neděle 19. listopadu 2017 Alžběta

Vokoun pomohl Floridě k výhře čistým kontem

New York - Čeští hokejisté byli hlavními strůjci vítězství Floridy 3:0 ve čtvrtečním utkání NHL na ledě Calgary. Brankář Tomáš Vokoun zneškodnil všech 27 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, útočník Radek Dvořák si vysloužil druhé nejvyšší ocenění za góly z 5. a 8. minuty. Asistenci u třetího gólu, který vstřelil v poslední části Shawn Mattias, si připsal Rostislav Olesz. Florida ztratila úvodní dva zápasy v sezoně shodně o gól, přestože v obou případech soupeře přestřílela. V Calgary ale zaskočili domácí v úvodu efektivní koncovkou Dvořáka a po dvě třetiny soupeře téměř k ničemu nepustili.

Tomáš Vokoun

Dvořák se prosadil v obou případech za asistence Martyho Reasonera. Poprvé dorazil jeho střelu do odkryté branky, podruhé se trefil z pravého kruhu pro vhazování. Střele stál v cestě Reasoner hlídaný dvěma obránci, a brankáři Kiprusoffovi tak zakryli výhled.

Letní personální třesk v Tampě, kdy došlo v klubu ke změnám i na úrovni vlastníků, generálního manažera či trenéra, má na tým zatím pozitivní vliv. Lightning procházejí soutěží bez ztráty bodu, přičemž třetí výhru si připsali po výhře 3:2 ve Philadelphii. Vítězný gól dal český obránce Pavel Kubina.

Velký návrat se odehrál v Dallasu, kam přijel bývalý kapitán Stars Mike Modano. Čtyřicetiletý útočník působil v Dallasu dvacet sezon a výrazně se zasloužil o rozvoj hokeje v Texasu. Modanovi, který nyní v Detroitu nastupuje v jednom útoku s Jiřím Hudlerem, se dostalo od domácích fanoušků téměř minutové ovace ve stoje během první reklamní pauzy, kdy se na obří kostce objevilo: "Děkujeme, Miku". Třetí nejproduktivnější americký hokejista v historii NHL ale s výsledkem nemohl být spokojený, protože Detroit prohrál 1:4. U jediné branky hostů si asistenci připsal Hudler.

Minnesota zničila Edmonton přesilovými hrami. Wild využili čtyři početní výhody a zvítězili v domácím prostředí 4:2. Dvěma góly k tomu přispěl Mikko Koivu, u jehož druhé branky asistoval Marek Židlický. Český obránce zasáhl do nové sezony poprvé, protože úvodní dva zápasy týmu v Helsinkách vynechal kvůli potížím s třísly.

Hokejisté Ottawy porazili na svém ledě Carolinu 3:2, ale radost z premiérové výhry jim zkalilo zranění brankáře Pascala Leclairea. Kanadský gólman odstoupil po kolizi s Tomem Kostopoulosem už ve třetí minutě a v brance ho zastoupil Brian Elliot, který si připsal 19 úspěšných zásahů. Největší podíl na vítězství Senators měl útočník Mike Fisher, který dal dva góly, přičemž tím druhým zlomil v 55. minutě nerozhodný stav 2:2. Zbývající branku vítězů vstřelil Milan Michálek.