pondělí 22. ledna 2018 Slavomír

Konec slávistických nadějí. Sešívaní se jen dobelhali k remíze a Ligu mistrů si nezahrají

aktualizováno 23. 8. 2017 23:25

Praha – Liga mistrů se letos opět obejde bez české účasti. Mátožná Slavia pouze remizovala 0:0 s APOELem a po úvodní prohře 0:2 si v hlavní fázi nejprestižnější evropské soutěži nezahraje. Šance ke skórování měli na kopačkách Danny či Sýkora, ani oni však neprolomili střeleckou mizérii z posledních zápasů a sešívaní tak na podzim nastoupí v základní skupině Evropské ligy.

--:--

Dobrý den, vítáme vás u on-line textového přenosu z utkání play-off Ligy mistrů Slavia Praha - APOEL. Sešívaní v utkání musejí vyhrát, vstřelit minimálně dvě branky a žádnou neinkasovat, aby vybojovali alespoň prodloužení. Kyperský mistr v úvodním zápase zvítězil 2:0.

--:--

Slavia musí oproti uplynulým utkání zlepšit ofenzivní fázi a zakončení, sešívaní totiž nevstřelili gól ani v jednom z posledních pěti poločasu. Zároveň si ale bude muset dát dvojnásobný pozor na obranu. Pokud totiž kyperský mistr, který v úvodním zápase zvítězil 2:0, vstřelí gól, musí Slavia skórovat alespoň čtyřikrát.

--:--

Slavia ale bude mít oproti uplynulým zápasům velkou posilu do ofenzivní fáze. Nechybí jí totiž uzdravený kreativní záložník Danny, největší posila letošního léta. Naopak opora v defenzivě, stoper Simon Deli, stále není stoprocentně fit, stejně jako kapitán Jiří Bílek. Na místo středního obránce se tak zřejmě znovu přesune Michael Ngadeu-Ngadjui.

--:--

Slavia vstoupila do sezony v rozporuplné formě. V lize ztrácí čtyři body na vedoucí Plzeň, když dvakrát zvítězila a dvakrát remizovala. V evropských pohárech si zase připsala jedno vítězství v úvodním zápase 3. předkola proti BATE, poté ale v odvetě v Minsku stejně jako před týdnem na Kypru prohrála.

--:--

Ani APOEL na tom však není úplně ideálně. Přes vítězství 2:0 nad Slavií se jen horko těžko prokousal z druhého předkola, mezitím stačil vyměnit trenéra, jímž je dnes Řek Giorgos Donis. V kyperském superpoháru prohrál s Apollonem a o víkendu nehrál, neboť první utkání v kyperské lize na půdě Ermisu si nechal odložit.

--:--

Sestavy

Slavia: Laštůvka – Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil – Souček – Stoch, Hušbauer, Souček, Danny – Van Buren
APOEL: Waterman – Milanov, Rueda, Carlao, Roberto Lago – Nuno Morais, Vinicius – Ebecilio, Efrem, Aloneftis – De Camargo

--:--

V základní sestavě Slavie chybí Milan Škoda kvůli žaludečním problémům. Jeho místo na hrotu zaujme Mick van Buren.

1.

Utkání začíná za úžasné atmosféry v Edenu a hned ze začátku si slávisté vytvořili dvě velké šance z rohových kopů! Frydrych ale minul bránu.

3.

APOEL se chtěl už ve druhé minutě dostat k rychlému protiútoku, ten ale zastavili Frydrych a Jugas, i další vpád na polovinu domácích sešívaní přežili.

5.

Střela Dannyho byla zblokována, APOEL se ihned snaží o další rychlý výpad ve velkém počtu, ale Slavia si s ním dokázala poradit. Rozehrávka ve středu hřiště ale není ze strany domácích ideální.

6.

Nákop za obranu APOELu, ale jako první je u míče brankář Waterman.

7.

Nepovedená rozehrávka ve středu hřiště z obou stran, míč je opět v moci slávistů, kteří se poté snaží o další lob za obranu hostí, ale balon končí v zámezí.

9.

Slavia měla k dispozici rohový kop, ale hlavička míří nad, na druhé straně zahrozil APOEL zásluhou Ebecilia.

10.

Velice nebezpečně zahrozil Stoch, který převzal přihrávku před obrannou linií APOELu a dostal se ke střele, na kterou Waterman nezareagoval, míč ale končí jen půl metru vedle pravé tyče.

12.

Waterman rozehrává nakrátko Milanovovi, který vrací brankáři hostí, ale Van Buren zachytil přihrávku a chtěl obejít gólmana APOELu, ten ale nakonec byl u míče včas.

13.

Nuno Morais po zákroku jednoho ze slávistů zůstal ležet na trávníku déle, než by musel, což slávistické tribuny příliš neocenily. APOEL nyní má k dispozici dobrou standardní situaci z pravé strany.

15.

Aloneftis rozehrál standardní situaci do nebezpečného prostoru, ale situace končí faulem kyperského mistra.

16.

Souček obdržel míč do palebné pozice, ale příliš otálel se střelou, až mu balon vypíchli hosté a mohli jít do úniku, nakonec Jugas zastavuje Aloneftise i za cenu faulu.

17.

Bořil se postavil k dlouhému autu a míč propadl až k Rotaňovi, který pálí z první, ale jeho skákavý pokus neohrozil bránu Watermana.

