neděle 22. října 2017 Sabina

Jů. Hele - i Němci mají sněhuláky

Pokud spěcháte na hokejový zápas, zamrzí, když se do hlediště vřítíte jen o půl minuty později a zjistíte, že už jste přišli o nějaký gól. Někdy může být jediný v celém utkání. Ačkoliv na "jednogólovky" mají patent v Helsinkách. Jenže propásnout bleskovou změnu ve skóre, to se v neděli 13. května mohlo ve Stockholmu stát hned dvakrát. Rusové přechytračili českou obranu už po 24 sekundách úvodní třetiny a Nor Thoresen vyzrál na Endrase mezi německými tyčemi ještě o čtyři sekundy dříve. Naštěstí, ve druhém případě na vás jako odškodné čekalo dalších patnáct branek!!!

David Soeldner

Je to zajímavé zjištění. Nory s Němci sledovalo nejméně diváků z kvarteta nedělních duelů, ale servírovalo se jim nejvíce branek, vlastně na celém šampionátu. Jen si to porovnejme. Finové už přes devadesát minut čisté hry nedali žádnou branku. A za tu dobu se dopracovali se zámořskými soupeři k děsivé gólové bilanci 0:9. Naprázdno jsme vyšli i my s Rusy a Švýcaři se Slovenskem. To znamená, za tři "dřívější" zápasy třináctého května padlo celkem osm branek (5:0, 2:0, 1:0). A pak? Šestnáct fíků v podání uvolněných Norů a prachbídných Němců. Budete se divit, ale jejich fanoušci to s tancem a v klidu rozdýchali!

I když zpočátku to tak nevypadalo. Předzápasové popěvky "super Deutschland" rychle utichly po třech úderech Norů během necelých šesti minut. Když pak těsně před druhou přestávkou německý tým konečně zkorigoval ostudné skóre 0:9, najednou fanoušci nevěděli, jak reagovat. Chvíli předtím totiž trochu uraženě až posměšně kvitovali potleskem a hučením dvě slaboulinké a čistě propagační střely svých miláčků z uctivé vzdálenosti, které se k norské brance sotva došouraly. Co teď? Snad pět sekund žádná reakce, jako by tomu početný hlouček za brankou ani nechtěl věřit. Vážně? Už i my jsme se trefili? Až pak přišla decentní radost. Po pravdě – od stavu 5:0 se přestali adekvátně radovat i na protější straně Globen arény usazení Norové. I oni už byli v šoku z toho, jak často se kotouč třepetá v německé síťce.

A tak došlo na dvouciferný výsledek. Naposledy dostali Němci "desítku" od tehdy domácí Kanady na MS 2008, když v Halifaxu javorové listy dominovaly poměrem 10:1. Jenže výsledek 12:4 pro Nory připomíná mnohem víc podstatně vzdálenější časy, ještě rozdělené země, kdy především na Sovětský svaz nestačili západní ani východní Němci. Inu ostuda. Nepomohl ani oddechový čas hned v úvodu první třetiny od švýcarského kouče Jakoba Köllikera. Domnívám se, že jeho působení u reprezentace našich západních sousedů nebude mít dlouhého trvání. Zřejmě do konce turnaje. Němcům zkrátka selhalo vše. Trenér, hráči v poli, brankáři. Hezky to kvitoval Michal Dusík poznámkou, že se mu líbí představa, že Němci začnou střídat brankáře jako lajny, tzn., první, druhý, první, druhý…

Norsko - Německo

A přesně tak to probíhalo. Dvakrát se v brankovišti protočili. Až dosud mohli mít čeští fanoušci zafixováno, že "sněhulák" se říká ruským brankářům. Stojí v bráně a jen když ho puk trefí, chytí ho. Jinak gól. A v duelu s Norskem nechytil nic náhradník Kotschnew (takové typicky německé příjmení, Kočněv, i jméno, Dimitrij, že? A návdavkem chytá za Atlant Mytišči na moskevském předměstí), ani Dennis Endras. Tohle že byl nejlepší brankář světového šampionátu přede dvěma roky v Německu??? Byl. Ale teď, pouhý sněhulák. Tak to je gól.

No, jeden vlastní gól se nikoliv v pátek, ale v neděli třináctého, povedl i mně. To musím přiznat. Podívám se ráno z okna, vida, modré nebe! Konečně. Po třech dnech vybírám ze skříně na hotelovém pokoji nepatrně letnější oděv na cestu do centra Stockholmu, abych nafilmoval střídání stráží u královského paláce. Pak se vypravím lodí na ostrov Djurgarden, chystám se po vzoru mnohých televizních a rozhlasových kolegů do muzea, podívat se na tu slavnou potopenou a po letech vylovenou švédskou loď (historicky to dokonale zpracoval ve svém blogu Martin Hosták), postavím se k pokladně, šmátrám po kapsách – a nic! Sice jsem si dal do kapsy "tramvajenku", ale tak nějak jsem zapomněl přendat peněženku s doklady, a především, se švédskými korunkami. Tak nic. Snad bude muzeum příště.