Golfista roku

Severské finále. Finsko se střetne se Švédy

Bratislava - Soupeřem českých hokejistů v boji o třetí místo na mistrovství světa na Slovensku budou Rusové, kteří prohráli v dnešním druhém semifinále s Finskem 0:3. Vítězný gól vstřelil v 26. minutě výjimečným způsobem útočník Mikael Granlund. Repríza loňského klání o zlato začne v neděli v 16 hodin, Finové se od 20:30 utkají ve finále s přemožitelem českého týmu Švédskem. Kamery České televize i web sportživě.cz budou u toho. Od úvodního buly se hrál velmi rychlý hokej. Jako první vážněji zahrozil Morozov, finský gólman Vehanen byl ale připraven a šanci bez potíží kryl. V osmé minutě si v tísni před jeho brankovištěm připravil dobrou palebnou pozici Kuljomin, neuspěl však ani on. ČT má on-line práva pouze na utkání české hokejové reprezentace. Další informace získáte také na webu mshokej.cz.

On-line textový přenos

51:15

Kovalčuk to zkusil z úhlu, střela byla nepřesná.

47:21

Koivu přihrál Altonenovi, ale zakončoval Ruutu. Neměl štěstí.

26:32

Morozov na druhé straně minul, Ovečkin se ještě snažil puk doklepnout.

23:30

Utkání začíná dostávat spád, hokej se hraje nahoru dolů, ale nic výrazného se zatím neurodilo.

--:--

Hráči obou týmů už jsou na ledu, čeká se na začátek duelu.

--:--

Vehanen je nejlepším hokejistou druhé strany.

--:--

Barulin vyhlášen nejlepším hráčem Ruska.

60:00

Finsko postupuje do finále! Rusko si zahraje s Českou republikou o bronzové medaile.

59:55

Kovalčuk ještě, aby se neřeklo, zkusil pozornost Vehanena, na finské střídačce už se radují.

59:40

Rusové už vyrovnat jistě nestihnou, v Bratislavě uvidí diváci severské finále Švédsko - Finsko.

59:21

Na hřišti zůstává ležet obránce Kukkonen.

59:10

Kujomin v šanci, Vehanen skvěle zasáhl.

58:39

Šarvátka před finskou bránou, Rusům tečou nervy.

58:00

Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny, Rusové se stále snaží.

57:22

Ovečkin to zkusil, se zlou se od finských obránců potázal.

57:16

Nikulinova střela, zablokovaná.

57:05

Radulov vypálil, o půl metru ale minul.

56:28

Vyloučení na finské straně - dvě minuty za nedovolené bránění dostává Granlund. Malá naděje pro ruský tým.

56:00

Finové se snaží držet kotouč, Rusové musí čekat, až jejich soupeři udělají chybu.

54:47

Kalinin ve slušné šanci. Finové však mohou být klidní.

53:56

I tak se ale sborná drží ve finském pásmu.

53:09

Rusové hráli v šesti. Vehanen si bere novou hůl. Za příliš mnoho hráčů na ledě jde na trestnou lavici Radulov.

52:45

Vehanen hraje s přeraženou holí v bráně.

52:40

Ovečkinovu střelu Vehanen vyráží.

49:53

Je to tak, Finsko bude hrát ve čtyřech, a to rovnou čtyři minuty.

49:53

Afinogenov se drží za obličej. Vypadá to, že finský obránce Vaananen půjde na trestnou lavici.

49:15

Využitá přesilovka - Finsko zvyšuje na 3:0! Immonen dokázal usměrnit puk do správné díry Barulinovy brány díky hezké žabičce Granlunda.

48:44

Ruský hráč jde znovu na trestnou lavici za sekání do brankáře - dnes už potřetí! Tentokrát jde o Kovalčuka, který s rozhodnutím nebyl spokojen a čárového rozhodčího pěkně "zpucoval".

47:40

Finsko vede 2:0, zvýšil Lajunen, když ujel ruským obráncům, vystřelil na Barulina, který puk neudržel.

47:03

Barulin nevěděl o rozjetém Ruutuovi a teď mu nechtěně nabídl kotouč.

46:32

Granlund stále krouží před ruskou bránou - přidá další "florbalový" kousek?

46:01

Granlund zkusil překvapit Barulina.

45:38

Ovečkin opět sekl Vehanena, omluvil se, ale zase si jde sednout na trestnou lavici jako ve druhé třetině. Finové si zahrají další přesilovku.

45:05

Afinogenov nabídl Ovečkinovi skvělou střelu, ten však minul.

44:39

Pesonenova střela šla mimo.

43:56

Barulin na druhé straně ledově klidný při "zástřelu" Finů.

