Ostrava - Jihlava

Pavelec vychytal Winnipegu výhru, hattrickem zazářil Doan

New York - Jedenatřicet zákroků českého brankáře Ondřeje Pavelce přispělo v sobotním utkání NHL k vítězství Winnipegu 2:1 v prodloužení na ledě Buffala. Čtyřiadvacetiletý gólman si spravil chuť po minulém startu, kdy dostal šest branek v Montrealu, a byl druhou hvězdou zápasu. Pavelec sice v utkání inkasoval jako první, ale Blake Wheeler ve 40. minutě vyrovnal skóre a v prodloužení rozhodl Johnny Oduya.

Ondřej Pavelec
zdroj: AP autor: Gary Wiepert

K prodloužení ale nemuselo vůbec dojít, protože v předposlední minutě zápasu dali domácí gól. Jenže rozhodčí chvíli předtím přerušil hru, neboť ztratil z dohledu kotouč, který ležel na Pavelcově betonu. "Měl by to být gól, ale rozhodčí byl v těžké pozici a musel se rychle rozhodnout. A rozhodl se přerušit hru," konstatoval domácí kapitán Jason Pominville. "Měl jsem puk mezi betony a slyšel jsem píšťalku. Takže to nemohl být gól," uvedl český brankář.

Hokejisté Detroitu i s přispěním branky Jiřího Hudlera smazali v Torontu tříbrankový deficit, ale nakonec prohráli 3:4. Red Wings doplatili na špatný vstup do zápasu, kdy v úvodních dvanácti minutách třikrát inkasovali. V úvodu třetí části po Hudlerově dorážce srovnali krok, vzápětí však definitivně strhl vedení na stranu domácích Joffrey Lupul.

Třemi góly se v sobotu blýskl kapitán Phoenixu Shane Doan, který svým prvním hattrickem v NHL zařídil výhru 5:1 nad New Yorkem Islanders. Pětatřicetiletý Kanaďan, který má v soutěži odehráno přes tisíc zápasů, potřeboval ke střeleckému umu i dávku štěstí. Po jeho třetí brance zbývala do konce utkání jedna desetina sekundy.

Celá akce se seběhla velmi rychle. Whitney přebral pět sekund před koncem puk na obranné modré čáře, zavezl ho do útočného pásma a nahrál ho Doanovi. "Věděl jsem, když získal puk, že se mě bude snažit najít. Musel jsem najít síly na protiútok, protože už jsem byl vyčerpaný," uvedl Doan. "Nemůžu uvěřit, že to prošlo. Trvalo to dlouho, ale jsem šťastný, že už to (hattrick) mám," dodal.

Doan měl před utkáním na svém kontě 38 dvougólových zápasů, což je v historii NHL nejvyšší počet bez přidání třetí trefy. Shodou okolností se na rekordu podílí i Petr Sýkora, který sérii 38 utkání s dvěma brankami přerušil hattrickem v prosinci 2008. A taky proti Islanders. Doanův hattrick musel ještě potvrdit videorozhodčí. "Obával jsem se, že jsme to nestihli. Jel jsem k rozhodčím a říkal jsem jim: Už mu to trvá dlouho, nějakých 16 let. Řekněte jim do Toronta, že už se stejná situace nemusí opakovat," usmál se Whitney.

V roli nahrávačů působili v zápasech sobotního programu NHL také čeští útočníci Martin Erat a Vladimír Sobotka, kteří si shodně připsali po dvou asistencích. Erat přispěl k výhře Nashvillu 5:2 nad Carolinou a St. Louis zdolal se Sobotkovým přičiněním Colorado 4:0. Kanadský útočník Jarome Iginla vstřelil pětistý gól v NHL a stal se 42. hráčem v historii soutěže, který této mety dosáhl. Ze současných hokejistů dali v NHL více branek jenom Jaromír Jágr (658) a Teemu Selänne (649).

Buffalo - Winnipeg 1:2 v prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)Branky: 32. Myers - 40. Wheeler, 61. Oduya. Brankář PAVELEC odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,87 procenta. Střely na branku: 32:41. Diváci: 18 690.

Toronto - Detroit 4:3 (3:0, 0:2, 1:1)
Branky: 5. Kessel, 9. Phaneuf, 12. Steckel, 48. Lupul - 27. Bertuzzi, 36. Kronwall, 45. HUDLER. Střely na branku: 18:40. Diváci: 19 536.

St. Louis - Colorado 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 4. Berglund, 13. Shattenkirk (SOBOTKA), 22. Arnott (SOBOTKA), 30. Backes. Střely na branku: 39:15. Diváci: 19 150.

Nashville - Carolina 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky: 38. a 47. Hörnqvist (na druhou ERAT), 10. S. Weber (ERAT), 14. C. Smith, 55. Ellis - 49. a 58. Harrison. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17 113.

Phoenix - NY Islanders 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)
Branky: 2., 22. a 60. Doan, 24. Pyatt, 35. Ekman-Larsson (VRBATA, KLESLA) - 10. Nielsen. Střely na branku: 25:32. Diváci: 13 350.

Calgary - Minnesota 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Branky: 43. Bouma, 49. Iginla, 52. Glencross - 54. Heatley. Střely na branku: 36:28. Diváci: 19 289.

San Jose - Washington 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
Branky: 26. Demers, 40. Burns, 41. Marleau, 49. Vlasic, 59. Mitchell - 27. Wideman, 41. J. Ward. Brankář VOKOUN odchytal za Washington 59 minut, inkasoval čtyři góly z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,47 procenta. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17 562.

Montreal - Tampa Bay 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 26. Blunden, 28. Pacioretty, 60. Cole - 4. Lecavalier. Střely na branku: 28:24. Diváci: 21 273.

Pittsburgh - New Jersey 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 5. Malkin - 29. Henrique, 32. Kovalčuk, 42. Zubrus (ELIÁŠ). Střely na branku: 42:27. Diváci: 18 594.

Los Angeles - Columbus 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 32. Clitsome. Střely na branku: 31:18. Diváci: 18 118.