čtvrtek 27. dubna 2017 Jaroslav

Chicago bude obhajovat Stanley Cup díky pomoci Minnesoty

New York - Hokejisté Chicaga se stali posledním účastníkem play off NHL. Obhájce Stanleyova poháru sice prohrál v závěrečném utkání základní části 3:4 s Detroitem, ale sezonu si prodlouží díky pomoci Minnesoty, která zdolala jejich konkurenta Dallas 5:3. "Ještě nikdy v životě jsem nebyl tak nadšený po zápase, v kterém jsem neúčinkoval," prohlásil trenér Chicaga Joel Quenneville po utkání Minnesoty s Dallasem, které sledoval v televizi. Pokud by hráči Stars, kteří měli na kontě čtyři výhry za sebou, zvítězili v normální hrací době nebo v prodloužení, postoupili by na úkor Chicaga.

Detroit - Chicago

Chicago bylo před nedělními zápasy NHL v lepší výchozí pozici než Dallas a potřebovalo k jistotě play off získat proti Detroitu alespoň bod. K němu ho ve 26. minutě přiblížil přesnou střelou z mezikruží Michael Frolík. Z vedení se ale Blackhawks dlouho neradovali, neboť v následujících třech minutách hosté skóre otočili. Detroit už v závěrečné části vedení nepustil a naopak i díky jedné asistenci Jiřího Hudlera dvakrát odskočil domácím na rozdíl dvou gólů. Blackhawks pokaždé ztrátu stáhli, ale na vyrovnání a vytoužený bod nedosáhli.

Dallas nastoupil v Minnesotě tři hodiny po skončení duelu v Chicagu a podle trenéra Stars Marka Crawforda byla nálada v týmu euforická. Jeho svěřenci ji taky v první třetině přetavili ve vedení 2:1. V prostředním dějství ale jejich aktivita ochabla, vystřelili jen třikrát a záhy byl stav 2:3 v jejich neprospěch. Ještě sice dokázali srovnat krok, ale ve 47. minutě jim zasadil ránu bývalý hráč Dallasu Antii Miettinen a výhru pak hokejisté Wild podtrhli gólem do prázdné branky.

V souboji dvou nejslabších týmů letošním ročníku porazilo Colorado na svém ledě Edmoton 4:3 v prodloužení. K vítěznému zakončení sezony přispěl gólem a přihrávkou český útočník Milan Hejduk, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Nejlepším hráčem utkání byl symbolicky zvolen Adam Foote, který sice v duelu nebodoval, ale jednalo se o jeho poslední utkání v NHL.

Pravděpodobně naposledy zažil trenérské napětí na střídačce NHL Jacques Lemaire. Pětašedesátiletý kouč uvedl po výhře New Jersey 3:2 nad Bostonem, na které se jedním gólem podílel i Patrik Eliáš, že končí. "Chci si užívat života. Chci si užívat s rodinou," prohlásil Lemaire, který Devils převzal v prosinci a naučil je zase vyhrávat. New Jersey s ním zvítězilo v 29 ze 49 zápasů a v jednu chvíli snížilo ztrátu na play off z 27 na šest bodů.