pondělí 24. dubna 2017 Jiří

Rusové otočili zápas s Kanadou a postoupili do semifinále

aktualizováno 12. 5. 2011 23:14

Bratislava - Hokejisté Ruska zkompletovali čtveřici semifinalistů MS na Slovensku. Ve čtvrtfinále porazili Kanadu těsně 2:1, přestože ještě na začátku 50. minuty prohrávali. V pátečním boji o finále čeká sbornou od 20:15 Finsko, v odpoledním semifinále na sebe narazí Česko a Švédsko. ČT má internetová práva pouze na utkání české reprezentace. Informace o šampionátu najdete na serveru mshokej.cz.

Zklamaní hokejisté Kanady

On-line přenos (ukončen):

--:--

Kanaďané mají na sobě tradiční červené dresy s javorovým listem na prsou, Rusové jsou v bílém.

00:00

Zápas právě začal.

00:05

Dvě minuty za nedovolené bránění dostal po pěti sekundách Ilja Kovalčuk.

00:35

Phaneufovu střelu nemusel ruský gólman Barulin řešit.

02:05

Rusové se skvěle bránili a z protiútoku zahrozil Kovalčuk, který na led naskočil z trestné lavice.

02:25

První strkanici za ruskou brankou rozhodčí uklidnili.

03:40

Kanaďané jsou v úvodu aktivnější. Usadili se v útočné třetině. Nápor završil obránce Colaiacovo střelou od modré.

04:28

Horní tyč zachránila Rusko. Tavares se dostal k puku před Barulinem a k úvodnímu gólu měl blízko.

05:11

Kanaďané hráli v šesti. Trest si odpyká Stewart. Rusko hraje první přesilovku.

07:00

Radulov prostrčil zpoza branky puk na Těreščenka. První střela Rusů na branku ale v síti neskončila.

07:11

Skončila ruská přesilovka.

08:15

Barulin vyrazil Nashovu střelu z úhlu.

08:30

Další velká šance Rusů. Afinogenov se prosmýkl kanadskou obranou až před gólmana Berniera. Ten však stačil včas srazit betony.

09:35

Také Arťuchin se dostával do nebezpečné blízkosti před Berniera, ale nestihl zakončit.

11:10

Závar před kanadskou brankou. Nikulin zavezl kotouč do útočné třetiny, překvapivě nahrál napříč pásmem Afinogenovovi, jeho střelu se pokusil dorazit Ovečkin.

12:20

Tavares se Skinnerem se důrazně rvali o puk u ruské branky. Bezvýsledně.

14:25

Clutterbackovo nahození se pokusil před Barulinem tečovat Zajac.

15:25

Puk je na ruské střídačce. vhazovat se bude ve středním pásmu. Oba týmy o toto pole bojují, nechtějí v něm propadnout.

16:10

Zinovjev se pokoušel prokličkovat kanadskou obranou.

16:50

Radulov s Kovalčukem šli na samotného beka Burnse. Ten jim překazil přihrávku přesným zásahem hokejkou.

1 2 3 4 »

Kanada měla okamžitě po pěti vteřinách od úvodního vhazování k dispozici přesilovku, což jen podpořilo její velký úvodní tlak, ovšem ruský brankář Barulin při něm neinkasoval. Následně hráli první přesilovku také Rusové - Radulov našel zpoza branky Těreščenka, který první střelu sborné mezi tyče namířil ve vyložené příležitosti jen do gólmana Berniera. Po skončení přesilovky se proháčkoval do šance Afinogenov, ale Bernier sklapl k sobě betony včas.

Vynikající hokej, který zvedal diváky ve vyprodaném hledišti ze sedadel, pokračoval i v druhé třetině. Kanaďané po své drtivé střelecké převaze v první dvacetiminutovce (17:6) už sice neměli zdaleka tolik navrch, ale v polovině 26. minuty je poslal do vedení Spezza, kterého ideálně našel před Bernierem bránící Pietrangelo. Vyrovnat mohli Morozov a ve své další slibné příležitosti Těreščenko, jenže Bernier zůstával nadále pozorný a neprůstřelný.

Vjačeslav Bykov: "Byl to jeden z našich nejlepších zápasů na turnaji. Zápasy mezi Ruskem a Kanadou jsou vždy zajímavé a je jen škoda, že tento souboj hokejových velmocí přišel už ve čtvrtfinále a jeden z týmů tak musí předčasně domů."

Ken Hitchcock: "Byl to úžasný zápas a oba týmy do toho daly úplně všechno, za což zaslouží uznání. Nakonec rozhodlo to, že do vývoje zápasu vstoupili s jeho blížícím se koncem ti nejlepší hráči, které mají Rusové v mužstvu."

Hned v úvodu třetí třetiny napálil Nikulin horní tyčku, od níž se puk za zády bezmocného Berniera odrazil ještě k jeho pravé tyči a následně zpět do hřiště. Hrálo se dál, ale sudí se posléze k inkriminovanému momentu vrátili a po dlouhé konzultaci s českým videorozhodčím Halasem usoudili, že gól nepadl.

K obratu zavelel Kajgorodov

Rusové si tak na vyrovnání museli počkat až do svého oslabení na začátku 50. minuty, kdy se Kajgorodov na kruhu pro vhazování po Barulinově levici zmocnil puku a místo prostého vyhození vyrazil k nevídanému sólu. Obhodil si dva kanadské hráče, ustál i seknutí holí od Phaneufa a rychlou střelou zápěstím vyrovnal. "To změnilo celý zápas. Ten gól byl neuvěřitelný," ocenil parádní individuální kousek svého spoluhráče útočník Maxim Afinogenov.

Kanaďané poté zvýšili obrátky, Skinner ale pálil pouze do Barulina. V 53. minutě ovšem Radulov ideálně našel zpoza Bernierovy branky mezi kruhy zapomenutého Kovalčuka, jenž pohotově zamířil mezi betony kanadského gólmana a převážil vývoj skóre na stranu sborné. Kanaďané se sice hnali za vyrovnáním, ale to už jim v atraktivní a dramatické bitvě nepřinesla ani závěrečná minutová hra bez brankáře. "Je to fakt špatný pocit," ulevil si kanadský zadák Dion Phaneuf. "Přijeli jsme sem vyhrát a byli jsme blízko. Je to hodně velké zklamání," dodal po zápase.

"Je to vždy o velké rivalitě mezi Kanadou a Ruskem. Kanaďané mají výborný mladý tým, v němž je hodně emocí. Nejdůležitější je, že jsme vyhráli a postoupili do semifinále. A je jedno, kdo dal góly. Ukázali jsme, že máme charakter, přičemž někteří naši hráči nastupovali do dvou útoků. A také náš gólman byl dneska fantastický," zhodnotil duel Kovalčuk.

Kanada - Rusko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 26. Spezza (Pietrangelo) - 50. Kajgorodov, 53. Kovalčuk (Radulov, Kalinin). Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 9 300.