čtvrtek 21. září 2017 Matouš

Čeští hokejisté splnili roli favorita, porazili Dánsko 5:2

aktualizováno 2. 5. 2008 22:14

Québec - Čeští hokejisté zdolali v úvodním utkání na mistrovství světa v Québeku Dánsko 5:2 a uhráli povinné tři body do základní skupiny D. Čtyřmi kanadskými body za dva góly a stejný počet asistencí se zaskvěl útočník Radim Vrbata. Další zápas čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v neděli od 19:00 SELČ proti Rusku.

Útočník Aleš Kotalík oslavuje gól na 2:1 v zápase s Dánskem.

Češi nastoupili v úplně prvním utkání celého šampionátu už i s obráncem Židlickým, ale vstup do utkání vyšel Dánům. Ti se prosadili z první nebezpečné akce a po 31 vteřinách jim zajistil vedení střelou od modré čáry obránce Lassen. Hadamczikův výběr se snažil odpovědět, ale od 5. minuty se bránil při Vrbatově vyloučení a po Greenově tečované střele pomohla českému týmu tyč.

Vyrovnání se dočkal favorit přesně po osmi minutách úvodní části. Při signalizovaném vyloučení přihrál Kaberle na levý kruh pro vhazování Vrbatovi a útočník Phoenixu už Hirsche prostřelil. Po šancích Fleichmanna na české straně a Lassena se Staalem na dánské se dočkali vedení ve 14. minutě Češi. Při Degnově vyloučení nejdříve na brankáře Aalborgu nevyzrálo celé trio elitní formace Eliáš, Krejčí a Erat, ale Kotalík už se střelou k pravé tyči uspěl.

Další nápor ale čeští hokejisté nezužitkovali a Dánové se dočkali v 18. minutě vyrovnání. Hansen přešel přes Michálka i Kaberleho a zajistil nerozhodný stav po úvodní třetině.

Ve druhé části už ale Češi zlomili odpor snaživého soupeře. Po Hejdově střele ještě neúspěšně dorážel Krejčí, ale v 25. minutě se natlačil před branku Vrbata a bekhendem zasunul puk vedle Hirschova betonu. Odpovědět mohli z brejku Dánové, ale Madsenovu přihrávku v přečíslení Kjaergaard nezpracoval.

Český tým získával stále větší převahu a vedení pojistil v 32. minutě Irgl, který dorážkou své vlastní střely nedal Hirschovi šanci. Dánové byli pod tlakem, ale skóre nenarůstalo. Klepišova střela a teč Krejčího si cestu do branky nenašly a neuspěl ani po uvolnění od Irgla zblízka Eliáš.

V úvodu závěrečné části na pět minut odstoupil po zásahu hokejkou do obličeje ze hry obránce Michálek. Český tým měl nadále převahu, ale dlouho se mu nedařilo zvýraznit brankový rozdíl. Hejda trefil boční síť, těsně minul branku i Eliáš, vzápětí i Erat. Devět minut před koncem Vrbata blafákem rovněž netrefil, Hanzal ale pohotově našel najíždějícího Hejdu, který už zvýšil na 5:2.

Další šance zůstaly nevyužité. Klepiš na Hirsche nevyzrál ve hře behkendovým blafákem a dánský gólman kryl i další pokus o fintu nové akvizice Omsku při trestném střílení, které bylo v 54. minutě nařízeno za Andreasenův faul na Hanzala. Mezitím zlikvidoval Hnilička Greenovu možnost.

Výsledek - skupina D:

Česká republika - Dánsko 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Vrbata (T. Kaberle, Hanzal), 14. Kotalík (Vrbata, Kuba), 25. Vrbata (Fleischmann), 32. Irgl, 51. Hejda (Hanzal, Vrbata) - 1. Lassen (Damgaard, Hansen), 19. Hansen. Rozhodčí: Looker, Sterns - Feola (všichni USA), De Hann (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 8369.