43:45

Rusové opět před Vehanenem, nakonec je však hra přerušena pro postavení Arťjuchina v brankovišti, vhazovat se bude ve středním pásmu.

42:30

Těreščenko vypálil, metr a půl v dobrém postavení Vehanen kryl. Finská obrana začíná mít trhliny.

42:10

Velký tlak Ruska před Vehonenem. Nejdříve to zkoušel Komarov, pak Ovečkin, k puku se dostal i Afinogenov.

40:18

Vhazování před Barulinem.

40:01

Je tu třetí třetina utkání.

40:00

Kapanen byl zasažen holí v obličeji, to už se ale pískat nebude a druhá třetina končí. Stav zápasu se nezměnil, Finsko stále vede o jeden gól.

39:50

Ruutovu střelu Barulin vyrazil.

39:02

Puk vyletěl po teči Koiva ze hřiště.

38:31

Ovečkin sekl Vehanena, omlouval se, sudí však jeho zpytování nevyslyšeli a jde na lavici.

36:59

Kovalčuk zahrál vysokou holí, nikdo z rozhodčích si toho nevšiml.

36:15

Ruská přesilovka - na Ovečkina šel kotouč, nakonec mu utekl do středního pásma.

35:49

Hodně přísný trest - Aaltonen dostal dvě minuty za zdržování hry.

35:44

Zinoviev mohl vyrovnat, po něm ještě Radulov, ale Vehnanen měl oči všude.

35:38

Koivu nedokázal udržet kotouč u Barulina proti dvěma Rusům.

35:15

Rusové marně hledají cestu ven z vlastního území.

34:30

Salmela to zkusil od modré, Barulin byl připraven.

33:21

Rusko se vymanilo z tlaku.

32:46

Granlund minul.

32:43

Rusové už jsou ve čtyřech, Finsko je ale stále svírá v kleštích.

32:32

Na trestnou lavici míří Nikulin. 11 sekund budou hrát Rusové v oslabení 3 na 5.

31:15

Finové jsou v plném počtu, kdežto Rusové opět faulovali.

31:11

Kuljominovu střelu srazil Koivu.

30:43

Za faul na Kapanena si jde posedět Arťjuchin. Vypadá to, že rozhodčí si jej všímají daleko více než v předešlých utkáních. Poměr sil se tak vyrovná.

30:27

Zinoviev trefil tyč!

30:04

Puk končí v hledišti, vhazuje se ve středu hrací plochy.

29:57

Na ledě jsou za Rusy samá křídla, žádný centr. Sborná se snaží ve finském obranném pásmu.

29:01

První vyloučený dnešního semifinále. Za hákování bude dvě minuty sedět Pyorala na trestné lavici a Rusko si zahraje první přesilovku.

28:41

Nokelainen tvrdě vypálil, nic z toho nebylo.

28:25

Vhazuje se před Vehanenovou bránou, Finové ihned poslali kotouč do rohu a vyrazili kupředu.

27:12

Nikulin nedostal čas ke střele, přesto alespoň posunul puk k bráně, Vehanen neměl problémy.

25:19

Pihlstrom v další obrovské šanci trefil tyč!

25:13

A je to potvrzeno, gól platí.

25:13

Granlund předvedl hodně slušný kousek! Vybojoval kotouč v rohu, objel Barulinovu branku, "florbalovsky" si nabral puk na čepel hokejky a zavěsil pod horní tyčku. Finsko vede nad Ruskem 1:0, rozhodčí si však ověřují záběry.

25:10

Pesonen v obrovské šanci, Barulin ani nevěděl, kde je puk, spoluhráči pak brankáři přijeli na pomoc a čisté konto uhlídali.

23:57

Ťutinova střela prosvištěla kolem finské brány.

21:48

Kulikov byl v dobré šanci, před bránou Vehanena však trefil jen jednoho z Finů.

20:59

Zakázané uvolnění Rusů.

20:50

Koivu a Ruutu si vypracovali první šanci druhého dějství, Barulin ovšem moc zasahovat nemusel.

20:11

Hned zakázané uvolnění, vhazovat se bude ve finském obranném pásmu.

20:01

A druhá třetina právě začala.

20:00

První třetina skončila rozmíškou Komarova s Těreščenkem, zapojili se i další hráči. Na stavu to ale nic nemění - zatím 0:0.

19:40

Jaakola se srazil s Ovečkinem, ten je v klidu. Finský hráč střet ovšem neustál a ihned mířil na střídačku. Teď je v péči lékařů.

17:56

Tři na dva, Kovalčuk následně vystřelil a Vehanen s velkým štěstím vyrazil.

