pátek 23. června 2017 Zdeňka
Z historie MS

Osmdesát let od československého stříbra z Mussoliniho Říma

Řím/Praha – Fotbalové mistrovství světa co nevidět začíná, čeští fotbalisté ale budou boje na turnaji pozorovat jen od televize. Na den přesně před osmdesáti lety přitom Čechoslováci byli jen krůček od zisku nejprestižnější fotbalové trofeje.

Před osmdesáti lety přivezli Čechoslováci z MS stříbrné medaile

10. června 1934 se na finále mistrovství světa v Římě utkala československá fotbalová reprezentace pod dohledem Benita Mussoliniho s italským týmem. Ještě devět minut před koncem zápasu vedli českoslovenští fotbalisté nad domácími 1:0. Přesto nakonec odešli z hřiště poraženi a domů přivezli stříbrné medaile.

Na šampionát odjížděli českoslovenští fotbalisté bez velkých ambicí. Obavu z předčasného konce posílil i nevýrazný výkon v utkání prvního kola s Rumunskem, které Československo se štěstím vyhrálo 2:1. Od té doby se ale mužstvo zápas od zápasu zlepšovalo a po vítězstvích nad Švýcarskem a Německem bylo ve finále.

Stříbrní, ale morální vítězi

První poločas rozhodujícího zápasu s Itálií skončil bez branek. Čekání na gól trvalo i větší část druhé půle. Teprve necelých 20 minut před závěrečným hvizdem se Čechoslováci díky falšované střele Antonína Puče ujali vedení. Jejich radost trvala do 81. minuty zápasu, kdy skórovali Italové. Nerozhodný stav vydržel až do konce standardní hrací doby. O vítězství favorizovaného domácího týmu v poměru 2:1 se tak rozhodlo až v prodloužení.

Italům k výhře pomohla tvrdá, místy až brutální hra, kterou švédský sudí Ivan Eklind většinou nechával bez povšimnutí. Řada nezávislých pozorovatelů finálového souboje tehdy označila Čechoslováky za morální vítěze.