Fotbalisté USA porazili Kostariku a jsou ve finále Zlatého poháru

Arlington (USA) - Fotbalisté USA jsou prvními finalisty Zlatého poháru. V sobotním semifinále výběr pořadatelské země porazil Kostariku 2:0 brankami Jozyho Altidorea a Clinta Dempseyho z druhého poločasu a má stále šanci stát se už pošesté šampionem Severní a Střední Ameriky. Finálovým soupeřem Američanů bude vítěz dnešního duelu mezi obhájci titulu a sedminásobnými držiteli trofeje Mexičany a Jamajkou.

Fotbalisté USA během Zlatého poháru
zdroj: ČTK/EFE autor: Rick Musacchio

Američanům se proti Kostarice povedla odveta za debakl 0:4 v listopadovém utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa, který stál místo tehdejšího kouče Jürgena Klinsmanna. Jeho nástupce Bruce Arena si zatím drží neporazitelnost, postup do finále ale jeho svěřenci vydřeli až v samotném závěru zápasu.

Důležitým okamžikem byl příchod zkušeného Dempseyho na hřiště v 66. minutě. Chvíli nato čtyřiatřicetiletý útočník připravil vedoucí trefu Altidoreovi a později sám z přímého kopu zvýšil. Byl to jeho 57. gól v reprezentaci, čímž se vyrovnal rekordmanovi Landonu Donovanovi.