17:05

Zatím se hraje dost opatrný hokej, nikdo nechce udělat chybu.

16:15

Ve střelách na branku je zatím Finsko lepší - zkusilo to osmkrát. Rusko vystřelilo šestkrát.

14:27

Hned poté se u ruské branky trochu pošťuchovalo, žádný trest ale nepadl.

14:27

Koivu se snažil něco vymyslet, hned poté ovšem vypálil Aaltonen. Barulin kryl.

13:34

Těreščenko obkroužil Vehanenovu branku, vzápětí měli šanci hned dva ruští hráči, ale ani jeden z nich s ní dobře nenaložil.

12:50

Ovečkin zkusil pořádně vypálit, Vehanen ovšem vyrazil.

12:02

Granlund ve velké šanci! Prokličkoval se až ke střele, ale ruský brankář byl pohotový.

11:27

Severský výběr se snaží vymyslet, jak Barulina pokořit.

10:58

Arťušov pálil, Radulov se ještě snažil tečovat, ale nic platné to nebylo.

10:15

Finové oproti úvodnímu tlaku lehce polevili, ze hry má zatím o něco více výběr kouče Bykova.

08:16

Největší šanci Rusů nezužitkoval Kuljomin, Vehanen si poradil, když šel puk přímo doprostřed brány.

07:36

V Orange Areně je vyprodáno.

06:43

Puk v ochranné síti, vhazovat se bude v ruském obranném pásmu.

05:49

Ke kotouči se dostala i ruská hvězda Ovečkin, které se na turnaji zatím nedaří.

05:35

Ruský brankář musel opět zakročit, Finové zkouší něco vymyslet v útoku.

04:37

Hra se přenesla na druhou stranu, Finsko se snaží na sbornou tlačit.

04:01

Sílu hokejky si vyzkoušel Morozov.

03:42

Rusové teď krouží v útočném pásmu.

01:50

Vaananen zkusil postřeh Barulina, ten neměl potíže.

01:38

A Finové hned začali s náporem.

00:15

Vzhazuje se u branky Barulina.

00:01

Utkání Rusko - Finsko právě bylo rozehráno.

--:--

Rusové nastoupí v dnešním utkání v červených, Finové v bílých dresech.

Na druhé straně kluziště se o největší šanci Seveřanů v prvním dějství postaral mladíček Granlund, když se skvělou individuální akcí prokličkoval z rohu kluziště až před brankáře Barulina, ten ale sklapl k sobě betony včas. Ještě před první přestávkou připravil Těreščenko velkou šanci pro Zaripova, jenž však netrefil kotouč podle svých představ.

Druhá třetině patřila jasně Finům, kteří byli lepší v pohybu a svého soupeře také výrazně přestříleli poměrem 14:6. Nokelainen sice ještě z dobré pozice minul, ale v 26. minutě přišel zřejmě nejkrásnější gól celého šampionátu. Granlund po vyhraném vhazování Finů v útočném pásmu nabral za Barulinovou klecí puk na čepel hole, rychle s ním objel branku a kotouč nad ramenem ruského gólmana hodil pod horní tyč.

Vedení Finů potvrdil následně i videorozhodčí a po pouhých pár vteřinách od opětovného zahájení hry mohlo být dvoubrankové, ale Pihlströmův bekhend skončil pouze na levé tyči Barulinovy branky. Poté minul v šanci Ovečkin a v polovině základní hrací doby mohl při první početní výhodě celého zápasu vyrovnat Zinovjev, při zakončení do odkryté branky ale trefil pouze horní tyč.

Do třetí části Rusové vlétli s obrovským úsilím a snahou co možná nejdříve vyrovnat, Afinogenov s Ovečkinem a krátce po nich i Těreščenko ovšem ztroskotali na výtečném Vehanenovi. V 46. minutě musel Ovečkin na trestnou lavici, a přestože sborná oslabení vcelku bez potíží přečkala, pár vteřin po návratu obávaného kanonýra na led inkasovala podruhé. Lajunen se dostal k dorážce vlastní střely a z nulového úhlu překvapil Barulina.

Jen minutu poté byl stejně jako předtím Ovečkin vykázán na trestnou lavici za seknutí do Vehanena další hvězdný forvard Kovalčuk, ale už za 31 sekund se mohl do hry vrátit. Granlund totiž zpoza branky ideálně našel najetého Immonena a ten se trefil přesně k tyči. Otřesení Rusové měli v tu chvíli na zázrak jen něco málo přes polovinu třetí třetiny, ale i přes několik šancí se nakonec nedočkali ani čestného úspěchu.

Rusko - Finsko 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Ország (SR) - Arm (Švýc.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 9272.