Zlín udolal Berlín, Pardubice nestačily na Linköping

Berlín/Linköping - Hokejisté Zlína vyhráli v 1. kole Ligy mistrů ve skupině D na ledě Eisbärenu Berlín 4:3 po samostatných nájezdech. Český šampion sice ztratil vedení 3:1, ale v osmé sérii rozstřelu rozhodl Bedřich Köhler. Pardubice podlehly ve skupině F domácímu Linköpingu 1:2.

Radost zlínských hokejistů
zdroj: ČTK autor: Libor Zavoral

Zlín bez kapitána Čajánka se v Berlíně dostal do vedení ve čtvrté minutě, kdy si Leškovu přihrávku na Köhlera srazil do vlastní branky obránce Borer. Eisbären slavil vyrovnání v osmé minutě. Při Žižkově vyloučení překonal Horčičku tečí Bell. Hned za 38 vteřin ale český šampion opět vedl. Bývalého gólmana Lva Praha Vehanena tentokrát překonal Veselý.

Domácí se snažili smazat ztrátu, ale zvýšit mohl také Zlín. V 17. minutě trefil Köhler tyč. Ta pak pomohla i Horčičkovi na začátku druhé části po Hördlerově ráně v přesilovce. Ve 34. minutě zvýšil náskok Beranů střelou zápěstím Okál. V závěru druhé části po přečíslení snížil Braun a ve 43. minutě vyrovnal v přesilovce Mullock. Rozuzlení přišlo až v nájezdech, které rozhodl Köhler.

Čajánek: V Lize mistrů se můžeme jen přiučit

Pardubicím zkomplikovala přípravu před zápasem dopravní zácpa ve Stockholmu, odkud se po příletu do Linköpingu přesouvali autobusem. Východočeši přijeli až deset minut před plánovaným začátkem a přes mírně odložený start duelu se hráči nestačili pořádně rozhýbat. Linköping měl převahu a v šesté minutě jej dostal do vedení Sjögren.

Gólman Halász pak při dalším náporu držel svůj tým a při šancích Pardubic zůstával dlouho neprůstřelný také Högberg. Náskok švédského celku zvýšil ve 47. minutě v přesilovce Američan Little. Hned za 44 sekund sice proměnil únik Tybor a vykřesal Pardubicím naději, ale Linköping těsný náskok udržel.

I v dalších dvou duelech se prosadili čeští hokejisté. Útočník Radek Smoleňák pomohl k vysoké výhře TPS Turku nad Bolzanem 9:0 gólem a asistencí. V brance italského vítěze EBEL, o jehož osudu nebylo v létě kvůli finančním potížím dlouho jasno, odchytal dvě třetiny Jaroslav Hübl a inkasoval osm branek. Forvard Petr Hubáček si připsal rozhodující trefu při výhře Jyväskylä nad Salcburkem 3:2, když ve 21. minutě z trestného střílení zvýšil na 3:0. V dresu rakouského celku si připsal jednu asistenci obránce Zdeněk Kutlák.

Výsledky hokejové Ligy mistrů:

Eisbären Berlín - PSG Zlín 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Bell (Tallackson), 39. Braun (Ziegler), 43. Mullock - 4. Leška, 9. O. Veselý (Roman Vlach), 34. Okál (Fořt, Popelka), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Krawinkel (Něm.), Persson (Švéd.) - Berger, Müller (oba Něm. Köhler). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. Diváci: 6 200.

Zlín: Horčička - Marušák, Kotvan, Žižka, Matějíček, Horák, Valenta, Urbanec, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Roman Vlach, O. Veselý - Kovařík, Holík, P. Sedláček - Okál, Fořt, Popelka. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.

Linköping HC - ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Sjögren (Little, Johansson), 47. Little (Kolarik, Sjögren) - 48. Tybor (Gregorc). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Linde - Pihlblad, Wernström (všichni Švéd.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 6 127.

Pardubice: Halász - Píša, Čáslava, Benák, Havlík, Gregorc, Korím, Škvor, Zdráhal - P. Sýkora, T. Zohorna, Nahodil - Radil, Marcinko, Tybor - Kolář, Cetkovský, Semorád - Moučka, Kaut, Půhony. Trenéři: Venera a Říha ml.