pátek 21. července 2017 Vítězslav

Vídeň 1977 – nejzamotanější turnaj historie

Praha – Metropole Rakouska hostila v průběhu dubna a května 1977 v pořadí 44. mistrovství světa, které je právem považováno za nejzamotanější hokejový turnaji historie. V roli obhájce titulu přijela do Vídně československá reprezentace, která jen několik měsíců předtím oslnila druhým místem na premiérovém Kanadském poháru.

Kapitán mistrů světa František Pospíšil

Už v základní skupině nebyla nouze o překvapivé výsledky, například favorizovaná sborná utrpěla debakl 1:5 od Švédska. Ve finálové čtveřici oba týmy doplnila Kanada a Československo, které sice porazilo Tre Kronor, ale dostalo šest gólů od Sovětů a ztratilo bod s Kanadou. Švédové a SSSR postupovali s 12 body, Čechoslováci byli o bod zpět, výsledky ze základní skupiny se v tomto systému turnaje započítávaly.

Hned na úvod skupiny obhájci prvenství dokázali vrátit sborné šest dní starou porážku, ve 13. minutě vedli 3:0 a nakonec přes drtivý tlak Sovětů v závěrečné třetině udrželi výhru 4:3. Javorové listy pak ve večerním utkání rozdrtily Švédsko 7:0. V dramatickém utkání proti Tre Kronor dokázal na vyrovnání Jaxe v závěru odpovědět Bohuslav Ebermann a Čechoslováci měli titul ve svých rukou.

Jenže v posledním zápase vyhořeli s Kanadou a porážka 2:8 vložila jejich osud do rukou Švédů. Sovětům stačila po předchozím vítězství nad Kanadou proti Seveřanům i remíza, hattrick Ronalda Erikssona a šokující výhra Švédska 3:1 ale vrátily mistrovský pohár definitivně do rukou československého kapitána Františka Pospíšila.