pondělí 29. května 2017 Maxmilián / Maxim

Sparta má díky ztrátě Plzně Prezidentský pohár, Slavia nebude v play-off

aktualizováno 21. 2. 2012 21:52

Praha - Hokejisté pražské Sparty vyhráli základní části extraligy a získali Prezidentský pohár. Pomohla jim k tomu bodová ztráta Plzně v dohrávce 43. kola v Mladé Boleslavi. Západočeši podlehli Mladé Boleslavi 4:5 v prodloužení. Vítězný Bruslařský klub po dvoubodovém zisku a vítězství Třince v Pardubicích 4:1 má ovšem na desátou příčku zajišťující účast v předkole již osmibodovou ztrátu, kterou nemohou ve dvou zbývajících kolech dohnat a do vyřazovací části se tak ani tentokrát nepodívají. Hokejisté pražské Slavie dokázali otočit vývoj zápasu proti Liberci ze stavu 0:4 na 5:4 po samostatných nájezdech, přesto přišli o šanci postoupit do předkola play-off extraligy. Liberec si naopak v dohrávce 49. kola zajistil přímý postup do čtvrtfinále.

Zklamaní hráči Plzně
  • Třinečtí se radují z vítězství na ledě Pardubic autor: Alexandra Mlejnková, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Sparťané vyhráli dlouhodobou část počtvrté od vzniku samostatné české ligy. Poprvé díky tomu získávají i trofej, neboť Prezidentský pohár získává vítěz základní části teprve od sezony 2009/10. Pražané, kteří minulý ročník končili ve skupině o udržení a během léta zcela přebudovali tým, mohou ještě zaútočit na druhý nejlepší bodový výkon v soutěži. Na kontě mají dvě kola před koncem 103 bodů. Vůbec nejlépe si vedly v sezoně 2002/03 Pardubice (111 bodů).

Asistent sparťanského trenéra Patrik Martinec:

"Jsme samozřejmě moc rádi, že se nám podařilo s předstihem získat pohár, ale je to jen první krok. Za chvíli začíná play-off, kde se mažou všechny dosavadní výsledky. Nesmíme se uspokojit tím, že jsme vyhráli základní část, to by bylo to nejhorší, co by nás mohlo potkat."

Mladá Boleslav porazila Plzeň, předkolo jí přesto uniklo

Dohrávku 43. kola začaly oba týmy od úvodního buly svižně. Do první gólové šance se dostal domácí Mikulík - jeho střela z pravého kruhu po samostatném úniku při soupeřově přesilové hře ale skončila na boční síťce plzeňské branky. Mikulík ale po pár minutách složil reparát a skóre nakonec otevřel. Západočeši stačili do konce první třetiny vyrovnat zásluhou Pletky.  Z druhé třetiny uplynulo teprve 46 vteřin a před hostující brankou se nejlépe orientoval Balaštík. Domácí jako kdyby tato branka uspokojila, nechali hostům z Plzně hodně prostoru a ti touto nabídkou nepohrdli. Do konce druhé třetiny naopak stačili vývoj utkání dokonale otočit a vstřelit v krátkém sledu tři branky.

Mladoboleslavští se ale nevzdali a hned na začátku závěrečné třetiny snížili Podkonickým. V dalším průběhu mohli diváci sledovat především snažení domácího mužstva alespoň o vyrovnání nepříznivého stavu. A toto snažení nakonec přineslo úspěch. Když se do závěru třetiny neujala žádná ze šancí, sáhli domácí trenéři ke hře bez brankáře a to se jim vyplatilo, když 50 vteřin před závěrečnou sirénou tečoval Výborného ránu Bahenský. A do třetice dobrý vstup se podařil domácímu mužstvu i v prodloužení, když po 70 vteřinách Balaštík potrestal Kovářovo vyloučení z poslední vteřiny základní hrací doby a svým druhým zásahem v utkání rozhodl.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 38. Somík (Nahodil) - 16. Hrňa z trestného střílení, 35. Hrabal (Zíb, Bonk),44. M. Hořava, 59. Bonk (Zíb). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. Diváci: 7 822.

Hlasy trenérů po utkání:

Petr Novák (Mladá Boleslav): "My jsme dnes chtěli hlavně bodovat proti soupeři, který má nejlepší útok v lize. První třetina byla vyrovnaná, což nás těšilo. Zato druhá nám nevyšla vůbec. Nakonec se nám ale podařilo včas snížit a na konci třetiny i tak trochu šťastným gólem vyrovnat. Prodloužení nám Plzeň usnadnila trochu zbytečným faulem."

Michal Straka (Plzeň): "Po dvou porážkách v řadě jsme dnes hlavně chtěli hrát dobře z obrany, což se nám v první třetině moc nedařilo. Domácí tým nás přehrával, ale v druhé třetině už to bylo o mnoho lepší. Třetí třetina byla trochu kopií té první, kdy jsme opět nehráli dobře vzadu. Nakonec jsme měli i takticky špatný závěr a domácí měli zřejmě i větší vůli po vítězství."

Slavia přišla o šance na vyřazovací boje

Zápas rozdílných třetin začali lépe hosté z Liberce. Již v 5. minutě potvrdil Nedvěd, že se mu proti Slavii daří a svou pátou brankou proti týmu kouče Růžičky otevřel skóre. Poté se prosadil Urban, když bez problémů přešel přes pomalého Valacha a na 3:0 pro Tygry zvyšoval opět Nedvěd, tentokráte dokonce při libereckém oslabení. Když se poté po Krejčíkově zaváhání trefil i Kudrna, přenechal Furch své místo v brance Slavie Kopřivovi.

