pátek 15. prosince 2017 Radana / Radan
34. kolo

Pardubice zabraly a porazily doma Litvínov

Pardubice - Hokejisté Pardubic porazili ve 34. kole extraligy Litvínov 4:2 a zabrali po předchozích čtyřech zápasech bez bodového zisku. Úřadující mistr vedl už v 16. minutě 3:0. Pardubice se tak na jedenáctém místě přiblížily desáté Spartě na rozdíl dvou bodů. Verva klesla z šesté na sedmou pozici.

Pardubice - Litvínov

Domácí měli skvělý vstup do utkání a už po dvaceti vteřinách rozjásal pardubické fanoušky Bartek. Trličíkův tým pokračoval v aktivní hře a dovolil soupeři jen ojedinělé brejky. V deváté minutě se sice musel vytáhnout Salfický po nepříjemné teči, ale za tři minuty už Pardubice vedly 2:0. Tlak zúročil obránce Vašíček, který si připsal první trefu v pardubickém dresu. Východočeši byli při chuti, svého soupeře přehrávali nejen rychlými protiútoky, ale i pozorným a důrazným bráněním a v 16. minutě vyhnali Fraňka na střídačku. Drtinovu dělovku od modré čáry stačil litvínovský brankář jen vyrazit a dojíždějící Semorád pohotově upravil na 3:0.

Do branky hostí se postavil Francouz, který si rychle připsal dva úspěšné zákroky. Ve druhé třetině domácí viditelně polevili a hosté vycítili příležitost. Jenže jejich snaha k ničemu nevedla, domácí kouskovali hru a nepustili Litvínov do souvislejšího tlaku. Při vyloučení Cetkovského měl ve 33. minutě Smolka dvě možnosti, ale na Salfického nevyzrál. Největší šanci měl ve 39. minutě po návratu z trestné lavice Baláž, který zachytil nepřesnou rozehrávku domácích, Salfický si však s jeho akcí poradil.

Litvínovští se pokusili o obrat ve třetí třetině, když ve 44. minutě využili vůbec první přesilovku. Postaral se o to pohotovou střelou Hübl a rázem svitla naděje na dramatický průběh utkání. Domácí totiž jako by vypadli z tempa a hosté ovládali led. Salfický si nemohl stěžovat na nedostatek práce. Přemíra snahy se ale Litvínovu nevyplatila.

V 51. minutě vystihl Píša přihrávku ve středním pásmu a Francouzovi nedal šanci. Hosté v 53. minutě se díky Ručinskému znovu snížili na dvougólový rozdíl, který předznamenal úporný boj ve zbývajících minutách. Litvínov sáhl dvě minuty před koncem k power play, ale domácí si výhru nedali vzít.

Sestřih a ohlasy utkání Pardubice - Litvínov

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Verva Litvínov 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Bartek (Somík), 12. Vašíček (Nahodil, Cetkovský), 16. Semorád (M. Drtina, Cetkovský), 51. Píša - 44. Hübl (Lukeš, Majdan), 53. Ručinský (K. Černý). Rozhodčí: Polák, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 9127.

Pardubice: Salfický - Benák, Vašíček, Píša, M. Drtina, V. Kočí, Gawryletz - Bartek, Somík, T. Nosek - Starý, Šagát, T. Zohorna - Radil, Kousal, Buchtele - Semorád, Cetkovský, Nahodil. Trenéři: Trličík a Lubina.

Litvínov: Franěk (16. Francouz) - Jareš, Kubát, Stříteský, K. Černý, Martinka, Brejčák, Charousek, Sklenička - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Kubinčák - Baláž, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: Jeřábek a Rosol.

Mojmír Trličík (Pardubice): "Zvládli jsme první třetinu, hráli jsme absolutně zodpovědně jednoduchý hokej a byli jsme produktivní. Zkomplikovali jsme si to ve druhé třetině. V té zase byly některé situace, které nebyly důsledné. Už to vypadalo, že budeme hrát zase nějaký velký hokej, a málem se nám to nevyplatilo, protože Litvínov má do útoku skvělé mužstvo. S nimi ani za stavu 3:0 po dvou třetinách si nemůžete být jistí, že zápas dotáhnete do vítězného konce. Jsem strašně rád, že jsme poslední zápas v kalendářním roce takhle zvládli."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Absolutně jsme nezvládli první třetinu, která rozhodla celý zápas. Chtěli jsme hrát dlouho 0:0, věděli jsme, že Pardubice budou pod tlakem, ale vůbec jsme to nezvládli. Udělali jsme hrozné chyby a Pardubice odskočily na tříbrankový rozdíl. Tím, že jsme ve druhé třetině nedali kontaktní gól a ani si nevytvořili gólovku, byl zápas rozhodnutý."