úterý 25. července 2017 Jakub

Hokejisté Kanady jsou v semifinále, Norsko rozstříleli 8:2

aktualizováno 15. 5. 2008 09:09

Halifax (Kanada) - Hokejisté Kanady splnili na mistrovství světa v ledním hokeji úlohu favorita a ve čtvrtfinále porazili Norsko vysoko 8:2. Cesta domácích za očekávaným vítězstvím však nebyla zpočátku tak jednoduchá. Seveřané drželi ještě těsně před polovinou zápasu stav 2:2. Hattrickem se na jejich výhře podílel útočník Derek Roy.

Ilustrační foto

"Javorové listy" jsou tak i nadále jediným týmem, který v průběhu
šampionátu neztratil ani bod. V pátečním semifinále se Kanada utká se
Švédskem, které porazilo v prodloužení český výběr. Kanaďané si proti houževnatému soupeři, který je hodně potrápil v osmifinálové fázi, nemohli přát lepší vstup do utkání. Skóre otevřel už po 37 vteřinách nejproduktivnější hráč turnaje Heatley, který si tak připsal desátou branku.

V osmé minutě ale dostalo Norsko 101 vteřin dlouho výhodu přesilové hry pět na tři, když v krátkém časovém rozmezí zamířili na trestnou lavici Burns s Doanem, a Ask ji proměnil ve vyrovnání. V polovině úvodního dějství si dvojnásobnou početní výhodu vybojovali pro změnu Kanaďané a také ji využili. St. Louis a Green trefili tyč, obléhání Grotnesovy branky ukončila až úspěšná Getzlafova dorážka.

Do druhé třetiny vstoupili Kanaďané se snahou vypracovat si proti snaživému soupeři bezpečný náskok, opak se ale stal skutečností. Ve 26. minutě Olimb nádhernou ranou opět vyrovnal. Krátce na to mohli jít Norové dokonce do vedení, když Ask zakončoval přečíslení dvou na jednoho. Pozorný Ward ale schoval jeho tvrdou střelu do lapačky. Vedoucího gólu se Kanada dočkala až pouhou vteřinku před návratem druhého potrestaného hráče na led, když se trefil Toews.

I při dalším gólu si Kanaďané vypomohli svou velkou zbraní v podobě přesilové hry, Roy si vyjel od hrazení do středu hřiště a přidal čtvrtý gól favorita. Navíc sám za necelé tři minuty zvýšil na 5:2. A když pak Nash ve 45. minutě po parádně načasované přihrávce od Heatleyho zvýšil znovu při početní výhodě na 6:2, bylo o postupujícím definitivně jasno a zápas se změnil v exhibici Kanady.