Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Vancouver v prodloužení udolal Boston a vede už 2:0

Vancouver - Hráči Vancouveru jsou po prvních dvou domácích utkáních finále hokejové NHL v polovině cesty za vytouženým pohárem lorda Stanleyho. Canucks se zisku nejcennější hokejové trofeje, první ve čtyřicetileté historii kanadského klubu, přiblížili vítězstvím 3:2 v prodloužení, které jim zajistil už v 11. vteřině nastaveného času útočník Alex Burrows. Série se nyní stěhuje na půdu Bostonu, kde se v noci z pondělí na úterý odehraje třetí díl finálové bitvy.

Burrows zaznamenal v zápase celkem tři body za dvě branky a asistenci, přičemž jeho vítězný zásah byl druhým nejrychlejším gólem v prodloužení v historii slavné soutěže. Primát má na kontě Brian Skrudland z Montrealu, jenž ve druhém utkání finále 1986 zaskočil Calgary již po devíti vteřinách. "Když jdete do prodloužení, tak víte, že se se může stát úplně cokoliv," řekl ke svému zásahu šťastný střelec Burrows.

"Někteří hráči na to prostě mají talent. A on (Burrows) je jedním z nich. Už vstřelil několik podobně důležitých gólů. Už před pár lety dal gól v prodloužení proti St. Louis. Nemám tušení, proč to tak je, ale někteří hráči prostě ten talent mají," uvedl na adresu třicetiletého hrdiny zápasu další forvard Ryan Kesler.

Vancouver zařadil oproti prvnímu souboji finále do sestavy centra a zároveň specialistu na vhazování Malhotru, který se po zranění oka již neměl v této sezoně objevit na ledě. Jeho úvodní střídání ocenili diváci bouřlivými ovacemi, ale chvilku nato jim zatrnulo, když puk mířil na zcela osamoceného Krejčího před gólmanem Luongem. Český forvard ve službách Bostonu byl však z obrovské příležitosti natolik zaskočený, že vůbec nedokázal zakončit.

Ryan Kesler:

"Pro nás je nejdůležitější, že nacházíme cesty, jak vyhrát v tom nejdůležitějším období celého roku. A tyto cesty potřebujeme umět najít kdykoliv, ať je to v prvních 11 vteřinách prodloužení, nebo 18 vteřin před koncem třetí třetiny."

Oproti prvnímu utkání hrála obě mužstva mnohem disciplinovaněji a prvním vyloučeným byl až v polovině 11. minuty Chára. Nedovolené bránění však muselo kapitána Bruins hodně mrzet, neboť 12 vteřin před vypršením trestu načala svůj velký večer první hvězda zápasu Burrows. Kanonýr Kosatek zkusil štěstí z poměrně velkého úhlu a procedil kotouč za záda strážce bostonské branky Thomase.

Recchi se stal rekordmanem finále NHL

V úvodu druhé třetiny si zahrál poprvé v početní výhodě také Boston, ale Luongo v ní fantasticky vychytal Recchiho, který zakončoval v obrovské šanci sám z hranice brankoviště. Přesně po 29 minutách ale bylo vyrovnáno. Krejčí se za brankou domácích zbavil výtečným manévrem právě Burrowse, nabil na modrou Boychukovi a po jeho ráně korunoval zvýšenou aktivitu svého týmu úspěšnou dorážkou Lucic.

Netrvalo dlouho a po první trefě Medvědů do černého ve finálové sérii přišla i druhá. V polovině 31. minuty se proti pravidlům provinil Rome, v následné přesilovce nahodil kotouč střelou zápěstím od modré čáry Chára a veterán Recchi si úspěšnou tečí spravil chuť po předchozím selhání. Vzápětí Thomas na druhé straně vychytal obrovskou možnost Hansena.

Vedoucím gólem na 2:1 pro Bruins se stal Recchi ve 43 letech a 123 dnech nejstarším hráčem NHL, který kdy skóroval ve finálové sérii. Výrazně překonal svého předchůdce Igora Larionova, jenž se před devíti lety zapsal v dresu Detroitu do střelecké listiny, když mu bylo 41 let a 189 dnů. "Odehráli jsme solidní zápas a myslím, že hlavně ve druhé třetině jsme hráli opravdu moc dobře," komentoval povedenou pasáž svého týmu Recchi.

Burrows byl u všech tří gólů Canucks

Ve třetím dějství hnala vyprodaná hala své miláčky za vyrovnáním a to také skutečně přišlo. V 50. minutě po Edlerově nahození Burrows ideálně připravil střeleckou parketu Danielu Sedinovi a ten zacílil přesně. Krátce poté se Vancouver dostal v rychlém sledu do přečíslení dvou na jednoho, a dokonce čtyř na jednoho, ale neuspěl. Stejně dopadl i Krejčí, když po individuální akci zamířil mimo brankovou konstrukci.

Tim Thomas:

"Jak už jsem řekl po prvním utkání; prohra je pořád prohrou. A je úplně jedno, jestli prohrajete 0:5 nebo tak, jak jsme prohráli my. Tak jako tak, porážky páchnou."

Na řadu přišlo prodloužení, jež se ale hrálo pouhých 11 sekund. Boston sice vyhrál buly, ale puk rychle ztratil a ten se dostal k Burrowsovi. Hráč, jemuž původně pro tento duel hrozil trest, neboť jeho kousnutí do Bergeronova prstu prověřovala disciplinární komise, sice neuspěl po vytáhnutí Thomase z brankoviště s původním záměrem o zakončení, ale dojel kotouč jako první u zadního hrazení a dokázal ho dostat do prázdné branky.

Boston tak sice na kanadské půdě odehrál i napodruhé velmi povedený zápas, ale znovu mu zbyly jen oči pro pláč. I proto, že předvedli dobré výkony, ale prohrávají 0:2 na zápasy, mohou být Bostonští o to více zklamaní. "Ale i tak si můžeme z toho zápasu odnést hodně pozitiv. Jakmile nastoupíme do letadla, už se musíme soustředit na další zápas a těšit se na to, že teď nás čekají utkání před našimi fanoušky. Ze všeho nejdříve se musíme pokusit v sérii snížit na 1:2," vyhlížel Recchi třetí zápas série.

Vancouver - Boston 3:2 v prodloužení (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Burrows (Higgins, Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) - 29. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (Chára, Bergeron). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 860. Stav série: 2:0.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Rome, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, McQuaid, KABERLE - Horton, KREJČÍ, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - Peverley, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články