Tlustý se blýskl dvěma góly a asistencí

New York - Hokejový útočník Jiří Tlustý odehrál v NHL nejproduktivnější utkání sezony, když dvěma góly a jednou asistencí režíroval výhru Caroliny 5:2 na ledě Tampy Bay. Všechny body zaznamenal Tlustý v první třetině, v níž se Hurricanes dostali do rozhodujícího trháku 4:1, a po zápase byl vyhlášen první hvězdou.

Jiří Tlustý
zdroj: ČTK/AP

Tlustý stál u zrodu úvodního gólu, z jeho práce u mantinelu těžil skórující Tuomo Ruutu. Tlustý přidal druhou branku hostí po střele z mezikruží a skóre první třetiny uzavřel díky důrazu, kdy si sjel před branku a přihrávka Erika Staala se od něho odrazila za záda Dwaynea Rolosona. Situaci ještě prozkoumal videorozhodčí, který zjišťoval, zda branka nebyla vychýlena ze své pozice dříve, než se do ní dostal puk. Ale byla uznána.

"Myslím si, že lepší třetinu jsme letos nesehráli. Byla úžasná," radoval se Tlustý. Tři body v utkání posbírali i jeho spoluhráči z formace Ruutu a Staal. "Tlačili jsme se do nich. Byli jsme agresivní, útočili jsme, tvořili jsme hru a byli jsme za to odměněni," uvedl Staal.

Rangers už nevedou, přeskočil je Vancouver

Další český útočník Milan Michálek se podílel jedním gólem na vítězství Ottawy 3:0 na ledě New York Rangers. V 54. minutě zakončil rychlý útok hostů a zvýšil na 2:0. Zbylé dvě branky vstřelil Jason Spezza a gólman Craig Anderson kryl všech 34 střel. Rangers přišli o sérii pěti výher i první místo v soutěži. V čele je vystřídal Vancouver, který porazil St. Louis 3:2 v prodloužení. Dílčí vítězství zaznamenal za poražené Blues Roman Polák, který měl v bitce navrch nad Maximem Lapierrem.

Střeleckou pohodu potvrdil Radim Vrbata z Phoenixu, který v Detroitu po nádherné individuální akci vstřelil 21. gól v sezoně. Puk převzal ve vlastním pásmu, na cestě do útočné třetiny se zbavil dvou protihráčů a střela z vrcholu levého kruhu padla za zvuku tyčky do branky. Vrbata se pak prosadil i v rozstřelu, ale nakonec jeho tým prohrál 2:3 po nájezdech. Trenér Red Wings Mike Babcock se tak mohl radovat ze 400. výhry v roli kouče.

Další spolehlivý výkon předvedl Ondřej Pavelec, který zneškodnil 35 z 37 střel, ale nedostalo se mu podpory v útoku, a tak s Winnipegem podlehl San Jose 0:2. Právě koncovka je slabinou Jets a vyšli podruhé gólově naprázdno v posledních čtyřech zápasech. "Nemůžeme se na nic vymlouvat. Musíme zjistit, co je potřeba udělat, abychom to napravili a musíme být na příští zápas připraveni. Dnes jsme si nezasloužili vyhrát," prohlásil Pavelec. Na druhé straně potřeboval Antti Niemi ke druhé nule v sezoně 24 zásahů. Bezbrankový stav změnil ve 34. minutě Logan Couture, pojistku přidal v poslední části Brad Winchester.

Český útočník Michael Frolík podpořil dvěma asistencemi výhru Chicaga 5:2 nad Minnesotou. Domácí rozhodli o úspěchu v prostřední části, kdy soupeři třemi zásahy odskočili na rozdíl tří branek. V dresu poražených zaznamenal jednu přihrávku Marek Židlický.

Boston - Montreal

Po jedné asistenci si připsali i Jaromír Jágr, který s Philadelphií zvítězil na ledě New Yorku Islanders 3:2, a David Krejčí. Ten pomohl Bostonu k výhře 2:1 nad Montrealem a prodloužil svou bodovou sérii na deset zápasů. Během tohoto produktivního období nasbíral 15 bodů za pět branek a deset přihrávek. Jedná se o jeho nejdelší bodovou sérii kariéry, navíc je to i nejdelší bodová série v této sezoně NHL. Za poražené Canadiens nedohrál zápas Mike Cammalleri, který byl po druhé třetině poslán na hotel a později klub oznámil, že byl vyměněn do Calgary.

Mezi hvězdy večera patřil dallaský útočník Loui Eriksson, který dvakrát skóroval a v rozstřelu rozhodl o výhře 5:4 po samostatných nájezdech v Los Angeles. Jednou asistencí se na úspěchu Stars podílel i Radek Dvořák.

Výsledky NHL

Boston - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 2. Caron, 44. Lucic (Krejčí) - 53. Y. Weber (T. Kaberle). Střely na branku: 30:34. Diváci: 17 565.

NY Islanders - Philadelphia 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky: 41. Okposo, 60. Tavares - 18. Hartnell (Jágr), 34. Simmonds, 59. Couturier. Střely na branku: 35:22. Diváci: 11 751.

NY Rangers - Ottawa 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 29. a 56. Spezza, 54. M. Michálek. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18 200.

Tampa Bay - Carolina 2:5 (1:4, 1:0, 0:1)

Branky: 15. Thompson, 23. Purcell -5. a17. Tlustý, 4. T. Ruutu (Tlustý), 16. Harrison, 54. Brent. Střely na branku: 36:32. Diváci: 16 553.

Detroit - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 20. Filppula, 51. Franzén, rozhodující nájezd Zetterberg - 10. Vrbata, 44. Pyatt. Střely na branku: 42:27. Diváci: 20 066.

St. Louis - Vancouver 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 4. a2 7. Arnott - 3. a 38. Burrows, 61. D. Sedin. Střely na branku: 33:21. Diváci: 18 231.

Colorado - Nashville 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 32. a 61. Legwand, 49. S. Kosticyn - 7. O'Reilly, 13. Landeskog (Hejduk). Střely na branku: 35:29. Diváci: 16 905.

Winnipeg - San Jose 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 34. Couture, 43. Winchester. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 94,59 procenta. Střely na branku: 24:37. Diváci: 15 004.

Chicago - Minnesota 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky: 37. a 60. Bolland (na druhou Frolík), 12. Shaw (Frolík), 29. Hayes, 30. Stalberg - 7. Setoguchi (Židlický), 49. Brodziak. Střely na branku: 30:23. Diváci: 21 490.

Calgary - Anaheim 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka: 62. B. Jones. Střely na branku: 19:23. Diváci: 19 289.

Los Angeles - Dallas 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 2:1, 2:1 - 0:0)

Branky: 27. Kopitar, 30. Lewis, 47. Johnson, 49. D. Brown - 15.,55. arozhodující nájezd Eriksson, 15. Nyström (Dvořák), 28. Goligoski. Střely na branku: 41:38. Diváci: 18 118.