pondělí 24. července 2017 Kristýna
36. kolo

Sparta v divokém zápase porazila Litvínov

Praha - Hokejisté Sparty porazili ve 36. kole extraligy Litvínov 6:3. Sparta ukončila sérii tří porážek, přestože v průběhu zápasu s tradičním soupeřem prohrávala 0:2 a poté ještě 2:3. Klíčovými pro její obrat byly tři branky v závěru druhého dějství v rozmezí 125 vteřin.

Sparta - Litvínov

Litvínov šel do vedení už po 54 vteřinách, když využil Gřegořkova zaváhání Martynek a sám proti Schwarzovi zavěsil nekompromisně pod horní tyčku. V končící sedmé minutě už to bylo 0:2. Při signalizovaném vyloučení na straně Sparty se Brejčák na modré čáře vyhnul jednomu z domácích hráčů, jenž se mu snažil skokem plavmo vypíchnout puk, a propálil Schwarze podruhé. Schwarz následně přepustil místo náhradníku Sedláčkovi. Trenéři Pražanů jako by tím své svěřence náležitě probudili a už za necelou minutu snížil plachtící ranou od modré čáry Rachůnek.

Jen o 31 vteřin později zblízka úspěšně doklepl Bahenský a vyrovnal. Ve 12. minutě mohl dokonat obrat Gřegořek, jenže z kruhu pro vhazování minul ranou bez přípravy prakticky prázdnou branku. Litvínov naopak nevyužil přečíslení tří na jednoho. Střídat gólmana nakonec byli nuceni i hosté. Po střetu s Tenkrátem nahradil zraněného Francouze v 18. minutě Franěk. Ve druhé třetině nejprve Zeman orazítkoval brankovou konstrukci, na druhé straně vychytal Franěk obrovské šance Tona a Jánského, kteří zakončovali z mezikruží.

V obraně Sparty poté začal převládat chaos, jehož využil na začátku 31. minuty Hanzl, když zakončil chytře mezi Sedláčkovy betony. Sparta odpověděla tečí Broše, kterou ještě dokázal Franěk pokrýt, poté ale přišla smršť domácích. V čase 37:17 ji odstartoval Forman a vyrovnal. Přesně o půl minuty později zacílil přesně po objetí branky bývalý hráč Severočechů Jánský a dostal Pražany poprvé v zápase do vedení.

A ještě do přestávky, 38 vteřin před koncem druhé části, využil snadným zakončením do odkryté branky parádní nahrávku od Hanzlíka Sacha Treille. Sparta vstoupila do třetí části s evidentní snahou již znovu neinkasovat. Přežila vyloučení Broše, poté měla štěstí, když měl Zeman nabito mezi kruhy, jenže minul. Pražané měli sami i několik náznaků šancí na tříbodové razítko v podobě šesté trefy, přišlo nakonec až 39 sekund před koncem základní hrací doby po rychlé střele Broše.

Sestřih a ohlasy utkání Sparta - Litvínov

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 6:3 (2:2, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. I. Rachůnek, 9. Bahenský (Jánský), 38. Forman (Bahenský), 38. Jánský (Bahenský, Forman), 40. S. Treille (Jan Hanzlík), 60. Broš (Pilař, Sekáč) - 1. Martynek (Ručinský), 7. Brejčák (Piroš, R. Pšurný), 31. Hanzl. Rozhodčí: Šindler, Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 6 069.

Sparta: Schwarz (7. V. Sedláček) - Pilař, Sičák, Gřegořek, Milam, Philipp, Jan Hanzlík - S. Treille, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - P. Ton, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Forman, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

Litvínov: Francouz (18. Franěk) - Jareš, Kubát, Stříteský, Zeman, Brejčák, Gula, Kousalík - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Kubinčák - Baláž, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Jan Votruba (Sparta): "Měli jsme nepříjemný start; laxní přístup na modré čáře a hned z první střely na branku gól. Pak jsme špatně zareagovali ve vlastní třetině, kdy jsme špatně obsadili jejich beka, jenž si mohl sjet až mezi kruhy a vstřelil druhý gól. Bylo to těžké pro gólmana Schwarze, nicméně jsme se rozhodli ho vystřídat, abychom dali mužstvu impulz. Bylo dobré, že jsme již do konce první třetiny vyrovnali, od druhé si myslím, že jsme hráli nátlakově a dobře, vytvářeli jsme si šance. Dostali jsme gól, ale dokázali to znovu otočit. Ve třetí třetině jsme chtěli hrát zodpovědně dozadu a kluci to výborně odehráli. Neuvirth má nějaký otlak nebo výrůstek na noze, nechtěli jsme to riskovat, ve Vítkovicích by již mohl chytat."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Chtěli jsme začít mnohem líp, než jsme začali ty tři poslední zápasy venku, což se nám podařilo. Dali jsme rychlé dva góly, ale pak jsme darovali Spartě vyrovnání, když jsme měli vždy puk na hokejce. Hrozný výpadek, to se nemělo stát. Chtěli jsme dál pořád hrát nějaký hezký hokej, to se však bohužel nenosí. A to jsme mohli ještě tu první třetinu i prohrát. Šli jsme pak znovu do vedení, ale laxností jsme dostali třetí a čtvrtý gól. Za promarnění náskoku jsme si ani nezasloužili vyhrát. Francouz dostal kolenem do hlavy, má možná menší otřes mozku."