pátek 28. července 2017 Viktor

Favorité z Ruska a Finska se na očekávané výhry hodně nadřeli

aktualizováno 10. 5. 2008 14:31

Québec/Halifax (Kanada) - Favorité pátečních zápasů v osmifinálových skupinách hokejového mistrovství světa Rusko a Finsko sice předvedli mohutnou střeleckou kanonádu na brankáře soupeřů z Běloruska a Lotyšska, ale bez výrazného efektu. Outsideři proto ve snaze o senzaci statečně odolávali: Lotyši drželi vyrovnaný stav 1:1 až do 51. minuty, Bělorusko dokonce sebralo Rusům bod a prohrálo až po samostatných nájezdech.

Finský útočník se žene vstříc lotyšské brance.

Rusové se tak zásluhou dvoubodového zisku posunuli do čela tabulky skupiny E před český tým, když v jejich prospěch hovoří výhra ve vzájemném duelu. Češi se tak zatím nedočkali definitivy účasti ve čtvrtfinále, kterou jim mohlo přinést ruské vítězství v normální hrací době. Finům pomohl tříbodový zisk na druhou příčku za vedoucí Kanadu ve skupině F.

Rusko prohrávalo po dvanácti minutách již 0:2 a ještě po druhé třetině 1:2. Poté sice dokázalo výsledek otočit, ale bojovní Bělorusové, které držel nad vodou výtečný výkon brankáře Vitalije Kovala, stihli necelé čtyři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnat.

Prodloužení rozhodující trefu nepřineslo a ke slovu se tak dostaly samostatné nájezdy. Ty vyhráli Rusové 2:1, když vítězný gól zajistil Alexej Morozov. Na střely dominovali Rusové poměrem 55:23.

Také Finové se v pátek proti houževnatému Lotyšsku, jež přitom na turnaji dosud porazilo pouze Slovince, hodně trápili, ale nakonec jim k výhře stačila základní hrací doba. Velkou komplikací se pro hráče Suomi ukázal fakt, že hned od druhé minuty prohrávali, když se po 87 odehraných vteřinách prosadil Darzinš.

K obratu poté Finové potřebovali nevídaný počet 64 střel na hrdinu utkání gólmana Edgarse Masalskise. Pouze dva puky - z holí Pihlströma a Kapanena - však proklouzly za jeho záda.