ČTsport

ČTsport
sobota 24. června 2017 Jan

BPA udělí extralize vysokou pokutu za sponzora Plzně

Velikost textu:
aktualizováno 9. 2. 2012 19:04

Praha - Marketingový partner hokejové extraligy společnost BPA se rozhodl udělit Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) pokutu 13 milionů korun za to, že Plzeň má nepovoleného sponzora. Západočeský klub na dresech propaguje loterijní společnost Bet-at-home, která ale není registrovaná v České republice; to odporuje zákonu, který vstoupil v platnost 1. ledna. Informuje o tom web Aktualne.cz.

Plzeňští hokejisté ještě s logem sponzora na dresech
Plzeňští hokejisté ještě s logem sponzora na dresech

"Tuto informaci jsme obdrželi, nic více k tomu ale momentálně nemohu říci. Předali jsme vše právní kanceláři, se kterou spolupracujeme," řekl asistent ředitele soutěže Antonín Vansa, který má z pohledu APK LH na starosti komunikaci s médii.

BPA se rozhodla využít skutečnosti, že podle smlouvy s APK LH má možnost dát asociaci pokutu milion korun za každý zápas, v němž poruší některý extraligový klub marketingovou smlouvu. A Plzeň od Nového roku odehrála v nejvyšší soutěži třináct utkání. Za udělením pokuty stojí i tlak od společnosti Tipsport, která je generálním marketingovým partnerem celé soutěže.

Plzeň i APK LH o hrozbě pokuty věděly s předstihem, neboť je BPA na začátku roku upozornila na znění zákona a požádala všechny kluby, aby zahraniční sázkové kanceláře nepropagovaly. Plzeň to ale odmítla s tím, že smlouvu s Bet-at-home uzavřela před novelou loterijního zákona a navíc podle rakouské jurisdikce.

"Od začátku ledna jsme APK několikrát vyzvali, aby neporušovala zákon. Reakce asociace i Plzně byly takové, že zpochybňovaly zákon. Tvrdili, že evropské právo je nadřazené. Zákon ale u nás platí," řekla předsedkyně představenstva BPA Jana Obermajerová. Potvrdila, že důvodem pokuty byl i fakt, že aktivita plzeňského klubu poškozuje generálního partnera extraligy.

Spor skončí nejspíše u soudu

Vedení Plzně tvrdí, že se klubu záležitost s pokutou netýká. I proto, že podle svých právních zástupců zákon neporušuje. "Ve světle evropského práva a evropských judikátů vynesených evropským soudním dvorem zákon neporušuje, protože evropské právo je nadřazené tomu českému," uvedl ředitel klubu Václav Jáchim. Celý spor podle něj skončí u soudu. "BPA podle mě není tím, kdo by měl vykládat zákon, ale orgány k tomu určené," dodal Jáchim pro Aktualne.cz.

Na fakt, že západočeský klub, ale například i fotbalová Dukla Praha, kterou sponzoruje společnost bwin, porušují zákon, několikrát upozornili i zástupci ministerstva financí. "Pokud se bwin nebo bet-at-home nezaregistrují v České republice a zároveň si zde neotevřou pobočku, jejich partnerství se sportovními kluby skončí," uvedl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Řecko - Francie
    Sport živě
    ŽIVĚ: Řecko - Francie aktualizováno před 1 hodinou Praha - Šampionát basketbalistek pokračuje. Ve hře byly ještě dvě poslední volné vstupenky na mistrovství světa, které si zajistily Lotyšky a Turkyně. Prvními finalistkami jsou ...
   • ŽIVĚ: Itálie - Německo 1:0
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Itálie - Německo 1:0 vydáno před 45 minutami Krakov – V Krakově se hraje utkání, které velmi zajímá českou reprezentaci. Svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky věří, že nedojde na černý scénář a Italové neporazí své ...
   • Zahájení Olympiády dětí a mládeže vidělo brněnské Výstaviště
    Video
    Zahájení Olympiády dětí a mládeže vidělo brněnské Výstaviště vydáno před 47 minutami Brno – Na brněnském Výstavišti byla zahájena Olympiáda dětí a mládeže. Přes 4000 mladých sportovců ve věku 13–16 let bude soutěžit o svoje první velké medaile. Přímý přenos ...
   • ŽIVĚ: Česko – Dánsko 1:2
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Česko – Dánsko 1:2 aktualizováno před 6 minutami Tychy – Jestli čeští fotbalisté do 21 let chtějí postoupit do semifinále mistrovství Evropy, musejí porazit Dánsko. A to nejlépe co největším rozdílem – při tří a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.