úterý 17. října 2017 Hedvika

Oceláři rázně vykročili za postupem

aktualizováno 12. 3. 2011 20:49

Třinec - Třinectí Oceláři proti Litvínovu na úvod série zvítězili v poměru 6:0 a podobný výsledek zaznamenali v dnešním pátém utkání, kdy se výhrou 6:1 ujali vedení 3:2 na zápasy. Vrátili tak Litvínovu dvě porážky ze severu Čech a po pátém čtvrtfinále jsou krok od postupu. Brankostroj režíroval nejproduktivnější hráč série Martin Růžička, který si připsal gól a dvě asistence. Šestý zápas, v němž už Oceláři mohou rozhodnout o postupu do semifinále, se hraje v pondělí v Litvínově.

Utkání HC Benzina Litvínov - HC Oceláři Třinec

Třinec v play off poprvé nasadil uzdraveného reprezentanta Adamského a do soupeře se opřel hned ze startu. Po desetiminutovém jiskření před litvínovskou brankou sejmul tlak z beder favorita Lojek, který ve 12. minutě dělovkou od modré čáry prostřelil gólmana. Během necelých tří minut Slezané nabrali uklidňující dvougólový náskok. Silně jim k tomu pomohl litvínovský bek Gula, který ztratil kotouč ve středním pásmu, a Kohn proměnil sólo nekompromisní střelou pod břevno. Horní tyčka v závěru první části uchránila Severočechy od třetí pohromy, když se o ni zastavilo Semanovo nahození v přesilovce.

Oceláři však neubrali a i v druhém dějství diktovali tempo. Třetí gól vypracoval Polák, který v bruslařském souboji předstihl Kubáta, poslal puk před branku a Květoň ho snadno umístil do sítě. Vítěz základní části se definitivně uklidnil. Hosté se naopak dlouho nemohli prosadit a snad až průnik Hübla v 27. minutě se dal považovat za šanci, leč Hamerlík se překvapit nenechal.

HC Oceláři Třinec - HC Benzina Litvínov

Příležitosti na domácí straně utěšeně přibývaly; Volke se vyznamenal proti ranám Hrni a Poláka, ale po zaváhání Černoška, nezištné přihrávce Růžičky a trefě Varadi do odkryté klece byl absolutně bezmocný. Po čtvrtém gólu to Litvínov zabalil. Před třetí částí protočil gólmany, ale Hübl kapituloval už po 16 sekundách, když svůj pátý zásah v sérii zaznamenal Růžička.

Hosté dohráli zápas laxně a až bez zájmu. Jejich rozklad po dalším kiksu v rozehrávce dokonal Polanský. Ještě většímu debaklu Litvínov unikl i proto, že Adamský s Orsavou prováhali další tutovky. V úplném závěru při dvojnásobné přesilovce hosté Jánským alespoň snížili a pokazili Hamerlíkovi osmé čisté konto v sezoně.

HC Oceláři Třinec - HC Benzina Litvínov 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Lojek (M. Růžička, Hudec), 15. Kohn, 25. D. Květoň (Polák, Zíb), 39. Varaďa (M. Růžička), 41. M. Růžička (Varaďa, Bonk), 43. Polanský - 59. Jánský (Jareš, Lukeš). Rozhodčí: Šindler, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8, navíc Vopat (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4859. Stav série: 3:2.

Liberec proti Slavii udržel naděje v postup

Hokejisté Liberce dnes zdolali Slavii 2:0 a snížili stav série na 2:3. Vítěznou branku vstřelil v 35. minutě Tomáš Vak, v power play při oslabení Bílých Tygrů v závěru pojistil výsledek kapitán Petr Nedvěd. Gólman Tomáš Vošvrda ozdobil svůj první start v play off od začátku v extraligové kariéře čistým kontem. Šestý zápas je na programu v pondělí v Praze.

Úvodní třetina nabídla spíše opatrnou hru, Slavia však byla nebezpečnější. Ve třetí minutě po přečíslení dvou na jednoho po Svobodově přihrávce přestřelil Pospíšil. Ve 12. minutě se v přesilovce po přečíslení domácích dostal sám před libereckého gólmana Micka, ale neuspěl. Na straně domácích měl nejlepší střeleckou pozici po objetí branky mezi kruhy Vak, ale slávisté jeho pokus zblokovali. Největší šanci měl v poslední minutě úvodní části po Kadlecově střele Jiří Doležal, ale Vošvrda držel čistý štít.

Ve druhé části Liberec zvýšil aktivitu, přečkal pak Štichovo vyloučení a od poloviny utkání měl čím dál větší tlak, ale Kopřiva svůj tým držel. Nejdříve vypíchl hokejkou puk unikajícímu Bartovičovi, pak pokryl také Klimentův sólový únik. O chvíli později ve 35. minutě už se ale Bílí Tygři radovali, když Bartovičovu přihrávku z pravé strany od mantinelu usměrnil před brankovištěm za Kopřivova záda Vak.

Na začátku třetí části v přesilovce po narážečce s Podkonickým zakončoval Čakajík, ale Kopřiva puk vytlačil na tyč. Další možnost měl Podkonický. Slavia se dostala do přečíslení dvou na jednoho, Vondrkova přihrávka na Svobodu neprošla, ale bránící liberecký hráč si málem srazil puk nešťastně do vlastní branky. Kopřivu pak neprostřelili ani Kudrna s Hořavou, Slavia odolala i při Jelínkově trestu. Severočeši pak ale také při Kudrnově pobytu na trestné lavici hosty do šance nepustili. Stejné to bylo i na druhé straně po Kadlecově faulu. Pak šel pykat Štich, Slavia sáhla k power play a v čase 56:36 kapitán Nedvěd z vlastního obranného pásma trefil prázdnou bránu.

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Vak (Bartovič, Trončinský), 57. P. Nedvěd. Rozhodčí: Fraňo, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 2:3.