pátek 21. července 2017 Vítězslav
46. kolo

Pardubice vyhrály v Hradci gólem 6 vteřin před koncem prodloužení

aktualizováno 4. 2. 2014 21:51

Hradec Králové - Nesmírně napínavé drama nabídlo vyprodané východočeské derby mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, přestože bylo velice skoupé na góly. Excelovali zejména oba brankáři, kteří beze zbytku zlikvidovali šance v 64 minutách hry. Až nakonec rozhodla jediná chyba hradecké obrany, po které rozhodl šest vteřin před koncem o výhře Pardubic Radil.

Hradec Králové - Pardubice

Oba týmy šly do posledního derby v základní části oslabení - a to kvůli blížící se olympiádě v Soči. V hradecké sestavě chyběl klíčový slovenský bek Vydarený, jenž se do nominace dostal dodatečně. Na pardubické jeho krajan Ďaloga, kterého český kouč Vůjtek pozval na soustředění jako náhradníka, a také Slovinec Gregorc. Vyprodaný stadion (jako v případě všech dosavadních duelů Hradce s Pardubicemi) sledoval na začátku tlak domácích. Proti nim však stál skvělý gólman Hudáček. Jejich nápor vrcholil v 6. minutě, kdy se dostali k první přesilovce.

Hudáček však zastavil Frühaufa i Kudrnu a po odchodu první formace si na něj nepřišel ani Květoň. Pardubice postupně vylepšily obranu, hradecké šance proto ubývaly. Velkou možnost měl ještě nejlepší střelec Šimánek, ale Hudáčkova lapačka byla opět bezchybná. V dresu hostů byl blízko gólu Moser, jenže střela mu nesedla a Kantor chytil. "Měli jsme dobrý nástup, ale málo jsme se tlačili do brány," popisoval první třetinu hradecký útočník Lukáš Květoň. V dalším průběhu se hokej držel definice slova derby. Hrálo se urputně s množstvím soubojů, s pečlivými obranami.

Z nich vyrážely především Pardubice do ostrých brejků. Brankář Kantor si však poradil se šancemi Noska i Radila. Perfektně zasáhl také pět vteřin před koncem druhé třetiny, kdy na něj jel po pádu obránce Frühaufa sám kanonýr Sýkora. "Bylo jasné, že zápas bude o jednom gólu," glosoval zkušený domácí útočník Michal Tvrdík. Také obraz třetí třetiny potvrzoval zásadní vliv první branky na výsledek. Hostům k ní nepomohly ani přesilovky, k nimž se dostávali poměrně jednoduše.

Dvakrát jim ji Mountfield nabídl vyhozením puku ze svého pásma za mantinel, jednou si rozhodčí všimli, že domácí hraji s příliš vysokým počtem hráčů. Tým kouče Draisatla se však ubránil poměrně v pohodě. Pět minut před koncem pak dostal šanci rozhodnout. Při početní výhodě držel první útok pardubickou čtveřici prakticky celé dvě minuty v kleštích. Jenže jasnou Kudrnovu šanci chytil skvělý Hudáček a obránce Pláněk, jenž hrál přesilovky místo Vydareného, netrefil. V 60. minutě mohl po Mikušově chybě rozhodnout hostující Kolář, trefil však Kantora do ramene. V prodloužení mohl nejdříve skórovat hostující Píša, ale Kantor lapačkou chytil. Pardubičtí nakonec šest vteřin před koncem potrestali velkou Jankovu chybu a Radil rozhodl střelou z úhlu do prázdné brány.

Mountfield Hradec Králové - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branka a nahrávky: 65. Radil (Mocek, T. Nosek). Rozhodčí: Pešina, Šír - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7700.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Jank, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Tvrdík, Knotek - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Pardubice: Hudáček - Píša, V. Kočí, Benák, Zdráhal, Mocek, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, Mozer - Kolář, T. Zohorna, Tybor - Radil, T. Nosek, Pjanov - Endál, Číp, Semorád. Trenér: Venera a Říha ml.

Peter Draisaitl (Hradec Králové): "Myslím, že tahle derby byla čtyřikrát fantastická záležitost pro českou extraligu. Ukázka, jak by měl hokej vypadat. Hráli jsme dobrý hokej, ale chyběl nám nějaký gól. Byly šance na obou stranách, přesilovky, výborní gólmani. Myslím, že jsou body rozdělené správně."

Miloš Říha (Pardubice): "Museli jsme se vypořádat s absencemi některých zkušených hráčů, což je vždycky znát, ale myslím, že jsme to zvládli. V první třetině měl soupeř více ze hry, od druhé se nám to podařilo vyrovnat a byl to boj o každý metr ledu. Prodloužení jsme zvládli o něco líp a díky tomu máme dva body."