Vrbata dvěma góly zařídil výhru Phoenixu

New York - Útočník Radim Vrbata potvrdil ve středečním utkání NHL výbornou střeleckou formu dvěma góly, kterými přispěl k výhře Phoenixu 4:2 nad Anaheimem a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Český hokejista, který v létě podepsal s týmem novou tříletou smlouvu na devět miliónů, se po slabším startu do sezony rozstřílel a v posledních jedenácti utkáních dal deset branek.

Radim Vrbata
zdroj: ČTK/AP

V úvodních osmi utkáních zaznamenal třicetiletý útočník jen tři body, v následujících dvanácti ale svou bilanci rozšířil o deset gólů a pět asistencí. Proto se po zápase kolem něho shlukli zámořští novináři a ptali se na tajemství jeho střelecké formy. "Raději bych mluvil o něčem jiném. Nechci na to moc myslet. Prosím," odvětil Vrbata.

"Je to otázka sebevědomí a to teď Vrby má. Je velmi schopný v útočném pásmu, a když hraje s tímhle sebevědomím, je nebezpečný," řekl obránce Phoenixu Keith Yandle, který v první třetině vyrovnal na 1:1. Poté přišly Vrbatovy chvíle. Nejdříve z levého kruhu zužitkoval střelou do odkryté branky zpětnou přihrávku Martina Hanzala. Poté ho našel Oliver Ekman-Larsson dlouhou přihrávkou z vlastního pásma najetého na modré čáře a rychlý kontr zakončil Vrbata bekhendovou kličkou. "Pamatuji si, že před pár lety dal 24 branek v nějakých 57 zápasech a byl ve formě. Dokáže hrát mimořádně," řekl kapitán Coyotes Shane Doan.

Zářil i odolný Fleischmann

Hlavní hvězdou zápasu se ve středu stal i floridský útočník Tomáš Fleischmann, jenž dvěma krásnými asistencemi přispěl k výhře 2:1 nad New York Rangers a upevnil si pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL. V prvním případě na sebe Fleischmann strhl drzým průnikem pozornost tří protivníků a z volného prostoru těžil Jason Garrison. Při druhé gólové situaci český útočník rychlou kličkou obelstil obránce a předložil puk skórujícímu Krisi Versteegovi.

Tomáš Fleischmann s hráči Floridy

"Vypadá to, jakoby měl puk připevněný k hokejce na provázku. Umí s ním věci, že až zírám," řekl Garrison na adresu českého útočníka, který v posledních sedmi utkáních nasbíral deset bodů. Fleischmann prokázal i odolnost. V polovině utkání ho nemilosrdně udeřil Andre Deveaux loktem do hlavy, ale Fleischmann se z těžkého direktu otřepal a po pár minutách v kabině se vrátil do hry. Po utkání ale šel na podrobnější lékařskou prohlídku. Deveaux obdržel pětiminutový trest a byl vyloučen do konce zápasu.

Jaromír Jágr nastoupil po problémech s třísly a dvouzápasové přestávce opět za Philadelphii, ale jeho návrat netrval dlouho. Devětatřicetiletý útočník na začátku druhé třetiny utkání na ledě New York Islanders odstoupil kvůli opětovným potížím s třísly. I bez Jágra, který v zápase zaznamenal dva záporné body, otočili Flyers nepříznivý stav 1:3 a vyhráli 4:3 v prodloužení. Na obratu se dvěma góly podílel Danny Briere, jednu asistenci si za vítěze připsal Jakub Voráček.

Souboj českých brankářů vyhrál Vokoun

Ze souboje dvou českých brankářů vzešel vítězně Tomáš Vokoun, který díky 22 úspěšným zákrokům dovedl Washington k výhře nad Winnipegem 4:3 v prodloužení. Na druhé straně se Ondřej Pavelec zapotil více, když kryl 33 pokusů. Domácí hráči byli blíže k vítězství už v základní hrací době, ale Jets třikrát smazali jejich jednobrankové vedení. "Snažili jsme se být trpěliví a bez ohledu na to, jak se vyvíjel zápas, jsme si stále hráli svou hru. A to se vyplatilo," podotkl Vokoun.

