neděle 17. prosince 2017 Daniel
Liga mistrů

Basileji stačila ke gólu jediná šance. S Portem hrála 1:1

aktualizováno 18. 2. 2015 23:00

Basilej Čeští reprezentanti Tomáš Vaclík a Marek Suchý s Basilejí zahájili osmifinále Ligy mistrů remízou 1:1 s Portem. V 11. minutě otevřel skóre utkání basilejský González. Favorizovaní Portugalci srovnali až v 79. minutě z penalty zásluhou Danila. Náš web nabídl z duelu Basilej – Porto textovou on-line reportáž.

--:--

Hezký večer. Po zimní pauze se vrátila Liga mistrů a dnes se v ní představují další čtyři kluby. Kromě zápasu Schalke s Realem Madrid, který vysílá ČT sport a náš web, hraje Basilej s Portem.

--:--

Basilej se s Portem utkává vůbec poprvé. Švýcarský mistr z předchozích 10 zápasů s portugalskými soupeři jen 2x vyhrál a pouze ve 3 duelech skóroval. Naopak Porto mělo v dosavadních měřeních sil se švýcarskými kluby skvělou bilanci. Jen jednou ze šesti pokusů jim podlehlo, a to v Poháru UEFA 1980/81. V ostatních pěti zápasech je třikrát porazilo.

--:--

Basilej je v osmifinále LM potřetí v historii, do čtvrtfinále ještě nikdy nepostoupila. Basilej naposled hrála osmifinále v sezoně 2011/12 proti Bayernu, doma sice vyhrála 1:0, ale v Mnichově utrpěla debakl 0:7. Porto se naposled dostalo do čtvrtfinále v sezoně 2008/09.

--:--

Basilej v posledních 7 domácích zápasech LM inkasovala jen 3 branky, na podzim doma porazila Liverpool i Ludogorec Razgrad a podlehla pouze 0:1 Realu Madrid.

--:--

Porto prošlo základní skupinou bez porážky, což se povedlo ještě Realu a Chelsea. V předchozích čtrnácti zápasech evropských soutěží prohráli Portugalci jen jednou, když jim ve čtvrtfinále Evropské ligy vystavila stopku Sevilla, pozdější vítěz soutěže.

--.--

Basilej ve švýcarské lize neprohrála 9x za sebou a vede tabulku. Na druhý tým Young Boys Bern má náskok osmi bodů. Porto je v portugalské lize druhé za Benfikou.

--:--

Basileji kvůli karetnímu trestu chybí obránce Fabian Schär, jeho spoluhráči Suchý, Derlis González a Taulant Xhaka v případě žluté karty přijdou o odvetu.

--:--

Úvodní sestavy:

FC Basilej: Vaclík – Xhaka, Suchý, Samuel, Safari – González, Elneny, Frei, Zuffi, Gashi – Streller (C). Náhradníci: Vailati – P. Degen, Ar. Ajeti, Delgado, Hamoudi, Calla, Embolo.

FC Porto: Fabiano – Danilo, Maicon, Marcano, Sandro – H Herrera, Casemiro, Ó. Torres – Tello, Martínez (C), Brahimi. Náhradníci: Helton – Martins Indi, Goebel Evandro, Neves, Quaresma, Quintero, Aboubakar.

Rozhodčí: Clattenburg – Beck, Burt (Anglie).

--:--

Hráči obou mužstev kráčejí na hrací plochu.

--:--

Rozhodčí Clattenburg foukl do píšťalky, osmifinálové utkání Ligy mistrů právě začalo.

1.

Po 15 sekundách Casemiro ostřeji fauloval Zuffiho.

2.

Tello se na pravé straně pokoušel uvolnit přes Safariho, ale neuspěl.

4.

Porto presuje hodně vysoko a domácí mají problém s rozehrávkou.

4.

Herrera se snažil patičkou vtipně uvolnit Tella. Obrana Basileje byla pozorná.

8.

González fauloval Sandra, porto si udržuje převahu.

9.

Brahimi na trávníku. S míčem povedeně žongloval, ale faul si nevymodlil. Vaclík mohl rozehrát od branky.

11.

González přijal dlouhý pas o Freie brilantně a ještě lépe zakončil. Basilej se po nevýrazném startu z ničeho nic ujala vedení.

13.

González musel být po vstřeleném gólu krátce ošetřen. Ale už je zpátky na hřišti.

16.

Pas na Tella byl až příliš nepřesný. Že by nervozita na portských kopačkách?

19.

Casemiro se vyhoupl do vzduchu a ohrozil zprava basilejskou branku. Vaclík si celou situaci v klidu pohlídal míč lapil.

1 2 3 4 »

Basilej začala proti favorizovanějšímu soupeři výborně. V 11. minutě Frei našel přihrávkou z poloviny hřiště Paraguayce Gonzáleze, který dokončil akci střelou pod brankářem Fabianem. Porto pak převzalo iniciativu, ale do blízkosti Vaclíka se v první půli moc nedostávalo. Bývalý gólman Sparty si těžší zákrok připsal jen ve 20. minutě, když vytáhl na roh tvrdou střelu Danila.

Vaclík sice hned v úvodu druhé půle inkasoval po rohovém kopu, ale rozhodčí Clattenburg po domluvě s asistentem nakonec gól neuznal pro ofsajd hráčů Porta. Hosté však měli dál velkou převahu. Brankář Basileje vyrazil Tellův pokus z úhlu, Martínez pak zblízka obloučkem zamířil nad břevno.

Jedenáct minut před koncem už portugalský tým vyrovnal. Zkušený stoper Samuel zahrál v šestnáctce rukou a následnou penaltu s přehledem proměnil Danilo, který tak odvrátil první porážku Porta v tomto ročníku nejprestižnější evropské klubové soutěže. Basileji, která za celý zápas vyprodukovala jedinou střelu, se tak vzdálil premiérový postup do čtvrtfinále.

Sestřih utkání Basilej - Porto

FC Basilej - FC Porto 1:1 (1:0)

Branky: 11. González - 79. Danilo z pen. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Burt (všichni Angl.). Diváci: 34.464.

Basilej: Vaclík - Xhaka, Suchý, Samuel, Safari - González (25. Calla), Elneny, Frei, Zuffi, Gashi (83. Hamoudi) - Streller (63. Embolo). Trenér: Sousa.

Porto: Fabiano - Danilo, Maicon, Marcano, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, Torres (68. R. Neves) - Tello (81. Quintero), Martínez, Brahimi (61. Quaresma). Trenér: Lopetegui.