pondělí 22. května 2017 Emil

Čeští hokejisté zdolali Bělorusko a postoupili do čtvrtfinále MS

aktualizováno 10. 5. 2008 21:22

Québec (Kanada) - Čeští hokejisté zdolali v dnešním utkání osmifinálové skupiny E na mistrovství světa v Québeku Bělorusko 3:2 po samostatných nájezdech a definitivně si zajistili postup do čtvrtfinále. Rozstřel rozhodl Aleš Kotalík, který si tak připsal v utkání dvě trefy. Poslední zápas v této fázi turnaje čeká svěřence kouče Aloise Hadamczika v pondělí od 1:00 SELČ proti Švédsku.

Česko:Bělorusko

Češi nastoupili proti Bělorusku ve stejné sestavě jako v podařeném čtvrtečním utkání se Švýcarskem, jen se do hry dostal navíc i třináctý útočník Hanzal. Hadamczikův výběr měl sice převahu, ale pokusy z dálky běloruský gólman Koval kryl. Do šancí se český tým dlouho nedostával, přestože chvílemi soupeře zatlačil do jeho obranného pásma. Plekanec zpoza branky brankáře z Grodna nepřekvapil, v deváté minutě se dostal do největší šance Kohn, ale Koval jeho pokus opět kryl.

Vrbata a Krejčí pak zkoušeli štěstí z dálky a brejk dvou na jednoho nevyšel podle přestav dvojici Erat - Rolinek. Bělorusové hrozili ojediněle, ale nebezpečně. V 11. minutě Sergej Kosticyn přihrával bratru Andreji, ale ten byl včas pokrytý. Nebezpečná byla i teč Salejova nahození, střelu Zadělenova z dobré pozice včas zblokoval Michálek. V 19. minutě se ale Bělorusové radovali z vedení, když po Salejově střele úspěšně dorazil Čupris.

Na přelomu první a druhé třetiny hráli Češi první přesilovku v utkání, ale ještě před pauzou se neprosadil v závaru Vrbata a stejný hráč po 80 vteřinách druhého dějství tvrdou ránou pouze otřásl Kovalem, který po přerušení chvíli zůstal ležet. Ve 24. minutě minutě po efektní otočce před brankou nestihl zakončit Eliáš.

Vzápětí pykal Hadamczikův výběr za příliš mnoho hráčů na ledě, ale ubránil se a navíc mohl vyrovnat. Kohn se dostal s Novotným do přečíslení dvou na jednoho, zvolil střelu, ale zamířil nad branku. Při plném počtu hráčů na ledě se neujala Eliášova teč Kubovy střely od modré čáry a těsně minula branku Hejdova rána.

Snaha českého týmu byla dlouho bezzubá a kouč Hadamczik proto zamíchal se sestavou. A v 37. minutě se prosadil nově složený útok Irgl, Plekanec, Rolinek. Posledně jmenovaný v dorážce dostal puk za brankovou čáru bruslí, ale sudí gól po poradě s videorozhodčím uznali. Pokusy Andreje Kosticyna a Kotalíka už na bezbrankovém stavu před druhou pauzou nic nezměnily.

Bělorusové, kteří potřebovali k udržení naděje na postup do čtvrtfinále získat tři body, vstoupili do závěrečného dějství aktivně. Po Kulakovově šanci si sudí opět u videa potvrdili, že se puk za Hniličkova záda nedostal. Následoval český nápor - Koval zlikvidoval Kotalíkův pokus i Fleichmannův bekhend, neuspěl ani Vrbata.

Bělorusku se ale podařilo dostat podruhé v utkání do vedení. Deset minut před koncem prostřelil Hniličku tvrdou ránou mezi betony Andrej Kosticyn. V 54. minutě ale Plekanec našel zpoza branky Kotalíka a svou třetí trefou na turnaji vynutil prodloužení. Nebezpečně ještě pálil Andrej Kosticyn, větší šance ale měli Češi. Faulovaný Hlinka ale neuspěl, při Salejově vyloučení měl další šanci Kotalík.

Ani nastavený čas neurčil vítěze a rozhodnutí padlo až v nájezdech, které mírně pozdržely problémy s rolbou. V rozstřelu nejdříve překonal Kovala Vrbata, poté neuspěli Andrej Kosticyn s Eliášem. Meleško v druhé sérii sice vyrovnal, ale rozhodl Kotalík, protože Grabovskij na Hniličku nevyzrál.