Útočník Jiří Tlustý zaznamenal gól a asistenci, přesto s Carolinou nakonec podlehl Montrealu 3:4 po samostatných nájezdech. Tlustý se prosadil už po 34 sekundách hry, kdy lehkým nahozením od modré čáry překvapil gólmana Carey Price. V šesté minutě zvýšil vedení Anthony Stewart, ale hosté se z nepovedeného vstupu oklepali a skóre otočili.

Podobný kousek se povedl i Bostonu, který po první třetině prohrával v Buffalu 0:2, v dalším průběhu ale i díky asistenci Davida Krejčího otočil skóre a zvítězil 4:3 po samostatných nájezdech. Obhájce trofeje si tak připsal desátou výhru za sebou a po nepovedeném vstupu do sezony se propracoval mezi nejlepší týmy Východní konference. Z VIP prostoru sledoval utkání i Dominik Hašek, který za Buffalo odchytal devět sezon.

Výsledky NHL

Buffalo - Boston 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)

Branky: 12. Ehrhoff, 16. Vanek, 32. Brennan - 24. Seguin, 36. Marchand, 44. Chára (Krejčí), rozhodující nájezd Pouilot. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 690.

New Jersey - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 25. Zubrus (Eliáš), rozhodující nájezd Kovalčuk - 47. Boll (Prospal). Střely na branku: 24:36. Diváci: 15 585.

NY Islanders - Philadelphia 3:4 v prodl. (3:1, 0:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 1. a 11. Okposo, 19. Grabner -55. a63. Briere, 1. Meszároš, 26. Hartnell (Voráček). Střely na branku: 32:33. Diváci: 11 086.

Pittsburgh - St. Louis 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)

Branky: 44. Sullivan, 55. J. Neal - 6. Nichol, 51. Langenbrunner, 65. Pietrangelo (Sobotka). Střely na branku: 33:43. Diváci: 18 583.

Washington - Winnipeg 4:3 v prodl. (2:2, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 14. a 62. Chimera, 6. Sjomin, 24. Bäckström - 14. Ladd, 17. Wellwood, 53. Little. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procenta. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18 506.

Carolina - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 1. Tlustý,6. A. Stewart, 44. Sutter (Tlustý) - 30. Eller, 41. Cammalleri, 45. Moen, rozhodující nájezd Gionta. Střely na branku: 33:34. Diváci: 14 862.

Detroit - Calgary 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)

Branky: 7. a 43. Holmström (na první Hudler), 28. I. White, 53. Dacjuk, 54. Filppula (Hudler) - 21. a 46. O. Jokinen, 23. Morrison. Střely na branku: 30:22. Diváci: 20 066.

Florida - NY Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 11. Garrison (Fleischmann), 22. Versteeg (Fleischmann) - 25. Stepan. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17 461.

Minnesota - Nashville 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)

Branky: 42. Heatley, 50. Brodziak, 54. Clutterbuck - 6. Tootoo, 54. Suter (Erat). Střely na branku: 30:25. Diváci: 16 981.

Dallas - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 43. Benn (Dvořák), 60. Eriksson, 63. Ott -25. M. Richards, 26. Westgarth. Střely na branku: 38:24. Diváci: 11 779.

Phoenix - Anaheim 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky: 17. a 38. Vrbata (na první Hanzal), 14. Yandle, 45. Ekman -Larsson - 6. S. Koivu, 54. Perry. Střely na branku: 29:21. Diváci: 9 124.

Colorado - Vancouver 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 18. Malhotra, 28. Burrows, 60. Kesler. Střely na branku: 24:29. Diváci: 15 538.

San Jose - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 38. Demers. Střely na branku: 21:34. Diváci: 17 562.