FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha B

Neuvirth vychytal v souboji s Pavelcem čisté konto

Winnipeg - Jediný gól rozhodl ve čtvrtečním utkání NHL souboj českých gólmanů mezi Michalem Neuvirthem z Washingtonu a Ondřejem Pavelcem z Winnipegu. První jmenovaný nakonec vychytal své první čisté konto v letošní sezoně a dovedl Capitals k výhře 1:0. Oba mladí čeští gólmani předvedli skvělý výkon a celý zápas se trumfovali v povedenějších zákrocích. Neuvirth zlikvidoval všech 26 střel, Pavelec o jednu více. Když už se zdálo, že zápas skončí po 60 minutách 0:0, trefil se 74 sekund před koncem třetí třetiny Alexander Ovečkin a zajistil Washingtonu nejtěsnější vítězství.

Michal Neuvirth
zdroj: AP autor: Luis M. Alvarez

"V první třetině předvedl Neuvirth několik neuvěřitelných zákroků, díky nimž nás udržel ve hře," pochválil svého spoluhráče Ovečkin. "Pak jsme se stále zlepšovali a myslím, že v poslední dvacetiminutovce jsme už hráli dobře a vytvořili si víc šancí než soupeř," dodal ruský kanonýr. "Předvedli jsme dnes velmi dobrý týmový výkon. Ve třetí třetině jsme domácí téměř k ničemu nepustili," radoval se po utkání třiadvacetiletý Neuvirth a ocenil výkon svého o necelý rok staršího krajana na druhé straně kluziště. "Jako malí kluci jsme spolu s Pavelcem hráli. Oba jsme dnes myslím předvedli stejně dobrý výkon, ale já měl na konci o trochu víc štěstí. Byla to skvělá bitva," dodal Neuvirth.

Obránce Jaroslav Špaček vstřelil ve svém třetím utkání v dresu Caroliny po přestupu z Montrealu premiérový gól v sezoně a Hurricanes díky němu porazili Vancouver 4:3. Špaček se prosadil ve 47. minutě, když v přesilové hře zvýšil vedení svého týmu na 4:2, hosté pak už dokázali pouze snížit. Canucks přitom v polovině utkání vedli už 2:0, ještě do druhé přestávky ale domácí vyrovnali a v třetím dějství dokonali obrat. Hrdinou zápasu se stal dvaadvacetiletý útočník Drayson Bowman, který vstřelil dvě branky.

Tomáš Plekanec v závaru před brankou Flyers
zdroj: ČTK/AP

Na sedm zápasů protáhli vítěznou šňůru hokejisté Philadelphie díky výhře 4:3 na ledě Montrealu. Zápas rozhodl za stavu 3:3 gólem ve 49. minutě Andrej Meszároš po přihrávce Jaromíra Jágra, jednu asistenci si připsali také Jakub Voráček a v dresu Canadiens Tomáš Kaberle.

Letci se dokázali vypořádat nejen s nepříjemným soupeřem, ale také se zprávou, že už ve zbytku sezony nemohou počítat se svým kapitánem Chrisem Prongerem. Vedení klubu v průběhu první třetiny oznámilo, že veterán zotavující se po otřesu mozku nezasáhne do základní části ani případného play-off. "Zápas a tuhle zprávu ale od sebe musíme jasně oddělit. Nemělo by zapadnout, jak těžký zápas dnes naši hráči zvládli, zaslouží si velké uznání," pochválil mužstvo trenér Peter Laviolette. "Tenhle tým prostě odmítá přijmout porážku. Odhodlání hráčů a vůle, s jakou hrají, to je něco úžasného."

Martin Hanzal v dresu Phoenixu se pere o puk

Rozhodující gól však padl poměrně jednoduše. Jágr vybruslil od zadního mantinelu mezi kruhy, odtud poslal puk na modrou čáru Meszárošovi a ten dělovkou přes clonícího českého spoluhráče poslal puk do sítě. Jágr tak bodoval pošesté z posledních sedmi zápasů, v nichž zaznamenal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Svůj patnáctý gól v sezoně vstřelil Radim Vrbata a přispěl jím k výhře Phoenixu nad Edmontonem 4:2. Na dva góly přihrál Martin Hanzal, jednu asistenci si v utkání připsal Michal Rozsíval. Kromě gólu si Vrbata málem vysloužil také osobní trest. Krátce před jeho trefou totiž rozhodčí neuznali nejspíš regulérní gól Hanzalovi kvůli faulu na brankáře a Vrbata se na muže v pruhovaném prudce osočil. "Je zábavné, jak Češi umí ve vypjatých okamžicích výborně mluvit anglicky," utahoval se ze spoluhráče Ray Whitney.

Martin Havlát se dvěma přihrávkami podílel na velkolepém obratu San Jose. V duelu s Coloradem prohrávali Žraloci po dvou třetinách 2:4, v třetím dějství však třemi góly během necelých pěti minut otočili skóre a zvítězili 5:4.

Dvě asistence si ve čtvrtek připsal také Martin Erat a jeho Nashville udolal Detroit 4:3.

Výsledky NHL

NY Islanders - Dallas 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Branky: 17. Grabner, 39. Okposo -9. L. Eriksson, 42. Morrow, 45. Benn. Střely na branku: 27:29. Diváci: 9 288.

Carolina - Vancouver 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky: 36. a 41. Bowman, 40. T. Ruutu, 47. Špaček - 6. Bieksa, 30. Raymond, 49. Burrows. Střely na branku: 41:36. Diváci: 15 292.

Columbus - Los Angeles 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky: 37. Carter (Prospal) - 45. Drewiske, 49. Brown. Střely na branku: 25:41. Diváci: 16 090.

Montreal - Philadelphia 3:4 (0:1, 3:2, 0:1)

Branky: 26. Desharnais (T. Kaberle), 34. Leblanc, 40. E. Cole - 13. Talbot (Voráček), 26. Zolnierczyk, 39. Simmonds, 49. Meszároš (Jágr). Střely na branku: 31:25. Diváci: 21 273.

St. Louis - NY Rangers 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky: 8. Berglund, 12. Perron, 42. Steen (Polák), 58. Arnott - 37. Del Zotto. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18 121.

Nashville - Detroit 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)

Branky: 56. a 59. Weber (na první Erat), 11. Legwand (Erat), 38. Tootoo - 6. Holmström, 31. Zetterberg (Hudler), 32. Lidström. Střely na branku: 21:40. Diváci: 17 113.

Winnipeg - Washington 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka: 59. Ovečkin. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 28 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,4 procenta - Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 26 střel neinkasoval. Střely na branku: 26:28. Diváci: 15 004.

Phoenix - Edmonton 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky: 16. Korpikoski (Rozsíval), 40. Vrbata (Hanzal), 52. Doan, 55. Ekman-Larsson (Hanzal) - 37. a 47. Hall. Střely na branku: 42:20. Diváci: 9 397.

Tampa Bay - Calgary 5:4 v prodl. (1:1, 3:1, 0:2 - 1:0)

Branky: 6. Purcell, 31. Pyatt, 33. Malone, 40. Thompson, 61. Stamkos - 20. Stajan, 22. Iginla, 41. Bourque, 57. O. Jokinen. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17 241.

San Jose - Colorado 5:4 (1:2, 1:2, 3:0)

Branky: 3. Clowe, 22. Handzuš (Havlát), 48. Burns (Havlát), 49. Pavelski, 52. Couture - 6. a 24. Stastny, 20. O'Reilly (Hejduk), 39. Winnik. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17 562.