ČTsport

ČTsport
neděle 27. května 2018 Valdemar

Nejkrásnější trefy v historii mistrovství světa

Velikost textu:

Nádherný Rodríguezův volej i parádní hlavička van Persieho zcela jistě přepisují žebříčky nejlepších střel v historii mistrovství světa. Na předešlých devatenácti šampionátech však padlo spoustu branek, které si s trefami Rodrígueze ani van Persieho v ničem nezadají a některé jsou snad ještě krásnější. Tady je pět nejlepších z nich podle výběru redakce ctsport.cz. Žebříček nejlepších individuálních gólů najdete zde, nejlepší týmové góly si pak můžete prohlédnout v tomto článku.

Gól Manuela Negreteho
Gól Manuela Negreteho

1. Manuel Negrete, Mexiko – Bulharsko, osmifinále MS 1986

Co do počtu památných gólů, momentů i atmosféry, rovná se letošnímu šampionátu za poslední tři dekády snad jen mistrovství světa v Mexiku v roce 1986. A není divu, že letošní Copa Mundial je takovým svátkem – na pořádání mistrovství světa musela Latinská Amerika čekat celých osmadvacet let.

Paralely s mexickým šampionátem lze vidět mnohde – i zde máme argentinského (ale i kolumbijského a brazilského) fotbalistu, který do značné míry na vlastní pěst vede svůj tým do dalších bojů. I zde máme značnou dávku kontroverze – "boží ruku" do jisté míry supluje Suárezovo kousnutí. A i letos vidíme značné množství krásných branek.

Jednou z těch nejlepších z roku 1986 je pak úžasná trefa mexického záložníka Manuela Negreteho. Jeho branka v osmifinále proti Bulharsku je mimochodem posledním vítězným gólem Mexika v osmifinále. Od té doby se totiž mexická reprezentace již do čtvrtfinále nikdy neprobojovala, ačkoliv od roku 1994 ani jednou nechyběla mezi šestnácti nejlepšími.

Negreteho gól by mohl být řazen i mezi nejlepší týmové branky. Jeho skvělému voleji, do něhož se Negrete položil v letu a míč tak trefil prakticky ve vodorovné poloze, totiž předcházela krásná narážečka s Rafaelem Amadorem, při níž se balon nedotkl trávníku. Nebýt Maradonova sóla, vzpomínali bychom ze šampionátu (kde již tak jako tak padl nespočet krásných gólů) na Negreteho branku jistě mnohem více.

Maxi Rodríguez slaví svůj gól na MS 2006
Maxi Rodríguez slaví svůj gól na MS 2006

2. Maxi Rodríguez, Argentina – Mexiko, osmifinále MS 2006

Mexiko se od roku 1986 do čtvrtfinále neprobojovalo i kvůli tomu, jakým způsobem se s ním před osmi lety vypořádala Argentina. Oba týmy se v osmifinálovém utkání prosadily hned v úvodu a zdálo se, že se diváci dočkají pořádné přestřelky. V následujících osmdesáti minutách však další branka nepadla a vyrovnaný souboj se tak v normální hrací době nerozhodl.

Po osmi minutách prodloužení ovšem přišel moment Maxiho Rodrígueze. Záložník na pravém kraji šestnáctky převzal dlouhý centr, nechal si míč na hrudi elegantně nadskočit a z voleje se do něj mohutně položil. Od prvního zlomku vteřiny bylo všem – i extatickým argentinským komentátorům – jasné, co se stane. Balon zaplave do levého horního růžku a mexický gólman Oswaldo Sánchez po něm bude lapat zbytečně.

Na mistrovství světa v Německu mimochodem padla ještě jedna nádherná branka z voleje – postaral se o ni Joe Cole. V Rodríguezově brance je však navíc dotek něčeho výjimečného. Snad tíha okamžiku vyřazovací fáze či způsob, jak předvídatelně od prvního momentu, kdy míč dopadl na Rodríguezovu hruď, celá situace působila. Téměř jako chvíle deus ex machina v souboji, který nešlo rozhodnout jinak než momentem geniality.

Němečtí fotbalisté slaví vyrovnávací gól proti Anglii ve čtvrtfinále MS 1970 (s devítkou Uwe Seeler)
Němečtí fotbalisté slaví vyrovnávací gól proti Anglii ve čtvrtfinále MS 1970 (s devítkou Uwe Seeler)

3. Uwe Seeler, Německo – Anglie, čtvrtfinále MS 1970

Hlavička Uweho Seelera na první pohled nepůsobí tak majestátně jako trefa Robina van Persieho z letošního šampionátu. Centr od Daleyho Blinda v utkání proti Španělsku jako by se na útočníka Manchesteru United snášel celou věčnost. Van Persie byl navíc v prostoru před Casillasem zcela osamocen. Rodák z Rotterdamu si tedy svůj moment mohl naplánovat – a situaci zvládl úžasně.

