sobota 25. října 2014 Beáta
Kajotbet Hockey Games

Češi porazili na úvod domácího turnaje Švédsko 5:3, radovalo se i Finsko

aktualizováno 26. 4. 2012 21:21

Brno - Čeští hokejisté vstoupili v Brně do závěrečného turnaje Euro Hockey Tour - Kajotbet Hockey Games – vítězně. Potřetí v této sezoně porazil národní tým Švédsko, tentokráte 5:3, a dostal se do čela celkového pořadí seriálu Euro Hockey Tour. Vítězný gól vstřelil osm vteřin po začátku třetí třetiny Tomáš Plekanec, jehož nahození si srazil do branky švédský gólman Staffan Kronwall. V power play pojistil výsledek Petr Průcha. Do Českých hokejových her vstoupili vítězně i hokejisté Finska, kteří v utkání v Petrohradu porazili domácí Rusko 2:0.

Lukáš Kašpar se raduje z vyrovnávacího gólu

Hadamczikův výběr čelil od začátku náporu Skandinávců. Švédové se také ujali v šesté minutě při Tenkrátově vyloučení vedení. Výhodu Seveřanů umocnilo Kovářovo střídání po nepříjemném zásahu pukem do oblasti ucha a Järnkrok měl dost času z mezikruží zamířit přesně k pravé tyči Štěpánkovy branky.

Češi zahrozili až při Landeskogově vyloučení, ale Žižkův pokus dokázala zblokovat švédská obrana. Pak se popral Petružálek s Hedmanem a následně už se dočkali domácí vyrovnání 27 sekund před koncem úvodní části. Po šesti vteřinách využil přesilovkou při Ahnelövově trestu Němec. Tečovanou střelou od modré čáry prostřelil Enrotha mezi nohy.

Do druhého dějství nastoupili Češi daleko aktivněji a v únicích mohli otočit skóre Hemský a Vincour. Povedlo se to až ve 24. minutě při Frögrenově trestu Novotnému, k němuž srazil nešťstně puk bek Kronwall. Hned za 48 vteřin v další početní výhodě při Hedmanově vyloučení zvýšil Tlustý, jenž zakončoval u levé tyče a ve třetím reprezentačním startu zaznamenal premiérovou trefu.

Česko - Švédsko

Další gól padl také v početní výhodě a ve 34. minutě přesně s koncem Koukalova vyloučení se trefil od modré čáry Kronwall. A za 22 vteřin byl vyrovnáno, když zůstal před brankou po kombinaci Seveřanů nepokrytý Harju a bekhendem poslal puk k levé tyči.

Švédové byli podobně jako v úvodní části opět aktivnější, ale na začátku třetí třetiny je zaskočil Plekanec, který hned po osmi vteřinách střelou z otočky z pravého kruhu nahodil puk a Kronwall si jej srazil do vlastní branky. Švédové se marně snažili o vyrovnání a v největší šanci zasáhl v 57. minutě proti Olaussonovi Štěpánek. Při power play obral Průcha o puk Petterssona a osm vteřin před koncem uzavřel účet utkání.

Česká republika - Švédsko 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Němec (Žižka, Novotný), 24. Novotný (Hemský), 24. Tlustý (Blaťák, Plekanec), 41. Plekanec, 60. Průcha - 6. Järnkrok (M. Karlsson), 34. S. Kronwall (Olausson, Zackrisson), 34. Harju (J. Lundqvist). Rozhodčí: Anisimov, Olenin (oba Rus.) - Bláha, Pešek (oba ČR). Vyloučení: 8:9. Využití: 3:2. Diváci: 7058.

Sestavy:
Česká republika: Štěpánek - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec, Žižka - Tenkrát, Plekanec, Tlustý - Hemský, P. Nedvěd, Průcha - Vincour, Jan Kovář (11. Koukal), Jakub Svoboda - Petružálek, Novotný, Kašpar.
Švédsko: Enroth (59. V. Fasth) - Ekholm, S. Kronwall, V. Hedman, Fernholm, M. Karlsson, Frögren, Ahnelöv, Brodin - Pettersson, J. Lundqvist, Harju - Lundh, Persson, Omark - Larsson, Järnkrok, Landeskog - J. Fasth, Olausson, Zackrisson - Bang.

Průcha se natahuje po puku v zápase se Švédskem

Vítězný gól Finska vstřelil po polovině duelu Mikko Mäenpää, v závěru potvrdil tříbodový zisk Seveřanů gólem do prázdné branky Antti Pihlström. Domácí sborná začala i díky dvěma přesilovkám v krátkém sledu náporem, jenže gólman Lehtonen načal pohotovými zákroky svůj bezchybný večer, na jehož konci se mohl radovat z čistého konta.

Ve 26. minutě našel Tarasenko Svitova, jenže nenašel recept na Lehtonena. V polovině zápasu se proti pravidlům provinil Tichonov a Rusové na jeho prohřešek doplatili, když šest vteřin před koncem trestu našel Jokinen parádně najíždějícího Mäenpää, který otevřel skóre. Rusové mohli odpovědět vzápětí v přesilovce, ale sehráli ji špatně. V závěru to Rusové zkusili bez brankáře, ale 16 vteřin před závěrem je za jejich risk potrestal Pihlström.

Finsko - Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branka a nahrávka: 33. Mäenpää (J. Jokinen), 60. Pihlström. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0.

Sestavy:
Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Niskala, Kousa, Puistola, Väänänen, Jaakola, Kukkonen - Pyörälä, Kuparinen, J. Jokinen - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Peltonen, N. Kapanen, Kontiola - Pihlström, Nokelainen, Joensuu - Petrell.
Rusko: Varlamov - Kornějev, I. Nikulin, Denisov, Medveděv, Rjasenskij, Nikitin, Kalinin, Jemelin - Zaripov, Těreščenko, Žerděv - Širokov, Šipačov, Ketov - Kuljomin, Svitov, Tarasenko - Tichonov, Burmistrov, Kuzněcov.

Zdroj: ČT Sport