Dominik Furch po třetím inkasovaném gólu

Změna na postu gólmana zastavila střelecké úspěchy hostů a ve druhé třetině se Slavia dokázala nečekaně vrátit do zápasu. Pražané ani za stavu 0:4 nerezignovali. V rozmezí 33. až 36. minuty se průběh zápasu zcela otočil. Nejprve v přesilové hře snížil důrazný Valach, poté se prosadil dobře hrající Hertl a když Liberec nenastartoval ani oddechový čas, dokonala Slavia svůj návrat do zápasu. Nejprve totiž Krejčík snížil na 3:4 a poté pohotový Pospíšil v další početní výhodě dokonce vyrovnal. Čtyři branky Slavie dělilo 142 sekund.

Ve třetí třetině se tak začínalo od nuly. Více ze hry měla Slavia, Pinc však dlouho odolával. I když často se z ledu zvedal jen hodně pomalu. Když poté trefil Pospíšil v 60. minutě při přesilovce jen tyčku, muselo se prodlužovat. I v nastavené pětiminutovce měli domácí výhodu jednoho hráče v poli, pátý gól ale nepřidali. Naopak v oslabení měli velké šance Štich a Roth. Neuspěli a stejně tak si vedl pár sekund před koncem i Pospíšil. V nájezdech se ovšem z výhry radovali po čtvrté sérii domácí.

HC Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec 5:4 po sam. nájezdech (0:4, 4:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Valach (Micka, T. Hertl), 34. T. Hertl (Sklenář, Kuboš), 35. J. Krejčík (Krenželok, Pospíšil), 36. Pospíšil (Micka, Kadlec), rozhodující nájezd Dušek - 5. P. Nedvěd (Kudrna, Derner), 9. Urban (Vantuch, Vitásek), 14. P. Nedvěd (Derner), 14. Kudrna (P. Nedvěd, Ulrych). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 853.

Hlasy trenérů po zápase:

Jiří Čelanský (Slavia): "Hráčům musíme poděkovat, protože otočit zápas ze stavu 0:4 se nám ještě nepodařilo a asi jsme po první třetině trošku utekli hrobníkovi z lopaty. Doma se nám v sezoně povedl snad jen jeden zápas - proti Spartě. Jinak se hledáme."

Jiří Kalous (Liberec): "Byl to divoký zápas. Jak jsme snadno přišli k vedení 4:0 v první třetině, tak jsme o něj snadno ve druhé přišli. Ve třetí třetině to byl boj o výsledek, oboustranný a urputný. Jsme ale rádi za bod, protože jsme si tím zajistili přímou účast v play-off a ještě se budeme chtít poprat o čtvrtou pozici v tabulce."

Třinec si po výhře v Pardubicích zajistil play-off

Hokejisté Třince dokázali zvítězit v dohrávce 50. kola extraligy na ledě Pardubic 4:1 a zajistili si tak účast minimálně v předkole play-off. Z deváté příčky mohou obhájci titulu zaútočit ještě i na první šestku, kterou uzavírají Vítkovice. Na ty mají Oceláři čtyřbodové manko.

Pardubice - Třinec

Pardubičtí působili velmi matným dojmem, jejich hra byla bez nápadu, během první třetiny si nevytvořili žádnou gólovou šanci. Jednobrankový náskok třince po první třetině byl zasloužený, byť k němu přispělo až trestné střílení v 16. minutě. Ujíždějícího Hrňu fauloval Havíř a faulovaný hráč pak hladce penaltu proměnil, když Růžička vůbec nereagoval.

Vrcholem pardubického trápení ve druhé třetině byla nevyužitá dvojnásobná přesilovka trvající dlouhých 72 vteřin. To hosté se při své třetí přesilovce dokázali prosadit už po šesti vteřinách. Ve 35. minutě se od modré čáry trefil obránce Hrabal. Teprve pak se Pardubičtí probrali z letargie. Ve 38. minutě jim vyšla spolupráce Nahodila se Somíkem a slovenský útočník střelou pod horní tyčku dal kontaktní gól domácích. Pardubičtí ve třetí třetině sice začali hýřit aktivitou, ale ve 44. minutě nepokryli soupeřovu protiakci a Hořava proměnil svůj únik v důležitou třetí branku Ocelářů. V 59. minutě korunovali zasloužený úspěch čtvrtým gólem z hole Bonka do prázdné pardubické branky.

Branky a nahrávky: 38. Somík (Nahodil) - 16. Hrňa z trestného střílení, 35. Hrabal (Zíb, Bonk),44. M. Hořava, 59. Bonk (Zíb). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 7 822.

Ladislav Lubina (Pardubice): "Pokračovali jsme ve výkonu z posledního utkání a dneska jsme byli trapní. Dál k tomu nemám, co více říct."

Jiří Tlačil (Třinec): "Chtěli jsme hrát zodpovědný hokej, protože v posledních zápasech jsme dostali hodně gólů. Myslím, že se nám to povedlo. Celá první třetina byla z naší strany opravdu velice dobrá, měli jsme to pod kontrolou. Ve druhé třetině pod dojmem toho, že jsme inkasovali gól, jsme začali hrát zase jiný hokej, což nefungovalo. Chci poděkovat hráčům, že ve třetí třetině se vrátili k tomu, co jsme hráli v té první, to znamená zodpovědně a s nasazením, jednoduché kombinace."