18.

Pokus o rychlé přečíslení APOELu po pravé straně končí nepovedenou přihrávkou Ebelicia do zámezí.

1 2 3 4 5 »

Slávisty po vyřazení v závěrečném předkole Ligy mistrů čeká na podzim skupina méně prestižní Evropské ligy, soupeře jim určí páteční los v Monaku. Červenobílí si zahrají hlavní fázi některého z evropských pohárů poprvé od roku 2009.

Slavia neukončila čekání na českou účast ve skupině Ligy mistrů, které trvá od roku 2013, kdy hrála hlavní fázi Plzeň. Červenobílí se dosud probojovali do skupiny jen před deseti lety. Vyřazením s APOELem navíc Pražané přišli o možnost získat prémii bezmála 385 milionů korun.

Do slávistické sestavy se po dvouzápasové pauze zaviněné zraněním vrátila nejzvučnější letní posila Portugalec Danny. Naopak těsně před výkopem vypadl kvůli viróze kapitán Škoda a v útoku místo něj nastoupil Van Buren.

Sestřih utkání Slavia Praha - APOEL Nikósie

Slavia začala obrovským náporem a hned v úvodu mohla umazat polovinu ztráty z úvodního duelu. Zatímco před týdnem na Kypru inkasovala první gól hned v druhé minutě po rohu, dnes mohla ze stejné situace v totožné minutě udeřit. Frydrychovu hlavičku ale vyškrábl brankář Waterman nad břevno. V desáté minutě zahrozil i APOEL, De Camargo ale pálil nad.

Jinak ovšem hrála hlavně Slavia, i když do vyložených šancí se dostávala těžce, navíc ji vyvádělo z rytmu neustálé polehávání hostujících hráčů. Aktivní byla hlavně jedna z letních posil Stoch, který v jedenácté minutě střelou z hranice vápně těsně minul branku APOELu.

Ve 34. minutě hlavou minul Van Buren a čtyři minuty před pauzou v největší šanci první půle pálil Danny na zadní tyči z voleje nad. Pražané soupeře v první půli přestříleli 15:1, ale mezi tyče mířili jen třikrát.

Těsně před pauzou se zranil Stoch a do druhé půle ho nahradil Zmrhal. I po přestávce měli domácí první šanci, Danny ale v 52. minutě po Součkově prodloužení centru z rohu opět mířil nad a dokumentoval, proč slávisté dali v předchozích sedmi soutěžních zápasech sezony jen pět branek.

Trenér Šilhavý poslal na trávník druhého útočníka Mešanoviče, ale do domácí hry se postupně začala vkrádat křeč a gólman Waterman byl dlouhé minuty téměř bez práce. Až v 90. minutě vytáhl Zmrhalovu ránu a následně po rohu a závaru mířil Van Buren mimo. Slávisté ve čtvrtém z posledních pěti zápasů neskórovali a jejich sen o skupině se rozplynul.

Slavia Praha - APOEL Nikósie 0:0

Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič - Djokič, Grujič (všichni Srb.). ŽK: Hušbauer, Mešanovič, Souček - Vinícius, De Camargo. Diváci: 18 884. První zápas: 0:2, postoupil APOEL.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil - Souček - Danny (71. Sýkora), Hušbauer, Rotaň (60. Mešanovič), Stoch (46. Zmrhal) - Van Buren. Trenér: Šilhavý.
APOEL: Waterman - Milanov, Rueda, Carlao, Lago - Morais, Vinícius - Efrem (46. Bertoglio), Ebecilio (82. Merkis), Aloneftis (75. Farías) - De Camargo. Trenér: Donis.

Jan Bořil (obránce Slavie): "Je to veliké zklamání. Uteklo nám prvních deset minut u nich a doma jsme to chtěli napravit, ale vepředu jsme bezzubí a nedáme gól. To nás stálo postup. Kvalitu mají, ale dalo se s nimi hrát v pohodě, jenže hraje se na góly. Už jsme trochu nervózní, že jsme nedali gól ze hry. Chybí nám trochu klid a máme smůlu. Jejich zdržování byl extrém, už jsem chytal nervy a chtěl jsem do někoho zajet. Zklamal mě rozhodčí, že s tím něco nedělal. Chtěli jsme Ligu mistrů, i když jsme věděli, že máme Evropskou ligu. Když jsme to měli na dosah, tak jsme pro to chtěli udělat vše. Slavia nebyla dlouho v pohárech, tak sbíráme zkušenosti. Věřím, že i tohle nás posune dál."

Josef Hušbauer (záložník Slavie): "Je to zklamání, všichni určitě cítíme, že jsme mohli a asi i měli postoupit přes takového soupeře. Dá se říct, že během dvou zápasů vystřelili třikrát až čtyřikrát a z toho dali dva góly. My jsme těch střel i příležitostí měli víc. Oni dneska jen bránili, zdržovali a dopředu se tolik nehnali. My jsme měli dobrý začátek, první půle byla kvalitní. Dali jsme do toho vše. Pak už bohužel druhou půli od 70. minuty bylo vidět, že nám trochu docházejí síly. Že už to nebylo tak dynamické. Ukázali nám, jak se leží. Prvních deset minut u nich nám dali dva góly a to rozhodlo. Jinak si nemyslím, že by v něčem byli lepší."

Zdroj: ČT sport