátil za zem v šesté minutě Kreps, který těsně před Vošvrdou tečoval v přesilovce Kleslovu střelu od modré čáry a zaznamenal svůj první extraligový gól. Domácí pak soupeře zmáčkli. Skóre během 137 sekund otočil Irgl, který byl nejdřív u vyraženého puku a bekhendem ho zasunul za Vošvrdu. Adamský se vzápětí protáhl v oslabení do další šance, ale zblízka brankáře neprostřelil.

Třinec měl do konce první části navrch, ale nakonec málem inkasoval. Houdek v půlminutové přesilovce pět na tři rozezvonil horní tyčku. Oslabení a přestávka přerušily třineckou převahu a Olomouc do půlky zápasu znovu s favoritem držela krok. Jergl se ve 30. minutě šikovnou stahovačkou dostal sám před Hrubce, ale netrefil bránu.

Domácí pak dalšími slepenými góly utkání definitivně zlomili. Elitní formace rychlou kombinací připravila třetí trefu Adamskému a o 93 sekund později se při signalizovaném trestu neohroženě vrhl před branku Plíhal a doslova puk dotlačil za Vošvrdu počtvrté. Také on se dočkal ve druhém extraligovém startu první branky v nejvyšší soutěži.

Jen u toho ale zdaleka neskončil. Třinec pak opustily obavy o výsledek a zbytek utkání dohrál v pohodě. Plíhal ukázal, že je mu vlastní i chytrost. Olomouckému bekovi ve 43. minutě sebral puk před nosem a z otočky vymetl horní růžek. Nakonec z toho byl klasický hattrick, když mu v přesilovce Irgl s Rothem naservírovali puk před odkrytou branku.

Sestřih a ohlasy utkání Třinec - Olomouc

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Kreps (Klesla, Roth), 8. Irgl (Adamský, Polanský), 32. Adamský (Polanský, Irgl), 33. Plíhal (Kreps), 43. Plíhal (Orsava, Kreps), 52. Plíhal (Irgl, Roth) - 1. Hrňa (Laš, Patera). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:0. Diváci: 5 032.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Nosek, L. Doudera - Kreps, Plíhal, Matuš - Irgl, Polanský, Adamský - Jašek, Žejdl, Orsava - Dravecký, Kindl, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Olomouc: Vošvrda - Houdek, Skrbek, Majeský, Ondrušek, Jaroměřský, Staněk, od 21. navíc Rašner - Hrňa, Patera, Laš - Matai, Cibák, Švaňhal - Rác, Marosz, R. Dlouhý - Kucharczyk, Jergl. Trenéři: Fiala a Dopita.

Václav Varaďa (Třinec): "Do utkání jsme vstupovali s velkým respektem, protože s Olomoucí jsme doma neodehráli před sezonou dobré utkání. Začali jsme laxně a dostali jsme branku, což nás ztlumilo. Potom jsme se dostali zpátky do hry, dali jsme dva takové úporné góly, ale pořád jsme nehráli moc dobře. Ve druhé třetině jsme přestáli několik střídání, kdy jsme sice drželi předbrankový prostor, ale Olomouc nás mlela. Od půlky se to srovnalo, v rozhodujících chvílích jsme dali dva góly. V třetí třetině už to Olomouci moc nebruslilo a tam jsme za to vzali."

Jiří Dopita (Olomouc): "Do stavu 1:2 jsme domácím byli rovnocenným soupeřem. Měli jsme výborný nástup, ale Třinec pak v přesilovce srovnal a zápas otočil. Zápas se lámal v půlce, kdy jsme znovu dostali dva rychlé góly po sobě. Stav 4:1 ještě bývá nebezpečný. Kdyby se nám povedlo snížit, mohlo to být ještě zajímavější, ale ten pátý gól byl poslední hřebíček."