Uwe Seeler byl při své chvíli slávy v poněkud jiné situaci. Němci chtěli ve čtvrtfinále v roce 1970 Anglii oplatit čtyři roky starou krutou porážku ve finále, kdy o vítězství Three Lions rozhodl kontroverzní gól Geoffa Hursta. Stejně jako v inkriminovaném finále i v roce 1970 prohrávalo Německo osm minut před koncem 1:2. A stejně jako tehdy se Němcům podařilo stav zápasu srovnat.

Schnellinger poslal zdánlivě pošetilý nákop do šestnáctky, kde o své místo ke střele bojoval i legendární forvard Hamburku. Anglická obrana jej ovšem vcelku úspěšně vytláčela z prostoru, odkud by mohlo hrozit nebezpečí. Seeler tak na rozdíl od van Persieho byl pod velkým tlakem a musel každou setinu přehodnocovat, jakou nejlepší možnost k zakončení zvolit. A lépe si vybrat snad ani nemohl – v pádu zasáhl míč temenem a nádherně přeloboval brankáře Bonettiho. Brankář Chelsea se ani nepokusil o zákrok a pouze sledoval, jak se balon snáší do brány.

Zatímco v roce 1966 v sobě Angličané našli psychickou sílu a dokázali finále rozhodnout v prodloužení, čtyři roky poté se jim podobný úspěch nepovedlo zopakovat. V onom čtvrtfinále – a vlastně kdykoliv od té chvíle – bylo téměř vždy na řadě s vítězstvím ve vzájemných duelech na velkých turnajích Německo. To se sice v roce 1970 až do finále neprobojovalo, odbylo si však alespoň "utkání století" s Itálií. A to není úplně špatná vizitka.

Edmílson střílí svůj gól na MS 2002
Edmílson střílí svůj gól na MS 2002

4. Edmílson, Brazílie – Kostarika, skupina C, MS 2002

Brazilský tým na mistrovství světa 2002 dominoval tak, jako se to povedlo málokterému národnímu výběru předtím i poté. Ukázkou jeho naprosté převahy byl kromě jiného fakt, že brankář Marcos celý šampionát odchytal se zraněním ruky, které utajoval i před svým trenérem. Gólmanův herní nedostatek se však prakticky nikde nestačil podstatně projevit.

Brazílie celým šampionátem v Japonsku a Jižní Koreji zcela prosvištěla. Jako jediný šampion od roku 1970 zvítězila ve všech zápasech v normální hrací době – a to přitom generace Pelého, Jairzinha či Carlose Alberta v roce 1970 odehrála o utkání méně.

Selecao sice v roce 2002 nepraktikovalo čistou formu jogo bonito, v utkání proti Kostarice se jí však značně přiblížilo. V posledním utkání skupiny, kdy již Brazílie měla zajištěný postup, středoamerického soupeře rozložila 5:2. O třetí gól Selecaa se přitom famózním volejem, při němž se ještě stačil otočit o 360 stupňů, postaral Edmílson.

Slavící Giovanni van Bronckhorst (uprostřed)
Slavící Giovanni van Bronckhorst (uprostřed)

5. Giovanni van Bronckhorst, Nizozemsko – Uruguay, semifinále MS 2010

Podstatné množství branek, které padne z velké vzdálenosti, patří při vší úctě mezi spekulativní pokusy, jež mohou, ale ve většině případů nemusejí skončit mezi třemi tyčemi. Střely z dálky pak ve větší míře, než je obvyklé, spatřujeme na mistrovství světa. Používané míče mají často vysokou rychlost a pro mnohé brankáře, kteří se s nimi ještě sžívají, jsou balony extrémně nepředvídatelné.

Mezi ideální příklad takového míče lze zařadit i Jabulani. Ten před šampionátem v Jihoafrické republice někteří brankáři označovali za "plážový" (Claudio Bravo), jiní za "balon ze supermarketu" (Júlio César).

Trajektorie letu míče zaskočila i Fernanda Musleru. Uruguayský gólman před čtyřmi lety v semifinále proti Nizozemsku zasahoval velmi pozdě a poněkud laxně proti ráně Giovaniho van Bronckhorsta. Střela nizozemského kapitána však byla přesto naprosto parádní. Levý bek převzal míč zhruba pětadvacet metrů před uruguayskou bránou, vypálil – a míč skončil přímo v pravém horním rohu. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.